Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Hotovo. Senát posvětil změnu ústavy, sněmovna může skončit

Česko

  18:10aktualizováno  12. září 8:01
Praha - Sněmovna bude moci v úterý schválit své rozpuštění. Senát v pátek večer schválil příslušnou změnu ústavy. Prezident ji nemůže vetovat, dostane ji pouze k podpisu.

Senátor Tomáš Grulich přichází na schůzi horní komory parlamentu. foto: Kateřina ŠulováČTK

Novela, která nabude účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, má otevřít cestu k novým předčasným volbám, které by měly být v listopadu.

Co se dělo v pátek aneb vše o bleskové změně ústavy

Pro novelu, kterou sněmovna schválila v pátek odpoledne, hlasovalo 63 ze 72 přítomných senátorů, proti byli jen tři senátoři KDU-ČSL včetně místopředsedy horní komory Petra Pitharta. K přijetí novely bylo třeba třípětinové většiny přítomných senátorů, aktuálně 44 senátorů. Horní komora ji schválila zhruba pět hodin po jejím přijetí komorou dolní.

Pithart byl proti
Předseda senátorů ODS Tomáš Julínek za předkladatele novely označil sněmovní verzi za přijatelný kompromis, který splňuje původní senátní cíl - přesvědčit sněmovnu o tom, že je třeba dostat obecný princip jejího rozpouštění do ústavy. "Senátní návrh byl lepší a konformnější, nicméně tento návrh mi připadá i bez ohledu na politickou krizi a na situaci, kterou máme před sebou, jako odhlasovatelný," uvedl Julínek.

Místopředseda Senátu Milan Štěch (vlevo) a předseda horní parlamentní komory Přemysl Sobotka hlasují pro ústavní změny.

Novela podle místopředsedy Senátu Petra Pitharta (KDU-ČSL) posiluje roli sněmovny v ústavním systému a její seberozpuštění může být kalkulem silných stran, jak upevnit svou moc ve volbách. "Způsob přijetí návrhu nelze považovat za vzorový, pročež je třeba doufat, že bude ojedinělý. Zvolená modifikace institutu rozpuštění sněmovny umocňuje její dominantní pozici v našem ústavním systému. Evidentně však jiná řešení nejsou pro poslance přijatelná," citoval Pithart z expertního stanoviska pro senátní ústavní komisi, která jej však nepřevzala jako své stanovisko.

Měníme charakter ústavy k čistě parlamentnímu systému, řekl Schwarzenberg 
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) poznamenal, že původní senátní návrh, podle něhož měla rozpuštění sněmovny předcházet demise vlády, bylo vyvážené, "ale pouze kompromis je možný". Za dezinformaci označil tvrzení, že novela je schvalována ve spěchu. Podle něj by byla přijata bez ohledu na rozhodnutí Ústavního soudu.

"Jistý časový tlak tady byl," jemně namítl lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, podle něhož novela naruší vyváženost ústavních institucí. "Měníme charakter naší ústavy k čistě parlamentnímu systému," uvedl senátor, který se hlasování o novele zdržel.

Tomáš Julínek mluví v Senátu.

Předseda senátního mandátového a imunitního výboru Jiří Pospíšil (ODS) naopak popřel, že by novela prezidenta nějak výrazně omezovala. Připomenul, že prezident nemá právo vetovat ústavní zákony, tedy zákony schválené ústavní většinou, kterou se chtějí poslanci rozpouštět. Poslanci pak podle Pospíšila nemají žádnou jistotu, že budou ve volbách zvoleni znovu.

Prezident má volby vyhlásit do 50 dnů
Senátor ČSSD Vladimír Dryml svou podporu novele zaštítil přáním svých voličů "co nejdříve skončit to trapné politické pimprlové divadlo". "Proto chci naposledy podat pomocnou ruku zejména svým přátelům a obzvláště některým přítelkyním k rozpuštění dolní komory. Konečně si také šibalové vypustí svůj vlastní rybník," uvedl senátor, který měl konflikty zejména s poslankyní a předsedkyní hradecké ČSSD Hanou Orgoníkovou.

Senát schválil zkrácení lhůt pro předčasné volby do sněmovny v případě jejího rozpuštění. Prezident, který nyní novelu volebního zákona dostane k podpisu, je má vyhlásit nejpozději 50 dnů před jejich konáním. Tedy příští čtvrtek, pokud se mají konat 6. a 7. listopadu.

Autor: