Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kanaďané vzývají neohrožená esa z Hotshots na pomoc s ohnivou Bestií

Svět

  7:00aktualizováno  14:47
FORT MCMURRAY / PRAHA - Zoufale potřebujeme další hasiče specializované na lesní požáry, prosí provincie Alberta zbytek Kanady. Požár ve Fort McMurray, která média nazývají Beast - Bestie, narostl do monstrózních rozměrů a nedaří se ho zastavit. Jedinými nadějemi se zdá být deštivé počasí a právě speciální hasičské jednotky. Muži a ženy zvaní Hotshots (ve volném překladu esa) a Smokejumpers (skokani do dýmu).

Kovbojský pásek? I ten se Hotshots hodí k práci... foto: ČTK

‚Požár je mimo naši kontrolu.‘ V Kanadě už shořelo území větší než tři Prahy

Bývají přirovnáváni k elitním vojenským jednotkám SEALs, které jsou posílány na operace typu zabití Usámy bin Ládina. V USA a Kanadě v posledních 60 letech „vyrostli“ podobní specialisté i mezi hasiči. S jejich vojenskými kolegy je pojí také podobně náročný trénink. Jsou schopní přežít v extrémních podmínkách s minimem vybavení, odříznuti od zásob i několik dní. Když nejsou v terénu, musí každý den minimálně jednu hodinu věnovat tvrdému fyzickému cvičení.

Hotshots při velkém požáru v kaňonu v Texasu.

U Hotshots a Smokejumpers (ti jsou k požáru přepravováni letadly a na místo určení se dostávají pomocí padáků) byste hadici s vodou většinou hledali marně. S ohněm zápasí pomocí věcí, které si mohou vzít do ruky a pochodovat s nimi desítky kilometrů denně. Používají mj. sekery, lopaty, krumpáče a motorové pily. Jejich důležitou „zbraní“ jsou také vysílačky, kterými dokáži navádět létající hasičské vodní „tankery“ a vrtulníky na místo, kde je potřeba.

Tahle práce ale není jen náročná. Pokud mají smůlu a oheň se zachová hodně nepředvídatelně, ocitnou se během chvíle ve smrtelném nebezpečí.

Otočil se vítr. 19 Hotshots uhořelo

Před necelými třemi lety byla vyslána skupina 20 elitních Hotshots z Prescottu k velkému lesnímu požáru u arizonského města Yarnell. Domů se vrátil pouze jeden z nich, 21letý Brendan McDonough, kterého velitel jednotky poslal na průzkum. Zbytek jednotky snažící se zvládnout požár v údolí zaskočila prudká změna větru, která bleskově „poslala“ plameny k nim.

Nepomohlo ani hrdinství pilotů. Ti okamžitě reagovali na zoufalý hlas ve vysílačce volající o pomoc a zamířili s vrtulníkem směrem k plamenům a kouři. Když se záchranář Eric Tarr spustil na laně do zakouřeného prostoru, uslyšel hlasy. Země pod ním byla však kompletně černá a první, co spatřil, byla hasičská sekera se spáleným topůrkem. Tarr se vydal za hlasy, šlo však pouze o vysílačku, která zázrakem „přežila“. Všude okolo byly zčernalé lidské pozůstatky. „Máme tu 19 mrtvých,“ musel pak ohlásit.

„Ještě týdny poté mi znělo hlavou vyzvánění telefonů těch 19 kluků. To se je jejich blízcí a známí snažili sehnat, když se dozvěděli, že uhořeli nějací hasiči. Mobily totiž zůstaly v našem autě. Pokaždé, když telefon znovu zazvonil, sesunul jsem se na sedadle ještě hlouběji. Ztratil jsem 19 bratrů a pořád dokola se ptám: Proč já? Proč tu nejsou se mnou?“ svěřil se McDonough televizi ABC.

K podobné tragédii došlo také v roce 1994, když při velkém požáru zahynulo 9 Hotshots, 3 členové Smokejumpers, dva piloti vrtulníku a pět jiných hasičů...

Většina Hotshots vyrostla v drsné přírodě.

Tihle muži se přesto ohně ani smrti nebojí. O svých zkušenostech napsal člen Hotshots Matthew Desmond knihu. V ní přiblížil, že když se někdo jeho a nebo jeho kolegů zeptal, jaké je to takhle riskovat s vlastím životem, vždy odpovídali: Riskovat? Jak riskovat?

Desmond vysvětlil, že Hotshots a jejich kolegové si nemyslí, že byla jejich práce nebezpečná a smrti v ohni se tak nebojí. Podle něj většina elitních lesních hasičů vyrostla na drsných místech poblíž divoké přírody a prostředí tak dokonale znají. „Oni se prostě v drsných přírodních podmínkách cítí nejen normálně. Jim se tam líbí. A oheň je pro ně jen další součást přírody. Stejně tak smrt. Když k ní došlo, ostatní hasiči se z ní prostě jen poučili.“

Obrovský požár poblíž dálnice u Fort McMurray v sobotu 7. května.
Sluneční nebo ohňové brýle?

Desmond v knize napsal, že jeho kolegové se vždy smáli, když je někdo označil za hrdiny. „Představa, že by měli zemřít jako hrdinové při něčem tak normálním, jako je požár v lese, jim přišla jako něco naprosto vzdáleného, vlastně až komického.“

Přesto teď obyvatelé Fort McMurray a okolních městeček spoléhají na několik stovek hrdinů, kteří bojují s ohněm, který už spálil území o rozloze 200 000 hektarů. Připomeňme, že v době úterní evakuace celého Fort McMurray hořelo pouhých 3000 hektarů, v sobotu už to bylo 156 000.

Na neděli předpokádají úřady sice trochu chladnější počasí a možná i lehký déšť. Jenže zároveň má foukat vítr o rychlosti až 70 km/h, který bude oheň dál rozfoukávat do dalších oblastí. Lehký déšť tak nemá šanci cokoliv uhasit.

Záchranáři tak dál evakuují lidí z okolních oblastí vyprázdněného Fort McMurray. „Je jistotou, že se oheň i během neděle bude dál rozšiřovat. Požár je mimo naši kontrolu a pořád je strašné sucho, takže oheň má ideální podmínky. V dalších dnech už by ale snad mohlo být chladněji a větry se zmírnit,“ řekl Matthew Anderson z albertské správy lesů.