Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Íránští poslanci volají kvůli demonstraci po popravě opozičních vůdců

Svět

  7:00
TEHERÁN - Íránští konzervativní poslanci vyzývali k popravě opozičních vůdců, kteří iniciovali pondělní protivládní demonstrace. Akce, která po více než ročním klidu poměrně překvapila vládnoucí režim, stála životy dvou lidí, přičemž dalších devět osob bylo zraněno.

Protesty v Teheránu

Proti zakázané opoziční demonstraci v Teheránu zasáhly policejní síly a příslušníci revolučních gard velmi tvrdě. Manifestanty rozháněli slzným plynem a obušky, desítky jich zatkli.

Stříleli prý Lidoví mudžáhidové
Podle úředních tvrzení zněla při zásahu i střelba, která ale vycházela z řad demonstrantů. Jedním zastřeleným je údajně příslušník náboženských milicí zvaných basídž, které mají statisíce aktivních členů a jsou napojeny na režimní islámské revoluční gardy. Jako zranění jsou uvedeni pouze příslušníci policie, přičemž jeden z nich svým zraněním podlehl. Údaje o obětech nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Podle šéfa íránské policie jsou za střelbu odpovědní příslušníci organizace Lidoví mudžáhidové, která je hlavním nositelem ozbrojeného boje proti režimu v Teheránu.

Konzervativci, kteří s přehledem ovládají současný íránský parlament, přiřkli vinu za nepokoje bývalému premiérovi Míru Hosejnu Músávímu, kterého uvěznila policie v jeho domě a odpojila mu telefon, a také dalšímu opozičnímu předákovi Mahdímu Karrúbímu. A také Spojeným státům a Izraeli.

'Smrt Americe a Izraeli'
"Músáví a Karrúbí na popraviště", "Smrt Americe" a "Smrt Izraeli"
skandovala skupina poslanců, která obsadila řečnický pult. Výzvu k
příkladnému potrestání těchto politiků také podepsalo 223 z 290 zákonodárců. "Parlament odsuzuje tuto americko-izraelskou, protirevoluční a protinárodní akci buřičů," prohlásil k tomu předseda parlamentu Alí Larídžání. Podle něj už poslanci sestavili zvláštní výbor, který bude "protirevoluční hnutí" zevrubně zkoumat a navrhne způsoby jeho potlačení.

Akce svolaná Músávím a Karrúbím, která se kromě Teheránu rozšířila i do Isfahánu a Šírázu, byla oficiálně vyjádřením podpory protestům v Egyptě a v Tunisku, které vyústily v pád tamních prezidentů. Původně přinejmenším egyptské nepokoje podporoval i íránský režim v naději, že vyústí v islámskou revoluci po íránském vzoru.

V Teheránu lidé provolávali "smrt diktátorovi", které však mohlo stejně směřovat proti svrženému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi jako proti íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi.

Ironie od Baracka Obamy

Postup íránských úřadů kritizovala Británie i USA. Americký prezident Barack Obama dnes postoj íránského vedení ironizoval, když řekl, že události v Egyptě oslavoval, ale doma tvrdě zakročil proti vlastním demonstrantům. Íránská vláda naposledy tvrdě potlačila protestní hnutí, které se zrodilo po kontroverzním znovuzvolení prezidenta Ahmadínežáda v červnu 2009. Desítky lidí zahynuly, tisíce byly zatčeny a desítky lidí byly odsouzeny k těžkým trestům.



Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!