Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jsem exekutor. Kdo je víc?

Česko

  21:17
PRAHA - Moc exekutorů radikálně vzroste. A to v případě, že parlament schválí všechny připravované změny. LN mají návrh novely exekučního řádu, který připravilo ministerstvo spravedlnosti, k dispozici. Co se tedy změní? Pravomoci exekutorů velmi posílí, naopak možnost stíhat jejich nepravosti klesne k bodu mrazu.

Exekutoři. foto: David PortLidové noviny

Daleko hůř než dosud by na tom byli lidé, kteří se brání neoprávněné či nesprávně prováděné exekuci. Dosud řešil jejich návrh na zastavení exekuce soud. Podle novely by o něm mohl rozhodovat sám exekutor. Exekuci by nemusel zastavit, pokud by nedostal zaplacené její náklady (dosud tím její zastavení podmíněné nebylo).

Návrh už kritizoval předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v dopise ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. „Není možné, aby o stížnostech na nesprávný postup exekutora rozhodoval sám exekutor. Změny jsou v rozporu s ústavním právem na spravedlivý proces i s evropským právem,“ napsal Baxa.

Poradkyně ministra spravedlnosti, předsedkyně okresního soudu pro Prahu-východ Martina Kasíková návrh obhajuje: „Zní to tak, že exekutoři posilují. Ale změnu chtěly soudy, jejich exekuční oddělení jsou zavalena statisíci případů. Řada z nich je přitom nesporných. Soud by měl rozhodovat, až když nastane spor.“

Uvozovky dolníNovela umožní exekutorovi zabavovat plat manžela či manželky.Uvozovky horní


A další bod návrhu: Dosud mohl exekutor zabavovat jen peníze z účtu postiženého. Novela dává možnost sáhnout i na účet jeho manžela či manželky. „Dluh jednoho z manželů není automaticky dluhem toho druhého. Navíc peníze na jeho účtu nemusí spadat do společného jmění,“ říká Helena Svatošová ze sdružení právníků Iuridicum Remedium, které změny kritizovalo.

Exekutoři budou mít imunitu
Poradkyně Kasíková ale tvrdí: „Když dlužník nechá posílat peníze na účet manžela, jsou dnes pro exekutora nepostižitelné.“ Návrh novely, který brzy zamíří do vlády, podle ní obsahuje ještě přísnější variantu téhož: Exekutor by mohl jít třeba i na plat manžela či manželky. Pokud by exekuoval něco, co není ve společném jmění manželů, musel by se dotyčný bránit soudně.

Novela dále navrhuje exekutorům imunitu. Z trestného činu by mělo být možné je obvinit jen tehdy, kdyby s tím vyslovil souhlas ministr spravedlnosti. Proč tato výsada? „Ono to vypadá jako výsada, ale důvody jsou praktické. Ministerstvo dnes nemá přehled o tom, kolik exekutorů je stíhaných, a než se o tom dozví, uplyne lhůta pro kárnou žalobu,“ tvrdí Kasíková.

Proč tedy není místo imunity v novele povinnost všech 108 exekutorů, aby své stíhání ministrovi hlásili? „Také vnímám imunitu jako spornou, ale má i své výhody,“ říká poradkyně Kasíková.

Podle novely má být zároveň exekutorům kdykoliv k ruce policie. Dosud měli na její služby nárok jako kdokoliv jiný, podle zákona o policii. „Policii by to stavělo do role jakési exekutorské ochranky,“ kritizuje normu právnička Helena Svatošová. Z jednoho pohledu není norma překvapivá. V ministerské komisi, která novelu připravovala, tvořili exekutoři nejpočetněji zastoupenou skupinu. „Nejsou nadšeni,“ namítá Kasíková. „Přibude jim agenda, budou muset přijmout nové právníky.“