Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Jako vrah jsem se necítil

Česko

  15:14
HRADEC KRÁLOVÉ - Nikdy se prý vrahem necítil, potřeboval jen, aby se něco dělo. Těmito výroky se Petr Zelenka hájil před Krajským soudem v Hradci Králové. Bývalému zdravotníkovi, který je obžalovaný ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici, v případě prokázání viny hrozí doživotí.

Heparinový vrah Petr Zelenka stanul před soudem. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Zelenka se přiznal k pěti případům, že pacientům podával lék na ředění krve heparin, což zdůvodnil touhou po akci. "Potřeboval jsem činnost, akci, věděl jsem, že když podám heparin, přijde lékař a bude se něco dít," řekl Zelenka.

Obžalovaný si u ostatních případů, kdy heparin aplikoval, nevybavil podrobnosti. Na přímý dotaz soudce na motiv odpověděl, že se něco stalo s jeho psychikou.

Zelenka také nevysvětlil, proč si vybral právě lék na ředění krve. Heparinový vrah Petr Zelenka stanul před soudem."Ta myšlenka přišla sama, opakovala se. Nevím, proč jsem vybral heparin. Snad právě proto, že se často používal," řekl Zelenka. Tvrdí, že měl v té době těžké psychické problém a bral léky. "Nikdy jsem se jako vrah necítil, nepřišel jsem do práce, abych zabíjel. Mým největším potěšením bylo vykonávat tu práci (zdravotníka)" řekl obžalovaný. Pacienti Zelenkovi prý připadali velmi podobní a při podávání heparinu je podle svých slov nerozlišoval například podle pohlaví nebo diagnózy.

K přímému podání heparinu se Zelenka přiznal u Milana Škoudila, Františka Škvařila, Miroslava Pajera, Jaroslava Motla a Marie Fialové. Z nich pouze Škvařil podle obžaloby po podání heparinu zemřel, ostatní přežili. Jiné nepředepsané léky než heparin Zelenka podle svých slov pacientům nedával. Potvrdil, že účinky heparinu na organismus zná a že jej podával injekcí do žíly, ač se běžně podává pouze po kapkách. Heparin na oddělení podle Zelenky nebyl evidován.

Zelenku prý policisté zbili do krve
V původních výpovědích na policii se Zelenka k většině skutků přiznal. Dnešní změnu výpovědi zdůvodnil údajným psychickým a fyzickým nátlakem ze strany policie. "Měl jsem strach, že mě zbijí. Vypověděl jsem, co chtěli slyšet," řekl Zelenka. Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové je změna výpovědi součástí jeho obhajoby. Dodala, že u policejních výslechů byla přítomna a žádný nátlak nezaznamenala. Postup policie podle ní v této věci prověřovala i Inspekce ministra vnitra a případ odložila.

Významnou část své dosavadní výpovědi Zelenka věnoval době od svého zatčení a následným výslechům na policii. Tvrdil, že jej policie při zatýkání do krve zbila a tloukla jej i při výsleších. "Měl jsme strach, že mě umlátí či umučí," řekl. Policie již dříve uvedla, že zásah byl adekvátní a připustila drobné poranění při zatčení. Bohumil Zelenka (vlevo)

Hlavní líčení sledoval i otec obžalovaného Bohumil. "Petr mě překvapil souhrnností své výpovědi, že to ze sebe všechno dostal. Obžaloba je však neúplné a neobjektivní slohové cvičení, naprosto s tím nesouhlasíme," řekl Zelenka.

Otec obžalovaného stále trvá na tom, aby byl klinicky posouzen zdravotní stav jeho syna. "Má strach ze všeho a ze všech, k tomu se přidávají vidiny a slyšiny. Motiv vyplývá z jeho zdravotního stavu," řekl Zelenka, který chce sledovat každý den hlavního líčení. Podle posudků v obžalobě je ale Zelenka duševně zdravý a za své činy trestně odpovědný.

Policie při domovní prohlídce nalezla u Zelenky lékařské zprávy pacientů nemocnice. Zelenka odmítl, že to má souvislost s jeho trestnou činností. Zprávy údajně sbíral proto, že to byla jeho záliba.

Veřejný proces v největší soudní síni hradeckého soudu sledovalo asi pět desítek lidí, především novinářů a rodinných příslušníků obětí. Většina příbuzných obětí se nechtěla k zahájení hlavního líčení a výpovědi Zelenky vyjadřovat. "Pracuji na psychiatrii už dost dlouho, setkávám se s různými duševními poruchami, takže na to mám vlastní názor. Více se k tomu vyjadřovat nechci, děkuji," řekla Eva Nová, které zemřel v havlíčkobrodské nemocnici po podání heparinu manžel.

Pozůstalí chtějí 23 milionů
Hlavní líčení začalo ráno po deváté hodině čtením obžaloby. Zelenka čtení jednotlivých skutků sledoval poměrně vyrovnaně s mírně sklopenou hlavou. Poté předseda senátu soudu Jiří Vacek přečetl požadavky pozůstalých na náhradu škody. Dohromady pozůstalí po Zelenkovi žádají přibližně 23 milionů korun, z nichž necelých 20 milionů korun požaduje jedna rodina.

Ze závěrů znaleckého posudku také vyplývá, že motivem jeho jednání byla reakce na syndrom vyhoření a únavu z práce. Zelenka údajně zabíjel tím, že pacientům ARO v havlíčkobrodské nemocnici od května do září 2006 podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli.Heparinový vrah Petr Zelenka stanul před soudem.

Nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr na konci září a primář ARO Pavel Longin se rozhodl přezkoumat podezřelá úmrtí. Poté, 13. října, nemocnice sepsala trestní oznámení, které policie obdržela 23. října.

Policisté ale zatkli Zelenku až 1. prosince. Postupem policistů při vyšetřování případu, které se zdrželo o několik týdnů, se zabývala Inspekce ministra vnitra. Podle ní nikdo z policistů nespáchal trestný čin.

Hlavní líčení je naplánováno do pátku. V úterý by měl vypovídat primář ARO Pavel Longin. Soud se bude také případem zabývat několik dní v týdnu od 11. do 15. února. Čekají se výslechy asi 60 svědků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!