Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jádro nezvyšuje naši závislost na Rusku

Názory

  20:01
Ad LN 29. 1.: Větší riziko než plyn může být atom
Rád bych reagoval na článek pana Hudce uveřejněný v LN 29. ledna 2009, který varuje v souvislosti s nedávnou plynovou krizí na údajně stoprocentní závislost České republiky v oblasti jaderné energetiky na Rusku. Podle autora je to způsobeno tím, že do Jaderné elektrárny Dukovany dodává palivo ruská firma TVEL, která ho zároveň v nejbližší době začne dodávat výhradně i do Temelína.
Takto vyvozené závěry jsou z prostého důvodu velkým autorovým omylem – palivo do jaderných elektráren totiž v žádném případě nelze stavět na úroveň strategických surovin ropy a zemního plynu. Jaderné palivo je v prvé řadě sofistikovaný strojírenský výrobek s kumulovanou energií ukrytou v malém objemu. Na rozdíl od ropy a plynu se dá snadno a bezpečně skladovat na dlouhá léta dopředu v prostoru velkém jako třeba školní tělocvična.
Ruská firma TVEL na rozdíl od plynárenského koncernu Gazprom také již několikrát vyjádřila ochotu dodávat palivo v dostatečném množství a s dostatečným předstihem, čímž by se zásoby paliva v ČR významně zvýšily. V důsledku to tedy znamená, že energetickou závislost by to nejen nezvýšilo, ale naopak snížilo. Na trhu s jaderným palivem je konkurence, a tak není vůbec žádným problémem ho letecky dopravit do ČR z jakéhokoliv místa na zemi.
Pokud bychom z nějakého důvodu potřebovali jiného dodavatele jaderného paliva, ať už z politických či ekonomických důvodů, není nic snazšího než se obrátit na firmy z jiných zemí, například z Francie, Japonska, Velké Británie či USA, které jsou schopny v relativně krátkém čase palivo pro české jaderné elektrárny vyrobit a dopravit na místo. Tak to udělala vloni Ukrajina, která do části svých reaktorů pro změnu objednala palivo od firmy Westinghouse z USA. O žádné energetické závislosti v souvislosti s jaderným palivem tedy nemůže být ani řeč.
Autor: