Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Kapitána uneseného piráty zachránilo americké komando

Svět

  20:51
MOGADIŠO - Kapitán americké obchodní lodě Richard Phillips, kterého na záchranném člunu u Somálska zadržovali piráti pět dní, byl osvobozen. Při operaci, kterou provázela krátká přestřelka, o život přišli tři piráti, čtvrtý byl zajat.

Richard Phillips foto: Reprofoto

Phillipse, který velel nákladní lodi Maersk Alabama s 20 Američany, somálští piráti unesli ve středu. Od té doby ho zadržovali na záchranném člunu jako rukojmí. Posádce se podařilo loď znovu ovládnout, ale kapitán zůstal v rukou pirátů. Únosci hrozili, že pokud na ně americké vojenské plavidlo operující v oblasti zaútočí, Phillipse zabijí.Po celou dobu držel piráty v šachu torpédoborec amerického námořnictva Bainbridge.

Kapitán je v pořádku

"Mohu potvrdit, že kapitán Phillips je na svobodě a že je v pořádku," oznámil představitel amerického vojenského námořnictva John Daniels. Další okolnosti provázející zásah ale neposkytl. Později potvrdila Phillipsovo osvobození i mluvčí amerického ministerstva obrany.

Užití vojenské síly proti somálským pirátům s cílem osvobodit Phillipse přímo schválil prezident USA Barack Obama. Agentuře AP to řekly neupřesněné vládní zdroje.

Obama také následně Phillipsovo osvobození uvítal a v prohlášení, které k tomuto případu vydal Bílý dům, ocenil nejen kapitánovu odvahu, ale i způsob, jakým příslušníci námořního komanda operaci provedli. Prezident současně zdůraznil, že Spojené státy spoléhají v boji proti pirátům u somálského pobřeží na pomoc dalších zemí, a to včetně úsilí postavit pachatele únosů před spravedlnost.

Phillipsovo osvobození uvítala rovněž somálská vláda. "Jsme šťastní, že k této akci došlo a jak dopadla," řekl agentuře Reuters v telefonátu z Džibuti ministr zahraničí Mohamed Abdullahi Omaar. Jak dodal, úspěšný zásah dokládá, že "svět nemíní kriminalitu akceptovat".

Během dní, kdy piráti Phillipse zadržovali, probíhala mezi kapitánem torpédoborce a skupinou kmenových náčelníků na somálské pevnině vyjednávání o podmínkách Phillipsova propuštění.

Kapitán USS Bainbridge se přitom řídil pokyny specialistů Ústřední zpravodajské služby (FBI), kteří byli na palubě torpédoborce.

V noci na dnešek, pouhých několik hodin před zásahem amerického námořnictva, ale rozhovory ztroskotaly. Podle somálského zdroje, který jednání zprostředkovával, byl údajně příčinou neúspěchu americký požadavek, že únosci musejí být zatčeni a v Somálsku postaveni před soud. To somálská strana rozhodně odmítla.

Podle dalších náznaků ze somálské strany si byli únosci vědomi, že americké námořnictvo chystá nějakou operaci, protože nad jejich hlavami neustále přelétaly v sobotních nočních i dnešních denních hodinách bitevní vrtulníky. Proto piráti nanovo Američany varovali, že pokud k něčemu dojde, rukojmího okamžitě zabijí.

Ještě ráno únosci vypálili několik ran na malé americké plavidlo, které se pohybovalo nedaleko jejich člunu. Americká posádka palbu neopětovala a raději se vzdálila.

Kde se piráti vzali?

Somálsko nemá funkční vládu od začátku 90. let, což vytváří živnou půdu pro organizovaný zločin. Anarchie vedla k vlně nelegálního rybolovu a přivážení toxického odpadu k somálskému pobřeží. Ke konci 90. let zformovali místní rybáři a vojáci skupiny "somálských pobřežních stráží," které měly za úkol chránit pobřežní vody a odhánět či zatýkat plavidla z Jižní Koreje, Thajska, Itálie, Španělska a dalších zemí. Když zjistili, jak se snadné tato plavidla zajmout, začaly se skupiny stráží měnit ve starobylé pirátské gangy, které postupně zdokonalují své metody. Rozvoj pirátství nastal v 90. letech, když lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné.

Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc až miliony.

Jak pracují?

