Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Gruzie obviňuje Rusy z plánování převratu

Svět

  11:29
TBILISI - Gruzie oznámila, že odhalila spiknutí, které směřovalo k vojenskému převratu. Gruzínské ministerstvo vnitra v této souvislosti obvinilo Rusko, že je do spiknutí zapojeno. Hlavní město také čeká obří demonstrace opozice, která nesouhlasí s praktikami současného prezidenta Michaila Saakašviliho a žádá jeho odstoupení.

Mnoho Gruzínců není spokojeno s vládou prezidenta Saakašviliho a chtějí jeho demisi. foto: VANO SHLAMOV AFP

"Ministerstvo vnitra v poslední době vyšetřuje operativní informaci, podle níž se v některých částech armády chystá vojenský převrat. Podle dostupných informací jsou jeho organizátory bývalí vysoce postavení důstojníci," řekl mluvčí ministerstva vnitra Šota Utiašvili.

"Jak je vidět, tento plán byl koordinován s Ruskem. Přinejmenším měl zmařit vojenské cvičení NATO v Gruzii, v nejhorším případě to měl být rozsáhlý vojenský převrat v zemi," prohlásil. Lidé, kteří jsou do toho zapojeni, podle něho dostávali peníze z Ruska. V souvislosti s těmito fakty údajně byly zadrženy dvě osoby.

Uvozovky dolníOdmítnutí poslušnosti a vzbouření bylo reakcí na speciální operaci, kterou provedly právní orgány Gruzie.Uvozovky horní

Ministr obrany David Sicharulidze později uvedl, že dnes za úsvitu odmítli poslušnost a vzbouřili se vojáci na vojenské základně Muchrovani ležící asi 30 kilometrů od Tbilisi. Podle něho jsou "na základně osoby, které nemají vztah k tankovému praporu, jenž je tam dislokován, a také několik civilistů a velitelé řady jiných praporů".

Povstalci byli v kontaktu s Rusy, tvrdí ministr
"Odmítnutí poslušnosti a vzbouření bylo reakcí na speciální operaci, kterou provedly právní orgány Gruzie," řekl ministr obrany.

Cílem vzpoury bylo podle něho zmařit cvičení Severoatlantické aliance, které má v nečlenské Gruzii začít ve středu, a svrhnout vojenskou cestou vládu.  Spiklenci se podle ministerstva chystali také zavraždit prezidenta.

Rusko se postavilo proti cvičení NATO na území Gruzie a marně žádalo jeho zrušení. Vojenské manévry budou podle velení NATO ve středu zahájeny dle platného plánu.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že vzpoura na základně byla bez násilností ukončena a většina rebelů se vzdala včetně velitele základny. Mezitím k základně vyrazilo z hlavního města 30 tanků a obrněných vozidel.

"Máme k dispozici informace, podle nichž povstalci byli v přímém kontaktu s Rusy, kteří jim dávali rozkazy a od nichž dostávali peníze," řekl Sicharulidze.

Podle něho spiknutí organizoval bývalý velitel speciálních sil Georgi Gvaladze, který byl zatčen spolu s dalším důstojníkem v činné službě.

Prezident přitakává
K obvinění ministerstva se připojil i prezident Saakašvili. "Cílem bylo zorganizovat rozsáhlé povstání v Tbilisi a podkopat svrchovanost Gruzie a její euroatlantickou a evropskou integraci," řekl Saakašvili v televizním projevu. Připustil, že vzpoura na základně je vážná

Uvozovky dolníCílem bylo zorganizovat rozsáhlé povstání v Tbilisi a podkopat svrchovanost Gruzie a její euroatlantickou a evropskou integraci.Uvozovky horní

hrozba, ale je to izolovaný akt, a situace v zemi je pod kontrolou.

Zdůraznil, že ti, kdo jsou zapojeni do vzpoury na základně, jsou "napojeni na speciální síly ve specifické zemi, kterou Gruzie dobře zná". Neobvinil přímo Rusko, s nímž má Gruzie velmi vyhrocené vztahy od loňské srpnové války o Jižní Osetii, ale vyzval "svého severního souseda, aby se zdržel provokací".

Reakce Moskvy
Ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin označil obvinění Gruzie za směšné. "Už jsme si postupně zvykli na nesmyslné obviňování gruzínské strany, že za všechno může Moskva, i za krupobití," cituje jeho slova agentura Interfax.

Podle Rogozina je obvinění Gruzie snahou Saakašviliho odpoutat pozornost od domácích problémů. "Vzpoura na vojenské základně je odrazem politické a ekonomické krize, která se za Saakašviliho prezidentství neustále prohlubuje. To, co se děje dnes, je totální rozpad gruzínské armády a státu," dodal Rogozin.

Mezi Tbilisi a Moskvou panují dlouhodobě napjaté vztahy, které se ještě vyostřily po loňské srpnové válce o proruský separatistický region Jižní Osetii, kterou Gruzie prohrála. Na základně Muchrovani se vojáci vzbouřili už v roce 2001, kdy protestovali proti těžkým ekonomickým podmínkám.

Gruzínská opozice také na úterý připravuje blokádu tří hlavních silnic vedoucích do metropole Tbilisi. Zároveň upozornila, že následovat může další protestní akce, a to mnohem většího rozsahu.

Odpůrci vlády tak chtějí vystupňovat tlak na prezidenta Michaila Saakašviliho, kterého se již týdny snaží donutit k demisi. Porážka Gruzie v pětidenní válce s Ruskem o Jižní Osetii zvýšila tlak na prezidenta, který čelí kritice také kvůli nesplnění demokratických reforem a neomalenému stylu vládnutí.

Autor: