Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

KAISER: Fotbal není pro panenky

Názory

  7:38
Mistrovství světa ve fotbale, které dnes začíná v Jihoafrické republice, skýtá hodně látky těm, kdo by chtěli studovat rozpolcenost, jaká se zbytku světa, a především Západu zmocňuje, když se dostane do styku s Afrikou.

V Jihoafrické republice startuje mistrovství světa ve fotbale. foto: Reuters

Šest let stará volba JAR je pomníkem tehdejších představ Světové fotbalové federace (FIFA), že šampionát bude rotovat po různých světadílech. V tu chvíli ale v Africe velký výběr nebyl. Ostatní zájemci totiž pocházeli ze severní, muslimské části kontinentu a například v Egyptě by bylo potřeba vzít v úvahu riziko velkého teroristického útoku.

Vedle egyptského scénáře vypadají bezpečnostní rizika Jižní Afriky, což jsou v zásadě loupežná přepadení v jistých městských čtvrtích, o řád snesitelněji. A přesto se na stránkách západních novin už měsíce omílá špatná pověst johannesburských ulic a dvorků. K tomu si připočtěme monopol FIFA, která se snažila zbohatnout z vysokých cen lístků a hotelů, a nemůžeme se divit, že podstatná část z předpokládané armády západních fanoušků do JAR nepřiletěla.

Šéf FIFA Sepp Blatter včera prozradil, co si od turnaje na jihu Afriky slibuje: vymýcení rasismu ve fotbale. Tedy že černoši v představách fanoušků vystoupí z kategorie najatých hráčů a ujmou se i povinností hostitelů a manažerů.

Při uskutečňování této představy se srážejí dva projevy téhož jemnocitu. Jsme proti rasismu, taky jsme ale posedlí péčí o osobní bezpečnost a hygienu. Co má přednost? Když už na JAR padl los, měli by příznivci fotbalu tu zkušenost přijmout. Historicky vzato to není tak dávno, co byla v Británii kopaná zábavou pro otrlejší část obyvatelstva.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!