Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kdo nařídil zábor Hradčanského náměstí při návštěvě z Číny? Chovanec to neprozradil

Česko

  18:16
PRAHA - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve čtvrtek poslancům neprozradil, kdo a proč nařídil uzavření Hradčanského náměstí při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Zopakoval jen, že to byla součást bezpečnostních opatření. Zdůraznil ale také, že kancléř českého prezidenta Vratislav Mynář policii neřídí.

Ministr vnitra Milan Chovanec. foto:  Michal Šula, MAFRA

Chovanec to uvedl na dotaz předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který tvrdil, že by na Hradčanské náměstí směl, pokud by k tomu měl Mynářovo svolení. „Jak mi řekl jeden z vašich lidí, kdyby vám to povolil pan Mynář, tak vás na to Hradčanské náměstí pustíme,“ uvedl Kalousek.

Chybovali jsme jen na FAMU. Nikdo z politiků nás neúkoloval, brání se policie

Ministr k tomu uvedl, že policie slouží České republice a jeho lidem a že „nemůže sloužit ani Hradu, ani Chovancovi ani nikomu v této Poslanecké sněmovně“. „Žili jsme v době, kdy jsme se chodili ptát, co na to Rusové. Já nechci žít ve světě, kde se budeme ptát, co na to Číňané, případně co na to pan Mynář,“ řekl Chovanec. Dodal, že kancléřovou rolí není řídit policii a neřídí ani ochrannou službu prezidenta.

Jediné pochybení

Kalousek si stěžoval na to, že se kvůli záboru nemohla před Hradem uskutečnit ohlášená demonstrace proti čínské lidskoprávní politice, která se nakonec konala v nedalekém parku. Podle Kalouska to bylo proti ústavnímu právu na shromažďování. Chovanec v souladu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým uvedl, že svolavatel demonstrace místo jejího konání změnil.

Policie zvládla čínskou návštěvu dobře, hodnotí vláda. Incidenty prošetří GIBS

Ministr také uvedl, že policie pochybila pouze při postupu na pražské FAMU, do jejíž budovy vstoupila kvůli tibetským vlajkám a žádala informace od děkana. „Dotčení policisté byli identifikováni a je s nimi zahájeno kárné řízení,“ uvedl Chovanec.

Na demonstraci proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi se objevil i...
Karel Schwarzenberg na demonstraci proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Jediný trestný čin

Jediné trestní řízení v souvislosti s tibetskými vlajkami se podle Chovancových informací vede proti čínskému občanovi, který protičínskému demonstrantovi sebrat tibetskou vlajku a dopustil se tak přestupku.

Čínský prezident v Praze? Krnáčová povolila policii zavřít jakékoli komunikace

Ministr potvrdil také informace, že Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje policisty, kteří jsou podezřelí, že na Vinohradech zadrželi a poté slovně i fyzicky napadli studenta kritizujícího bezpečnostní opatření kvůli čínskému prezidentovi. „Ten případ je potřeba řešit s veškerou vážností a s veškerou rozhodností a razancí,“ řekl. Podrobnější informace by podle ministra měli dostat poslanci písemně před čtvrteční mimořádnou schůzí k tomuto tématu.

Autor: