Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jeden svět žaluje diktatury

Kultura

  8:11
PRAHA - Včera večer odstartoval 10. ročník festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Vizuál přehlídky s pěticí diktátorů tvořících pomyslnou hudební skupinu a slogan „Umlčme tu písničku!“ předznamenávají jedno z témat festivalu: Zaostřeno na diktatury.

Snímek Za Dárfúr! mapuje situaci v oblasti východního Súdánu, kde probíhají etnické čistky. foto: Jeden svět

Na sto čtyřicet dokumentárních snímků ze čtyřiceti zemí, které spojuje tematika lidských práv, bude až do 13. března k vidění na pražské části přehlídky Jeden svět. V průběhu března a dubna pak budou filmy putovat po osmadvaceti českých a moravských regionech. Desáté narozeniny oslaví Jeden svět během roku v deseti světových metropolích: v Londýně, New Yorku, Washingtonu, Bruselu, Paříži, Vídni, Madridu, Lublani, Sofii, Bukurešti, Kyjevě, Hong Kongu, Sao Paulu, Buenos Aires, Pretorii a Keetmanshoopu.

Tradiční součástí zahajovacího večera je předání ceny Homo Homini za přínos v oblasti lidských práv. Letos připadla trojici barmských aktivistek Su Su Nway, Phyu Phyu Thin a Nilar Thein, které patří mezi organizátorky protestních akcí v Barmě. Všechny tři ženy jsou ale nyní nucené se skrývat, takže si pro cenu nemohly přijet.

Jako zahajovací snímek byl pro letošní ročník vybrán titul Kongo: hluboké ticho, který odkrývá pozadí jednoho z nejvleklejších světových konfliktů. Přestože na dodržování míru v Demokratické republice Kongo dohlížejí tisíce vojáků OSN, na východě země se stále bojuje. Oběťmi jsou především ženy, které jsou brutálně znásilňovány. Jejich počet dosahuje statisíců.

Znásilnění přináší nejenom zdravotní problémy, traumata, vyloučení z rodiny a zavržení, ale i generaci nechtěných dětí. Znásilnění tu navíc nefunguje „pouze“ jako brutální akt, ale jako systémový prostředek k potírání nepřítele. Sugestivní snímek natočila americká dokumentaristka Lisa F. Jacksonová, která je sama obětí brutálního znásilnění. O choulostivém tématu bude autorka snímku debatovat s diváky ještě zítra po projekci (17.00) v kině Světozor.

Jedním z vrcholů dnešního programu bude francouzský dokument Slova a smrt: Praha za časů Stalina (19.30, kino Lucerna), který mapuje vykonstruované procesy s Miladou Horákovou, Závišem Kalandrou a Rudolfem Slánským. Pohled zvenčí na naši historii zároveň inspirativně zachycuje atmosféru v zemi ovládané politickou manipulací.

Pod snímkem je podepsaný novinář, filmař a obdivovatel Prahy Bernard Cuau, který se dokončení svého filmu nedožil. S finální podobou snímku pomohl jeho blízký přítel Claude Lanzmann, dokumentaristická legenda a autor pozoruhodného desetihodinového projektu o holokaustu Šoa. Lanzmann také snímek Slova a smrt dnes večer uvede.

Těžiště přehlídky tvoří reprezentativní kolekce snímků zařazených do hlavní soutěže. Dnes je na programu také český zástupce v soutěži - film Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel (19.30, kino Světozor), který je na přehlídce uváděn v režisérské verzi, ta je o pětadvacet minut delší než distribuční verze snímku. Občan Havel patří k filmům, které mezi závažná a tíživá témata, jimž se Jeden svět věnuje především, vnesou humor.

Další české snímky jsou zařazeny v samostatné sekci festivalu. Dnes se například promítá první díl věnovaný Lotyšsku z tetralogie Zapomenuté transporty (20.00, kino Atlas). Unikátnímu projektu se jeho autor Lukáš Přibyl věnuje už takřka deset let. Podařilo se mu zaznamenat množství výpovědí lidí, kteří přežili dnes už zapomenuté koncentrační tábory.
Více o programu na www.jedensvet. cz.