Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Izrael propustí 26 vězněných Palestinců, další budou následovat

Vraždy

  13:45
JERUZALÉM - Izrael v pondělí zveřejnil jména 26 palestinských vězňů, které se tento týden chystá propustit. Učiní tak v rámci obnovených izraelsko-palestinských mírových jednání. Po přípravné schůzce ve Washingtonu před dvěma týdny mají rozhovory pokračovat dalším kolem ve středu v Jeruzalémě a v Jerichu.

Palestinský vyjednavač Saeb Erekat (vlevo), izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livniová (vpravo) a John Kerry. Přípravná schůzka mírových rozhovorů na konci července ve Washingtonu foto: ČTK

Izraelská vláda schválila propuštění celkem 104 dlouhodobě vězněných Palestinců koncem července. Podle úmluvy dojednané s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym mají vyjít na svobodu ve čtyřech skupinách během několika měsíců. Každá fáze propouštění má být spojena s pokrokem v jednáních.

ČTĚTE TAKÉ:

Izraelská vězeňská správa dnes na internetu zveřejnila seznam 26 palestinských vězňů z první skupiny. Splnila tak podmínku nejméně 48hodinového předstihu, aby se rodiny obětí těchto vězňů mohly obrátit s námitkou na nejvyšší soud. Ten ale podle agentury Reuters v těchto případech zasahuje pouze výjimečně.

Ve vězení strávili dvě desítky let, většina byla odsouzena za vraždu

Palestinci z první skupiny byli v 21 případech odsouzeni za vražedné útoky proti Izraelcům nebo Palestincům podezřelým z údajné kolaborace s Izraelem, zbývajících pět dostalo trest za napomáhání k vraždě nebo za únos. Většina z nich si podle agentury AP odseděla kolem 20 let. S výjimkou jedné osoby, zatčené v roce 2001, byli podle agentury AFP všichni ostatní zatčeni před rokem 1994, "nejstarší" z nich v roce 1985.

Polovina vězňů na seznamu nemá uvedeno žádné datum původně plánovaného vypršení trestu, což znamená, že byli odsouzeni na doživotí. Ostatním by bez současné speciální dohody měl trest skončit za několik let.

Z 26 vězňů z první skupiny, která se během příštích dnů dostane na svobodu, bude 14 deportováno do pásma Gazy a 12 Izrael přepraví na Západní břeh Jordánu, uvádí se v prohlášení izraelské vlády.

Vrazi, nebo hrdinové?

Většina Palestinců pohlíží na tyto vězně jako na hrdiny. Bez ohledu na zločiny, které spáchali, v nich spatřuje krajany, kteří přinesli osobní oběť v boji za nezávislost.

Mnozí Izraelci naproti tomu označují ty Palestince, kteří mají na rukou krev civilistů, za teroristy.

Protest proti propuštění palestinských vězňů. Izraelci s portréty svých příbuzných, kteří se stali obětí vězněných Palestinců.

Mezi oběťmi palestinských vězňů vybraných k propuštění je podle AP například izraelský advokát, který byl ubodán k smrti v roce 1993, když působil v kanceláři evropské humanitární organizace v Gaze. Další Palestinec byl odsouzen za ubodání Američana Fredericka Stevena Rosenfelda, který jako turista navštívil v roce 1989 západní břeh Jordánu.

"Je to smutný den pro truchlící rodiny pozůstalých i pro izraelskou společnost a svátek pro teroristické organizace," řekl Meir Indor, který stojí v čele sdružení Almagor, zastupujícího pozůstalé po izraelských obětech.

Indorovo sdružení se prý chce setkat se třemi ministry, kteří vypracovali seznam palestinských vězňů, jež mají být propuštění. Pak se údajně rozhodne, jestli se obrátí na nejvyšší soud s protestem proti tomuto rozhodnutí.

Izraelská vláda se na propuštění vězňů neshoduje

Proti propuštění palestinských vězňů protestovali i krajně pravicoví členové kabinetu premiéra Benjamina Netanjahua.

"Teroristé musejí zůstat ve vězení," prohlásil podle AFP ministr bytové výstavby Uri Ariel z nacionalistické náboženské strany Židovský domov. "Teroristé, kteří mají vyjít na svobodu, zabíjeli ženy a děti. Nechápu, jak může propuštění těchto vězňů pomoci míru," dodal.

Ariel v neděli, pouhé tři dny před pokračováním mírových rozhovorů, definitivně schválil vybudování další tisícovky domů na okupovaných palestinských územích. "Žádná země nečeká na příkazy z ciziny, kde smí stavět a kde nikoli," uvedl.

Izraelský ministr bytové výstavby Uri Ariel oznamuje pokračování izraelské výstavby na palestinském území

"Propuštění vrahů přece jen ještě podnítí teror," říká Avi Bromberg. Tento jednatřicetiletý Izraelec dostal jméno po svém strýci, kterého v roce 1980 zastřelili dva izraelští Arabové. Tehdy jednadvacetiletého vojáka unesli, střelili ho do hlavy a jeho tělo pohodili na okraji silnice.

Oba, Karím a Máhir Džúnisovi, jsou nejdéle vězněnými Palestinci v izraelských trestnicích. Nyní se mají po 30 letech za mřížemi zřejmě dostat na svobodu výměnou za obnovu blízkovýchodních mírových jednání. Na seznamu první skupiny 26 palestinských vězňů ale nejsou.

Bromberga pobouřilo, že Izrael znovu přistoupil na podobný výměnný obchod.

"Je to stále stejné: rodiny obětí terorismu musejí neustále bojovat proti tomu, aby vrazi vycházeli na svobodu". Z jeho pohledu jsou palestinští vězni "jako divoká zvířata", která ohrožují další lidské životy. Pochybuje i o smyslu takových smířlivých gest. "Mírová jednání beztak vybouchnou," prohlašuje.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...