Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Extrémisté uspěli tam, kde žijí Romové

Slovensko-cest

  17:54
Největším šokem voleb do europarlamentu byl úspěch maďarské extrémistické strany Jobbik, která se s patnácti procenty hlasů stala třetí nejsilnější stranou v zemi a málem porazila i vládnoucí socialisty. Maďarský, na Slovensku působící, politolog László Öllős, pro LN říká, že úspěch extrémistického Jobbiku v Maďarsku posílí podobné síly v okolních zemích.

László Öllős foto: Reprofoto

Lze úspěch extrémistů vysvětlit jen ekonomickou krizí v Maďarsku?
Také ekonomickou krizí, ale nejen jí. Důvodem je také to, že maďarský politický život nejen v poslední době, ale v podstatě v celém posledním desetiletí, velice zhrubl. Politický boj mezi největšími stranami se stal velice agresivní. Už na samém začátku mnozí političtí analytici varovali, že to později už nepůjde zastavit, že je jen otázka času, kdy to přeroste do extrémismu. A teď je to tady.


Takže tvrdíte, že na vzestupu Jobbiku mají vinu strany tím, že nedokázaly svůj boj udržet v přijatelných mezích?
Přesně tak. Postupně vznikal obraz jakéhosi osudového soupeře, který musí být za jakoukoli cenu odstraněn od moci, protože ohrožuje vše, co je pro zemi důležité. Tento obraz je samozřejmě nepravdivý, ale postupně rozbíjí základy demokratické ústavnosti a občanské a politické plurality.

Jedním z taháků Jobbiku bylo napadání romské menšiny, jejíž postavení bylo ještě nedávno v Maďarsku lepší, než jinde ve střední Evropě. Co se  stalo?
Objevilo se mnoho případů, které se staly velkým tématem pro celou společnost. Jistí pachatelé napadali Romy, na druhé straně i Romové dělali obdobné věci a to samozřejmě u veřejnosti zabere.

Takže u veřejnosti se vytvořil pocit, že stát a policie situaci nezvládají a musí přijít nová síla?
Ano, tak to je. Jobbik získal nejvíce hlasů tam, kde žijí početné komunity Romů. Romská karta je pro Jobbik jednou z nejdůležitějších.

Britské The Timesy tento týden napsaly, je jedním z důvodu úspěchu Jobbiku bylo i založení polovojenské Maďarské gardy? Myslíte si to také?
Předseda Jobbiku, když oznamoval úspěch v evropských volbám, tak poděkoval i Maďarské gardě.

Jak blízko má Jobbik k pravicovému Fideszu Viktora Orbána, který se zřejmě příští rok po volbách ujme vlády a je možná spolupráce těchto dvou stran?
Nevím. Kdyby byly volby teď, získal by Fidesz ústavní většinu v a Jobbik by k ničemu nepotřeboval. Ale volby budou až za rok.

Už dnes ale Fidesz s Jobbikem spolupracuje na úrovni místních zastupitelství?
Na některých místech ano. Ale Jobbik pro Fidesz do dneška neznamenal žádné nebezpečí. Od těchto voleb znamená. Těch patnáct procent je hodně. Fidesz si vytyčil cíl, že na pravici má existovat jen jedna politická strana. Pro Fidesz znamená tato situace smrtelné nebezpečí. Jobbik je pro Orbána nebezpečnější, než vládní socialisté.

Může to vést k radikalizaci Fideszu?
Ta už proběhla. Prostřednictvím této radikalizace se snažil získat voliče krajní pravice a to se mu podařilo. Dlouhodobý výsledek ale není takový, že by extrémisté zanikli, ale to, že hranice mezi extrémismem a mezi běžnými stranami se začne zamlžovat. A tady je výsledek a tím je Jobbik.


Může úspěch extrémní pravice zhoršit vztahy s okolními zeměmi Maďarska, kde jsou maďarské menšiny?
Žádné bezpečnostní riziko tu není. Maďarsko a téměř všichni jeho sousedi jsou v NATO a EU. Tato karta je v těchto zemích používána pro vnitropolitické účely. Jobbik se bude snažit využívat ne úplně dobré postavení maďarských menšin v sousedních státech, ani jedna z maďarských menšin nedisponuje právy, které by zaručily jejich dlouhodobou existenci v těchto zemích. Proto celá maďarská společnost, nejen Jobbik, vnímá tuto situaci jako nespravedlivou. Jobbik to bude využívat. Budou to využívat i všichni politici v těchto okolních zemích, včetně Slovenska, pro své vnitropolitické mocenské cíle. Proto je na Slovensku „maďarský problém“ promyšleně udržován už dlouho. A to i když žádný Jobbik nebyl.


Pomůže silné postavení Jobbiku posílit postavení obdobných stran v těchto zemích, jako Slovenské národní strany nebo Strany Velkého Rumunska?
Samozřejmě. Extrémisté se podporují tím, že se vzájemně napadají. Proto je na Slovensku „maďarský problém“ promyšleně udržován už dlouho.

Autor: