Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sociální reforma se nepovedla

Starostové píší

  1:05
HORNÍ SLAVKOV - Počínaje květnem přinesl zákon o pomoci v hmotné nouzi obcím možnost vydávat souhlasy k poskytování doplatku na bydlení žadatelům, kteří žijí na ubytovnách. Toto ustanovení bylo do zákona včleněno v rámci poslaneckého návrhu v reakci na tíživou situaci v některých městech, kde s ubytovnami a jejich méně přizpůsobivými obyvateli docházelo k narušování veřejného pořádku a k napětí. Kritéria ke zhodnocení vydání souhlasu nebyla v zákoně uvedena, každé město si tak může zvolit svůj individuální klíč k jeho vydání či nevydání.

Horní Slavkov foto: Archiv města

Myšlenka byla správná, byť to není systémové řešení. Dávala obcím možnost, jak alespoň nějak již vyhrocenou situaci řešit nebo jí předcházet. Soucítím s těmi obcemi, které mají problémy spojené s ubytovnami a jejich méně přizpůsobivými občany. Očividný nárůst počtu ubytoven vedl doslova k útoku na doplatek na bydlení, tento se stal byznysem, který měl i zřetelný dopad na státní rozpočet. Tento byznys nastal po tzv. sociální reformě I., kterou nelze popsat jako povedenou. Jako starosta si nemohu ani odpustit poznámku, že dokud obce byly tím, kdo o doplatku rozhodoval, a tím, kdo jej vyplácel (tzv. sociální reformou I. byla tato pravomoc převedena k 1. lednu 2012 na úřady práce), nedocházelo k masivnímu vzniku ubytoven ani k byznysu s doplatkem.

Přestože zákon nestanovuje obcím kritéria, jak žádosti o vydání souhlasu posoudit, nebyl problém najít rozumný klíč k jejich vyhodnocení, a přitom plnit jeden ze základních úkolů obce, jímž je péče o potřeby občanů – za současné ochrany veřejného zájmu.

Jako hodnotící kritéria stanovilo naše město informace o plnění dodržování veřejného pořádku a občanského soužití žadatelem, o úhradě pohledávek vůči městu a důležité bylo i to, zda žadatel (ne)poškodil majetek města. Na podkladě získaných informací pak městská rada zhodnotila, zda souhlas bude vydán. Byl to také signál pro ty, kteří se stěhují z ubytovny na ubytovnu - pokud porušovali pravidla norem chování v jiné obci, v našem městě nemají šanci souhlas získat.

Pro účely vydání stanoviska žadatel zprostil dotčené úřady mlčenlivosti k získání údajů potřebných k zodpovědnému vyhodnocení (např. z evidence přestupků, evidence pohledávek žadatele). Tento hodnotící systém byl zcela funkční, dokud se právním výkladem Ministerstva vnitra ČR nezjistilo, že souhlas obcí nemá vlastně žádnou hodnotu a jeho vydání či nevydání je vlastně nezávazné a tedy zbytečné.

A tak snaha o řešení popsaného problému vyzněla na prázdno ke škodě občanů a celé země. A jaké bude další řešení? Snad ne další sociální reforma II.!

Alexandr Terek, starosta Horního Slavkova, NEZÁVISLÍ

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!