Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Rath by se divil. Nejvyšší žalobci řeší denně řadu oznámení

Česko

  7:00
BRNO - Poslanec David Rath se v úterý ve sněmovně podivoval nad tím, že podnět k prošetření možné korupce v jeho kraji podal soukromý detektiv přímo na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Jak však zjistil server Lidovky.cz, na úřadu mají rušno každý den.

Štítek na budově Nejvyššího státního zastupitelství v Brně foto: ČTK

S notnou dávkou ironie líčil vězněný Rath okolnosti samotného začátku policejní operace, která skončila dopadením osmi osob podezřelých z manipulací při veřejné zakázce na opravu zámku ve středočeském Buštěhradu.

"Úplně náhodou," ironizoval Rath, se soukromý detektiv Libor Gregor vydal přímo na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Poukazoval tak nesrovnalost, protože NSZ sídlí v Brně, zatímco k údajné trestné činnosti došlo ve Středočeském kraji a detektiv tak mohl zajít na středočeská, popř. pražská zastupitelství.

Bývalý policista Libor Gregor nechce v médiích svoji tvář.

Sám Gregor v exkluzivním rozhovoru pro LN své rozhodnutí jet do Brna vysvětlil jednoduše. Obával se prý, že lidé, kterých se to týkalo, by se o jeho podnětu k vyšetřování korupce dřív nebo později dozvěděli. "Jestliže se doslechnete, že exhejtman Rath byl na padesátinách jednoho z vysokých funkcionářů středočeské policie, že se tam potkal i se státními zástupci, tak se podle toho musíte zařídit," zdůvodnil volbu Brna.

ČTĚTE VÍCE:

Server Lidovky.cz zjišťoval, jak často se stává, že se lidé obrátí rovnou na nejvyšší zastupitelský úřad. Jeho mluvčí Helena Markusová uvedla, že takový postup není ničím výjimečným. "Přichází k nám hned několik podání denně," uvedla s tím, že někteří lidé dorazí i osobně.

Počet podání na NSZ v období leden-duben 2012

  • Trestních podání – 155
  • Podání, která byla postoupena jiným státním zastupitelstvím nebo jiným státním orgánům z důvodu jiné příslušnosti – 245
  • Obecná podání (nepřesného obsahu či anonymní) – 60
  • Osobních podání bylo za toto období přijato 35, z toho 7 trestních a 28 ostatních.

Podle statistických údajů, které server Lidovky.cz získal, v období od ledna do dubna letošního roku přijalo Nejvyšší státní zastupitelství téměř 400 podání, z toho 245 jich předalo jiným státním zastupitelstvím nebo státním orgánům z důvodu jiné příslušnosti (viz box). 

Policie nemá naši důvěru

Bojovník proti hazardu Matěj Hollan letos v březnu podal trestní oznámení na úředníky ministerstva financí kvůli podle něj protizákonnému povolování hazardu. I on zamířil přímo na NSZ. Proč? Měl proto prý hned několik důvodů.

"Podle nás se jedná o trestnou činnost vysokých úředníků na ministerstvu financí. Ale hlavně od policistů víme, že případy se vždycky řeší jinak, pokud přijdou s razítkem nejvyššího státního zastupitelství nebo z nějakého vysokého úřadu. Jde i o to, že v NSZ teď za doby, co ho vede Zeman, máme důvěru narozdíl od policie," vysvětlil v rozhovoru pro Lidovky.cz.

První náměstek Nejvyššího státního zástupce Igor Stříž

Na druhou stranu je třeba říct, že není známo, kolik podání sepisuje přímo první náměstek nejvyššího zástupce Igor Stříž. Právě tuto skutečnost - že s Gregorem sepisoval podnět vysoce postavený Stříž, Rath ve svém projevu také s podezřívavostí zdůrazňoval. "Dámy a pánové, to je náhodička," prohlásil k poslancům.

"Víte, je to asi tak totéž, jako kdyby někdo chtěl žádat o sociální dávku, šel na ministerstvo práce a sociálních věcí a sepsal to s ním první náměstek pana ministra Drábka. Běžná praxe," připodobnil Rath další podle něj podezřelou okolnost ve svém případu.

Kompletní projev Davida Ratha si můžete přečíst ZDE