Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Klan Mubaraků: první dámě říkají Marie Antoinetta, syn chce do politiky

Svět

  12:17
KÁHIRA/PRAHA - Egyptský prezident Husní Mubarak má dva syny. Starší Alá se veřejnosti vyhýbá. Mladší Gamál, původně bankéř, se naopak dere na politické výsluní.

Klan Mubaraků - grafika foto: Reuters/archiv/koláž Šimon/LN

Husní Mubarak měl vždy blízko k armádě. Studoval vojenskou akademii a poté se stal stíhacím pilotem. Málokdo by tehdy tušil, že právě on bude vládnout Egyptu, a to nyní již dlouhých 30 let. Jenže on v armádě šplhal stále výše a stal se vrchním velitelem letectva. Absolvoval například výcvik v Moskvě i v kyrgyzském Biškeku. V dubnu roku 1975 si ho pak tehdejší prezident Anvar Sadat vybral za svého viceprezidenta. Do čela státu nastoupil o šest let později, poté co byl Sadat zavražděn.

Reportáž Petry Procházkové čtěte ZDE

Egypt

Za dobu své vlády dokázal prý nashromáždit majetek v hodnotě 25 miliard liber. Vlastní pozemky mimo jiné v Los Angeles, Washingtonu i New Yorku a několik účtů v USA, Británii i ve Švýcarsku.

Mubarakův přísný režim
Dvaaosmdesátiletý politik podle BBC přežil šest pokusů o atentát. V roce 1995 na něj například zaútočili při návštěvě Afrického summitu v etiopské metropoli Addis Abebě. Je o něm známo, že každý den dodržuje velmi přísný režim, který začíná již v šest hodin ráno. Nekuřák, který nepije alkohol, si vždy budoval image fyzicky zdatného muže, který žije zdravým životním stylem. Prý když byl ještě mladší, každé ráno vyrážel buď do posilovny, či na squash. Nyní se ale naopak často objevují spekulace o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu.

Mubarakova rodina

Egyptský prezident Husní Mubarak vystudoval vojenskou akademii a byl dlouhá léta stíhacím pilotem. V roce 1975 se stal egyptským viceprezidentem a o šest let později po atentátu na Anvara Sadata prezidentem.

Jeho manželka Suzanne Sabetová vystudovala americkou univerzitu v Káhiře. Její matka byla Britka. První dáma nezaujímá žádný oficiální úřad, ale vede bohatý veřejný život. Založila například Národní radu žen, které předsedá.

Starší syn Alá Mubarak je obchodník. O jeho soukromí se toho příliš neví. S manželkou Hadí Rasíchovou mají jednoho syna, druhý syn Muhammad zemřel ve dvanácti letech v roce 2009.

Mladší syn Gamál Mubarak vystudoval americkou univerzitu v Káhiře. Dlouhá léta pracoval v bankovním sektoru v Londýně, nyní zastává nejrůznější funkce ve vládnoucí Národní demokratické straně. Jeho o 20 let mladší manželka Chadíga Gammálová je dcerou bohatého egyptského podnikatele ve stavebnictví. Mají spolu prý jednu dceru.


Svou manželku Suzanne Sabetovou si vzal v roce 1959. Suzanne pochází z britsko-egyptské rodiny. Její matka Lily May Palmerová pracovala jako zdravotní sestra v Londýně, když poznala egyptského studenta medicíny Sáliha Sabeta. Vzali se v roce 1934 a poté se přestěhovali do Egypta, kde se nynější první dáma v roce 1941 narodila. Před pár lety v jednom z rozhovorů uvedla: "Stále mám bratrance v Británii. Cítím se dobře v obou kulturách, když mluvím oběma jazyky. Ráda bych, aby toto fungovalo i v arabském světě. Aby si každé dítě od útlého věku začalo vážit i jiných kultur."

Mubarakova žena nezastává žádnou oficiální funkci, vede ale bohatý veřejný život. Angažuje se v různých hnutích za zrovnoprávnění žen či jejich přístup ke vzdělání. V březnu roku 2000 založila Národní radu žen, které předsedá.
Prý je velkou milovnicí luxusu, a proto jí často přezdívají Marie Antoinetta.

Drahé a pěkné věci má údajně rád i její mladší syn, sedmačtyřicetiletý Gamál. Ten stejně jako ona vystudoval Americkou univerzitu v Káhiře. Nejprve pracoval v bankovním sektoru - získal práci v Bank of America a byl šest let ve vedení její londýnské pobočky. Když se ale v roce 2000 vrátil domů do Egypta, začal se spíše angažovat v politice. Stal se členem generálního sekretariátu vládnoucí Národní demokratické strany, nyní je v jejím užším vedení.

Vzory? Winston Churchill a Margaret Thatcherová
Začal také mnohem více cestovat namísto svého otce po světě a setkával se se světovými vůdci. Otci pomáhá i jako neoficiální poradce pro ekonomické otázky. Právě o něm se často mluvilo jako o muži, který by mohl chřadnoucího Husního Mubaraka ve funkci nahradit, aby moc zůstala v rodině. Gamálovými politickými vzory jsou prý Winston Churchill a Margaret Thatcherová. "Tehdy jsem žil v Londýně a mohl jsem být svědkem neuvěřitelné přeměny této země," uvedl na adresu bývalé britské premiérky.

Čtěte také:


Co se ještě o mladším Mubarakově synovi ví? Má rád dobře šité obleky, vestičky a luxusní sluneční brýle. Rád se také obklopuje západně orientovanými obchodníky. Ve svém volnu občas chodí na fotbal. Při jednom z exhibičním zápasů si dokonce i zahrál. "Je to muž žijící ve velkém přepychu a každý to ví. Obklopil se těmi nejbohatšími magnáty v Egyptě," citoval server The Daily Beast Adela Iskandera, odborníka na arabská média z Georgetownské univerzity.

"Egyptská média ho ale vykreslovala jako člověka z lidu, jako někoho, s kým byste si mohli zajít na čaj," dodal. V roce 2007 se Gamál oženil. Jeho manželkou se stala Chadíga Gammálová, o dvacet let mladší dcera bohatého podnikatele ve stavebnictví. Ta se často objevuje na veřejnosti, ráda navštěvuje luxusní sportovní kluby. Prý absolvovala několik plastických operací, z nichž se některé nepovedly (je to vidět zejména na jejích nepřiměřeně velkých rtech).

I starší Mubarakův syn, 49letý Alá je ženatý, veřejnosti se ale naopak zcela vyhýbá. Živí se jako obchodník. Byl otcem dvou synů, ale jeden z nich, Muhammad, zemřel ve dvanácti letech.