Na začátku měli piráti jen pár zbraní a používali rybářské lodě, na kterých se přiblížili k jiným plavidlům a pak se snažili vyšplhat na palubu nebo na ni házeli lana.

Po získání prostředků z výkupného si koupili závodní čluny, sledovací zařízení a lepší zbraně. Dnes jejich "mateřská loď" nejdřív vystopuje cíl, ke kterému jsou vyslány dva čluny ze dvou stran s žebříky a háky na palubách. Piráti jsou vyzbrojeni samopaly, protiletadlovými střelami a granátomety.

Lodi často zkoušejí obranné akce - kličkují v moři nebo na piráty stříkají vodu z hadic. Většina plavidel je ale neozbrojena v souladu s mezinárodní námořní praxí, takže se námořníci musejí rychle vzdát, jakmile se piráti dostanou na palubu. S rukojmími se údajně zachází slušně a piráti za ně žádají milionová výkupné.

Kolik jich je?

Německá válečná loď Rheinland Pfalz, která hledá piráty
Navzdory nechvalné pověsti počty pirátů rostou a nyní jich v několika skupinách podél pobřeží operuje již několik stovek. Mnoho chudých a nezaměstnaných Somálců vidí v této činnosti lákavou alternativu ke svým nuzným životům kvůli rychlým výdělkům. Mnozí z nich mají zkušenosti z obchodních lodí. Gangy mají základny ve vesnicích a městech podél somálského pobřeží.

Kolik peněz si vydělají?

Majitelé lodí musejí platit stále vyšší výkupné. Letos piráti zinkasovali víc jak šest milionů dolarů z jednání o propuštění saúdského tankeru a ukrajinské lodi s tanky. Výkupná v loňském roce, kdy bylo zajato 42 plavidel, se pohybovala mezi 500.000 a dvěma miliony dolarů. Část peněz piráti investují do lepšího vybavení a lodí. Jinak vedou nákladné životy, staví si okázalá sídla a kupují drahá auta. Část zisků připadá i místním vládcům, kteří dovolují pirátům beztrestně operovat na jejich území.

Kde útočí a jaké lodi si vybírají?

Vody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu patří k nejnebezpečnějším na světě. Nejvíc plavidel přepadli u břehů autonomního Putlandu, tedy v úzkém prostoru Adenského zálivu mezi Somálskem a Jemenem. Protože ale tyto vody střeží cizí vojenská plavidla, piráti své teritorium rozšiřují.

Saúdskoarabský tanker přepadli 800 kilometrů od břehů Keni, tedy daleko na jih od Adenského zálivu. Útočí na nejrůznější lodi. V jejich rukou se ocitly rybářské lodě, tankery s chemikáliemi, malé nákladní lodě i luxusní jachty.

Co může udělat svět?

Podle expertů je nejlepším způsobem, jak skoncovat s pirátstvím, zajištění stability Somálska. Od roku 1991 tu ztroskotalo celkem 14 pokusů o nastolení centrální vlády. Nyní se naděje OSN a dalších upínají na nového prezidenta, kterým je umírněný islamista šajch Sharif Sheikh Ahmed. Dosud byla země rozdělena na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí, a opakovaně žádala o pomoc mezinárodní společenství. Západní spojenci nasadili proti pirátům se souhlasem Somálska a OSN vojenské loďstvo, ale útoky nepřestávají.

Co se stalo v posledních dnech?

 10. dubna - Při operaci francouzské armády na záchranu pětičlenné posádky unesené francouzské jachty přišel o život jeden z rukojmích. Ostatní tři dospělí a jedno dítě byli zachráněni.

- Piráti propustili norský tanker, který zadržovali od konce března, rukojmí přežila bez úhony, výkupné činilo podle pirátů 2,4 milionu dolarů, norské zdroje to odmítly upřesnit.

11. dubna - Piráti na zajaté německé lodi s 24 rukojmími se vrátili k somálskému pobřeží, když se jim nepodařilo lokalizovat místo, kde se nalézá záchranný člun s Phillipsem.

- Piráti zaútočili na velkou nákladní loď plující pod panamskou vlajkou, ale posádka je zahnala vodními děly.

- V odpoledních hodinách se zmocnili amerického remorkéru, který plul pod italskou vlajkou. Posádku plavidla tvoří 16 mužů, z toho deset Italů.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...