Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

HIV pozitivním hrozí desetitisícové doplatky

Česko

  8:01
PRAHA - Budou lidé s HIV platit měsíčně deset tisíc na doplatcích za léky? Zatímco lékaři i někteří pacienti trnou v nejistotě, ministerstvo zdravotnictví i Státní ústav pro kontrolu léčiv nabádají k trpělivosti: ještě není nic rozhodnuto.

Peníze (Ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Přes deset tisíc měsíčně by platili pacienti, kteří berou kombinaci léků Viread a Emtriva, kdyby vešlo v platnost rozhodnutí lékového ústavu z letošního března. Proti tomu se údajně výrobce odvolal.
 
Nikdo nechce odhadnout, jak to nakonec dopadne. „Ke konkrétnímu řízení se nejsme oprávnění vyjadřovat, pokud není pravomocně ukončeno,“ uvádí tiskový
HIV pozitivních přibývá
Loni přibylo v České republice 147 HIV pozitivních, což byl největší nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat.

Celkem v České republice žije a žilo podle posledních údajů 1221 HIV pozitivních. Podle některých odhadů navíc čtvrtina nakažených v ČR o HIV viru ve svém těle ještě neví. To by znamenalo, že u nás žije zhruba 300 lidí, kteří nevědí, že jsou HIV pozitivní.

Celkem od poloviny 80. let u nás onemocnělo AIDS přes 250 lidí a přes 140 zemřelo.
mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. A mluvčí lékového ústavu Veronika Petláková upozorňuje, že kromě odvolání je pak možné i přezkoumání rozhodnutí u soudu.
 
Podle dosavadního rozhodnutí, které zatím není platné, by pojišťovny za lék Viread platily v přepočtu stejně jako za levnější lék Epivir, který ale obsahuje jinou účinnou látku a jinak působí. To proto, že je s tímto lékem ve stejné skupině.
 
Petr Urbánek z výboru České hepatologické společnosti si hodně slibuje od nové ministerské vyhlášky o zařazení léků do skupin. Ta se už připravuje. „Pokud ji ministryně zdravotnictví podepíše, naše obavy pominou,“ věří Urbánek. „Stará vyhláška je nesmyslná. Moderní léky pro pacienty s HIV jsou v ní zařazeny v jedné skupině se staršími preparáty. Už při tvorbě této staré vyhlášky odborné společnosti namítaly, že to je špatně,“ vysvětluje. Moderní léky totiž dnes považují lékaři při léčbě HIV pozitivních za základní. Sršeň ale upozorňuje, že vyhláška to zřejmě nevyřeší, protože je při určování úhrad jen vodítkem.
 
K přípravku Viread vedl výzkum českého vědce Antonína Holého. „Nedostupnost kvalitní moderní léčby může mít za důsledek nejen zhoršení zdravotního stavu pacientů, ale hlavně nebezpečí přenosu infekčních onemocnění,“ varuje Petr Husa z Fakultní nemocnice Brno. Kdyby pacienti platili za léky přes deset tisíc měsíčně, vynaložené prostředky by jim zřejmě pojišťovny vracely díky překročení limitu. Ovšem zhruba po čtvrt roce.