Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Je kouření zlozvyk, či nemoc?

Názory

  13:29
PRAHA - Viník všeho zla byl nalezen. Petici na podporu přijetí nekuřáckého zákona, který by omezoval kouření ve všech veřejných prostorách, už podepsalo sto tisíc lidí. Do boje vyrukovala i Česká lékařská komora. Podpisy připojila kompletní elita české medicíny.

Ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Statistiky jsou děsivé. V roce 2007 mělo kouření na svědomí předčasnou smrt pěti milionů lidí ve světě a 18 000 u nás. Na nádory plic, infarkty a mozkové mrtvice umírají nejen kuřáci. Zabíjí i pasivní kouření. Existuje o tom 120 000 vědeckých publikací. Pokud někdo kouří, je to jeho volba. Ale jen do chvíle, než svým chováním začne ohrožovat ostatní. Požadavek na přijetí nekuřáckého zákona asi bude oprávněný.

Jsem nekuřák a pobyt v zakouřených místnostech nesnáším. Vyhýbám se jim, jak jen můžu. S kuřáky na pracovišti jsem se ale dokázal vždycky v klidu domluvit. Měl jsem asi štěstí na ty slušné. Když se někdo neumí chovat, musí ho to naučit ruka zákona. Co je ale vlastně kouření? Zlozvyk? Porucha chování? Porucha osobnosti? Nemoc?

Podle britského psychologa Hanse Eysencka existuje něco jako „kuřácký typ osobnosti“. Je bezohledný, agresivní a snadno se rozčílí. Rád riskuje. „Podle jedné teorie chybí kuřákům pokora, jejíž absence společně se vzpurností přispívá k tomu, že je jim relativně lhostejné, co si o nich lidé myslí,“ píše David Krogh, autor knihy Smoking: The Artificial Passion. Osobnost kuřáka vykazuje nápadně vysoký index antisociálnosti. Nejlepší bude takovou osobnost zakázat zákonem.

Možná je ale kuřáctví také projevem nemoci. Ukázalo se, že existuje silná vazba mezi kouřením a depresí. K depresi zase vede nízké sebevědomí, nejistota, citové problémy nebo život ve stresujícím prostředí. Cigareta v takovém případě paradoxně funguje jako laciný lék. V mozku zvyšuje produkci látek, které mají antidepresivní účinek. Podobně jako to dělají chemicky vyrobené léky, třeba Zoloft. Kuřák bez cigarety je jako pacient bez léku. Jestliže je ale kouření projevem deprese, stačí vyléčit depresi a bude po problému. S tím už si farmaceutické firmy hravě poradí.

Vroce 2006 byl s velkou slávou uveden na trh lék Champix. Tablety určené k odvykání kouření se okamžitě staly hitem. Nadšení dlouho nevydrželo. „V průběhu druhého pololetí roku 2007 byly hlášeny případy sebevražedných myšlenek a sebevražedných pokusů pacientů užívajících champix. Lékaři by měli být opatrní při jeho předepisování pacientům s duševní chorobou. Měli by také myslet na rozvoj deprese u pacientů, kteří si odvykají kouřit,“ varoval Státní ústav pro kontrolu léčiv. Tableta místo cigarety. Sebevražda místo rakoviny. Těžká volba. Nejlepší bude depresi zakázat zákonem.

Kouření je projevem bezohlednosti vůči sobě samému i vůči ostatním. Možná, že nějak souvisí s nárůstem bezohlednosti ve společnosti. S otravováním ovzduší zplodinami náklaďáků převážejících sníh ze Šumavy na Hradčanské náměstí nebo z Jizerek do Vesce, s plány na olympiádu v Praze, s kácením stromů a stavbou supermarketů, s vlezlou reklamou, s odměnami manažerů ČEZ, s korupcí, s mizivou vymahatelností práva, s upatlanou volbou prezidenta, s hulvátstvím politiků. Určitě to nějak souvisí. Nejlepší bude takovou společnost zakázat zákonem.
Autor: