Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Jižní vítr přinesl saharský písek

Česko

  9:42
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Současný příliv subtropického vzduchu od jihu přináší do Česka a dalších středoevropských zemí nejen rekordní teploty, ale i tuny pouštního písku. Podle meteorologů nebývá sice pouštní písek většinou pouhým okem viditelný, může však mimo jiné přispívat k tvorbě zvlášť barevné oblačnosti.

Písek k nám letí až z daleké Sahary. Ilustrační foto foto: AFP

Zejména při západu a východu Slunce tak mohou lidé na některých místech v Česku i v celé střední Evropě pozorovat na nebi širší spektrum barev než obvykle.
 
„Jemný prach podporuje kondenzaci vodních par a tak dochází k vytváření oblaků,“ říká Zdeňka Smolíková meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Pokud tedy lidé pozorují zvlášť barevný východ či západ Slunce, kdy takzvané červánky přecházejí z červené až do oranžové barvy či jiných odstínů, je možné že tento jev souvisí právě s přílivem saharského písku.

 „V současné době k nám totiž skutečně proudí subtropický vzduch od jihu, který s sebou může nést i jemný pouštní prach z Afriky,“ říká Smolíková. Nezvykle barevná obloha však nemusí být podle ní nutně dílem jen saharského písku, ale i prachu z jiných zdrojů. 

 „Není tajemstvím, že nejkrásnější západy či východy slunce je možné pozorovat paradoxně v průmyslových oblastech s velkým prachovým zatížením,“ říká meteoroložka. Němečtí vědci také například nedávno přišli s teorií, že do střední Evropy se s větrem ve velkém dostává prach ze zanedbaných průmyslových areálů a zemědělských ploch na území Ukrajiny. Také tento „písek“ může pak přispívat ráno či večer k zvlášť barevné oblačnosti.

 „Problém je v tom, že na rozdíl od jiných meteorologických jevů dokážeme vznik takzvaných prachových oblaků jen těžko dopředu předpovědět,“ uvedl Manfred Bauer z rakouského Centrálního ústavu pro meteorologii a geodynamiku. Mraky vytvořené s pomocí saharského písku či jiného prachu mají ale podle něj při současné vlně veder pro obyvatele i jednu výhodu. „Dokážou totiž částečně utlumit vysoké teploty.“

 Bez prachové oblačnosti by podle Bauera například v Tyrolích či Vorarlbersku teplota vzduchu přesáhla 31 stupňů Celsia, mraky však drží teplotu těsně pod třicetistupňovou hranicí.

 Ani oblačnost však nedokázala zabránit tomu, aby v některých středoevropských zemích padly dlouhodobé teplotní rekordy. Nejvyšší květnové teploty od začátku měření hlásí Rakousko i Maďarsko, také v Česku a Německu se rtuť teploměru blíží ke třicítce. „Absolutní rekord jsme sice nezaznamenali, teplota vzduchu se k němu ale velmi těsně blíží,“ říká Zdeňka Smolíková.

Nejteplejší květnový den zaznamenali meteorologové v Česku v roce 1969, kdy v pražském Klementinu naměřili 32,5 stupně Celsia. Také o nadcházejícím víkendu by přitom v České republice mělo vládnout takřka tropické počasí. Mírně ochladit se má příští týden.
Autor: