Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Jaké výstavy se chystají? Dojde i na Palmy na Vltavě

Kultura

  7:30
PRAHA - Od realistické malby po komiks, Kupku a street art. Podzim přinese do českých galerií – a to i mimo hlavní město – řadu zajímavých výstavních projektů. Zde jsou některé z nich.

Vypadá to jako fotka, ale není to fotka. Hynek Martinec, Zuzana in London, akryl na plátně, 130 x 110 cm foto: Galerie Rudolfinum

S nastupujícím koncem prázdnin české a moravské galerie zveřejňují plány na podzimní výstavy. Jen stručný výběr ukazuje, že letošní výtvarný podzim bude ve všech směrech pestrý a v dobrém smyslu slova různorodý.

Galerie Rudolfinum otevře 4. října výstavu Beyond Reality. Představí desítku umělců z Velké Británie, kteří se vyjadřují realistickou nebo přímo hyperrealistickou malbou. Jde o příspěvek do debaty o životnosti a perspektivách malířského média v době digitálních technologií. Mezi vystavujícími je i český, v Londýně žijící malíř Hynek Martinec.

V Domě umění v Brně začínají 29. září Signály z neznáma, přibližující dějiny českého komiksu od roku 1922 po současnost, tedy od Josefa Lady přes Rychlé šípy a Káju Saudka až do dnešních dnů. Ambicí výstavy je zasadit komiks do širších dějinných souvislostí a ukázat jeho vztah k různým společenským fenoménům.

Dům umění města Brna připravuje výstavu Signály z neznáma

Galerie hlavního města Prahy od 4. října otevře své prostory v Městské knihovně umění ulice. Městem posedlí, mezinárodní výstava street artu a graffiti, je podle jejích webových stránek z podstaty kontroverzní a koná se pod záštitou pražského primátora Svobody. Má poprvé představit tento druh umění na půdě respektované výtvarné instituce a na jednom místě konfrontovat domácí a světové tvůrce.

Oblastní galerie v Liberci představí od 19. září tvorbu Květy Pacovské. Ta je známá především jako ilustrátorka dětských knih a autorka experimentálních autorských publikací. Výstava Časoprostor ukáže tvorbu Květy Pacovské i v kontextu s jejími volnými pracemi i pozoruhodnými studijními díly. Řada jejích ilustrací má například počátek v papírových plastikách s výraznými architektonickými kvalitami.

Pražská Národní galerie chystá do Salmovského paláce výstavu děl Františka Kupky, nazvanou Cesta k Amorfě. Začne 1. listopadu a konat se bude ku příležitosti stoletého výročí vzniku a prvního veřejného představení Kupkova zřejmě nejslavnějšího a nejrevolučnějšího obrazu Amorfa, dvoubarevná fuga. Vedle děl z domácích sbírek by na ní měly být k vidění i vzácné zápůjčky Kupkových děl ze slavných světových muzeí.

František Kupka: Amorfa - Dvoubarevná fuga

Poslední listopadový den bude v Moravské galerii v Brně otevřena výstava Tiché revoluce uvnitř ornamentu: experimenty dekorativního umění v letech 1880–1930. Pozoruhodný projekt přibližuje úlohu ornamentu v užitém i volném umění na přelomu 19. a 20. století. K vidění budou například učební příručky ornamentální kresby, abstraktní malby, vědecké artefakty a další exponáty v inspirativních souvislostech. Ostravská galerie výtvarného umění ve spolupráci s kurátorem Karlem Srpem připravila retrospektivu Jana Zrzavého. Pod názvem Božská hra začne v Domě umění v Ostravě 11. prosince 2012.

Již příští rok se v Západočeské galerii v Plzni přeneseme do dalekých krajů, alespoň v pohledu českých umělců. Výstava Palmy na Vltavě s podtitulem Primitivismus, mimoevropské kultury a české výtvarné umění v letech 1850–1950 začíná 30. ledna.