Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Japonsko: Dopisy kamikaze patří mezi památky UNESCO. Čína je v šoku

Svět

  10:36
Dopisy sebevražedných pilotů kamikaze jsou podle Japonska významnou památkou, jež si zaslouží zařazení do seznamu světového dědictví UNESCO. Země vycházejícího slunce soudí, že dopisy svědčí o válečných hrůzách. O těch však vědí své i Čína a Korea, které japonský návrh hluboce pobouřil.

Japonské středoškolačky vzdávají úctu startujícím pilotům kamikadze (duben 1945). foto: WikipediaReprofoto

Vžilo se pro ně označení kamikaze (božský vítr), Japonci jim však říkají Zvláštní jednotky Šinpú - sebevražední letci, kteří za druhé světové války rozsévali smrt mezi nepřátele japonského císařství a mají na svědomí tisíce lidských životů. Nyní, sedmdesát let po konci války, Japonsko žádá, aby se dopisy pilotů kamikaze staly součástí seznamu světových písemných památek UNESCO.

Svědectví o válečných hrůzách

S návrhem přišlo jihojaponské město Minami-kjúšú, přesněji tamní muzeum věnované památce japonských válečných letců. Dopisy na rozloučenou jsou součástí širší sbírky, v níž se nachází na 14 tisíc dokumentů a kam kromě korespondence patří například i autorské básně pilotů kamikaze. Správa muzea vybrala 333 dopisů, které nechala přeložit do angličtiny a zaslala k posouzení příslušnému výboru UNESCO. Budou-li do fondu zařazeny, ocitnou se vedle takových veličin literárního kánonu, jako je Gutenbergova bible či deník Anny Frankové.

Skupina pilotů kamikadze (květen 1945). Uprostřed 17letý Jukijo Araki, který obětoval svůj život den poté, co byl tento snímek vyfocen.

Podle starosty města Minami-kjúšú jsou vzkazy, které sebevražední letci napsali těsně předtím, než se vydali na smrt, nesmírně cenným svědectvím, neboť vypovídají o válečných hrůzách. Dopisy tak mají nejen významnou historickou hodnotu, ale zároveň slouží jako memento budoucím generacím, prohlásil starosta podle serveru Japandailypress.com

Bouřlivé reakce

Ničivou sílu války však ve vrchovaté míře okusili rovněž Číňané a Korejci, jejichž země japonské impérium v první polovině 20. století okupovalo. Japonská armáda na obsazených územích páchala zvěrstva, která patří mezi nejstrašnější válečné zločiny v dějinách lidstva, a vzájemné vztahy mezi Japonskem na jedné straně a Čínou a oběma Koreami na straně druhé nesou břemeno tohoto historického traumatu dodnes.

ČTĚTE TAKÉ:

Oba státy proti japonskému návrhu ostře vystoupily. "Sebevražedné vzkazy pilotů kamikaze jsou v přímém rozporu s etickými pravidly organizace UNESCO," prohlásil na tiskové konferenci jihokorejský ministr zahraničí Jun Pjung-se. Vlna pobouření se zvedla také na čínských a korejských sociálních sítích, napsal hongkongský list South China Morning Post.

Čínská zpravodajská agentura CNS neopomněla připomenout kontroverzní japonskou svatyni Jakusuni. Chrám je věnovaný památce japonských válečných hrdinů, mezi uctívanými jmény však figurují rovněž nechvalně proslulí váleční zločinci. "Za chvíli jako světové dědictví zaregistrujete i svatyni Jakusuni. Neuvěřitelná nestydatost!" obořila se CNS na Japonce.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...