Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Hit zimní sezony? Sněhová kola, která připomínají skútr

Česko

  15:55aktualizováno  29. prosince 22:00
LIPNO - Tak trochu lyžovat a zároveň šlapat na kole? Sice to nejde úplně dohromady, ale je to možné. Do Česka se zhruba dvouletým zpožděním dorazil kanadský vynález takzvaného sněžného kola.

Sněhové kolo foto: www.ktrak.org

První takové bicykly už se letos objevily zejména v okolí Lipna a také v Krkonoších, po počátečních rozpacích si "podivné" stroje rychle získávají příznivce.

Skútr na lidský pohon
Kolo trochu připomíná sněžný skútr, ovšem s tím rozdílem, že používá "lidský pohon". Místo předního kola má lyži, za zadním kole se otáčejí pásy jako v tanku. "Není to bicykl na dlouhé výlety, protože šlapání vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Jízda na kratších úsecích ale představuje nevšední zážitek," tvrdí Luboš Krejza z půjčovny sportovních potřeb ve Frymburku u lipenské přehrady.

Ideálním terénem pro sněžná kola jsou rovinaté pláně, třeba zamrzlá jezera. Už průměrní cyklisté s nimi ale dokážou jezdit i na lesních cestách či v náročnějších terénech. "Obtížnost šlapání vzrůstá s množstvím sněhu. Nejlépe se jezdí na deseticentimetrové pokrývce," říká Krejza.

Lidé si podle něj kola půjčují i kvůli sjezdům, při nichž mohou rychlost na rozdíl třeba od skibobu ještě zvyšovat šlapáním. "Ze začátku se nového vynálezu turisté báli, nyní se z něj stává oblíbená zimní kratochvíle," popisuje Krejza.

Sněžná kola vznikla v Kanadě, v Česku byly zpočátku takzvané "Ktraky" doménou milovníků adrenalinových zážitků. Letos poprvé je zimní střediska začínají nabízet k zapůjčení i běžným turistům. "Myslel jsem, že mi vypadnou oči z důlků, když jsem na tom poprvé viděl jet člověka. Nevěřil bych, že existuje šlapací sněžný skútr," říká Jan Marek z Českých Budějovic, který jezdí pravidelně lyžovat na Lipno.

Pravověrní lyžaři se nebojí, že by móda sněžných kol mohla "odvést" významnější část zimních turistů od klasického pohybu na lyžích. "Je to spíše takový doplněk, nová zábava, ale své fanoušky si najde," míní předseda Jihočeského svazu sjezdového lyžování Martin Matouš.

Sněžná kola nejsou letos na Lipně zdaleka jedinou novinkou, za kterou se neznalí návštěvníci jen nevěřícně otáčejí. Vedle pásových kol se v okolí Lipna prohánějí lidé i na sněhoběžkách a ledoběžkách, obdobě koloběžek, určených k jízdě na sněhu a ledu. Tento vynález zase přišel do Česka ze Skandinávie, kde je dokonce součástí vybavení armády jako rychlý dopravní prostředek.

Ať zamrzne Lipno!
Všichni milovníci netradičních způsobů pohybu v zimních měsících přitom netrpělivě čekají na to, až se budou moci vydat se sněhoběžkami, ledoběžkami a sněhovými koly na zamrzlou hladinu Lipna. "Led má zatím 10 až 12 centimetrů, k bezpečnému pohybu na ledě je třeba ještě tak sedm centimetrů navíc," říká Martin Řezáč ze společnosti Lipno servis.

Rok 2010 v obrazech

Pokud bude i nadále mrznout, měla by stejně jako loni vzniknout na Lipně jedna z nejdelších bruslařských drah na světě měřící 11 kilometrů. Zatímco se bruslaři nemohou dočkat dostatečně silného ledu, hasiči a potápěči si připravují skafandry. Takřka každý rok se pod zamrzlou hladinu Lipna proboří alespoň jedno auto, jehož řidič si stejně jako mnoho dalších zkracoval cestu.


Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč