Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Klaus se podruhé ujal úřadu prezidenta

Česko

  10:52
PRAHA - Krátce po desáté hodině složil Václav Klaus ve Vladislavském sále Pražského hradu svůj druhý prezidentský slib. Ujal se tak na dalších pět let funkce hlavy státu. Jeho druhý a zároveň poslední mandát vyprší 7. března 2013.SLEDOVALI JSTE ON-LINE ZDEPŘEČTĚTE SI INAUGURAČNÍ PROJEV

Václav Klaus odchází z Vladislavského sálu Pražského hradu poté, co složil prezidentský slib pro své druhé funkční období. foto: Michal KrumphanzlČTK

Šestašedesátiletý Klaus je po Václavu Havlovi druhým prezidentem samostatné České republiky a desátou hlavou státu od vzniku Československa v roce 1918. Havel byl také jedním ze stovek hostů, kteří inauguraci přihlíželi.


Přečtěte si Klausův inaugurační projev
Sledovali jste on-line zde
Podívejte se na fotogalerii

Ve Vladislavském sále byli kromě poslanců, senátorů a ministrů i další pozvaní - například hejtmani, členové diplomatického sboru, církevní hodnostáři, nejvyšší představitelé armády, akademické obce a justice.

Prezidentský slib

"Slibuji věrnost České republice, slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že budu zastávat svůj úřad v zájmu všeho lidu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí".

Složení slibu není jen formální záležitostí. Prezidentského úřadu se totiž každý ujímá právě až v okamžiku, kdy do rukou předsedy sněmovny složí tento slib, nikoliv v momentě svého zvolení. Kdyby to neudělal nebo ho složil s výhradou, hlavou státu by se nestal.

Klaus s rukou položenou na originále české ústavy pronesl a pak podepsal slib. Následovala státní hymna, kterou doprovodilo 21 čestných salv vystřelených z Petřína.

Poté Klaus pronesl první projev ve svém druhém funkčním období. Prezident zdůraznil, že i v budoucnu bude postupovat v souladu s ústavou, využívat možností, které mu dává, bude však opatrně. Připomněl, že v blízké budoucnosti čeká Českou republiku předsednictví EU. I v této souvislosti by chtěl, aby "vláda s prezidentem táhla za jeden provaz". Zmínil se také o významu krajských voleb, na které se česká politická scéna chystá na podzim.

Ve zhruba desetiminutovém projevu slíbil loajalitu své zemi. "Úřad budu i nadále brát jako službu mé zemi a jejím lidem, chci poděkovat občanům, kteří mi tak silně vyjadřovali podporou," uvedl. Na politické scéně je podle něj třeba usilovat o větší svornost a kooperativnost a zvyšovat důvěru veřejnosti v nepochybně vysoce demokratický systém.

Za důvěru poděkoval i zákonodárcům, kteří ho zvolili. Připomenul, že se tak stalo netradiční cestou veřejné volby. Ta se podle něj ukázala nepříliš šetrnou vůči volitelům, dala ale jemu i veřejnosti přehled o tom, jak kdo volil. Své zvolení vnímá jako odpovědnost a závazek vůči politické reprezentaci jako celku i deseti milionům občanů ČR.

Uvozovky dolníÚřad budu i nadále brát jako službu mé zemi a jejím lidem, chci poděkovat občanům, kteří mi tak silně vyjadřovali podporouUvozovky horní

Poprvé byl Klaus zvolen v roce 2003, úřadu se tehdy ujal rovněž 7. března. Funkci obhájil letos 15. února. V příští volbě se o nejvyšší funkci ucházet nemůže. Podle ústavy do ní nelze být zvolen více než dvakrát za sebou.

Stejně jako před pěti lety ještě před slibem uctil památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, od jehož narození právě dnes uplynulo 158 let. Na rozdíl od roku 2003 nad Pražským hradem nepřestala vlát prezidentská standarta, neboť své druhé prezidentské období zahájil Klaus v den, kdy jeho první mandát končí - země tak nebyla ani chvíli bez prezidenta.

Po složení prezidentského slibu a vojenské přehlídce na třetím nádvoří Pražského hradu se Václav Klaus ve svatovítské katedrále poklonil památce svatého Václava, patrona české země. V doprovodu manželky Livie položil květiny k relikvii českého panovníka, umístěné ve Svatováclavské kapli.

Ceremonie se zúčastnil i kardinál Miloslav Vlk a další vysocí církevní hodnostáři. Zazněla modlitba ke svatému Václavu a prosba za ty, kteří nyní vládnou republice. Při odchodu prezidenta přítomní zazpívali starobylý církevní chorál "Hospodine, pomiluj ny".

Při příchodu i odchodu do katedrály svatého Víta se Klaus pozdravil s občany, kteří na Hrad zavítali. Mnozí si staronového prezidenta fotografovali, potřásli si s ním rukou, krátce s ním pohovořili a blahopřáli, jeden muž mu předal dárek v podobě výtisku básně Havran od amerického spisovatele Edgara Allana Poea.

Klaus se hlásí k Československé církvi husitské. Návštěva svatovítské katedrály byla novinkou dnešní inaugurace, před pěti lety Klausovo uvedení do úřadu žádné církevní obřady nedoprovázely. Když se v letech 1989 a 1993 ujímal funkce jeho předchůdce Václav Havel, sloužila se v katedrále sv. Víta děkovná bohoslužba Te Deum.

Mezi současnou hlavou českého státu a hlavou české katolické církve panují spíše chladné vztahy. Vlk již několikrát dal najevo, že zkušenosti s Klausem jako premiérem i jako prezidentem nemá kvůli jeho postojům ke vztahu státu a katolické církve příliš pozitivní.  Slavnostní inauguraci ukončilo Klausovo setkání s hosty ve Španělském sále, kde  přijímal jejich gratulace. 

Španělský sál byl místem, kde se odehrála prezidentská volba. První tříkolové klání se konalo 8. a 9. února, druhé pak 15. února. Ve třetím kole druhé volby byl Klaus zvolen, a to hlasy těsně nadpoloviční většiny přítomných. Na Hrad mu pomohly zejména hlasy zákonodárců ODS, strany, která ho do funkce navrhla, kterou roky vedl a jejímž čestným předsedou je. Pro staronového prezidenta hlasovala i většina lidovců, dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka, dvě senátorky z klubu SNK a ve druhé volbě i Evžen Snítilý, který za to byl vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD a pak i ze strany. Socialisté totiž spolu se zelenými, částí KDU-ČSL a většinou nezávislých senátorů podporovali v obou volbách Klausova protikandidáta Jana Švejnara, profesora ekonomie na Michiganské univerzitě. Souboj o nejvyšší ústavní funkci provázel v tuzemských poměrech dosud nevídaný kolotoč nařčení, kdy se znesvářené politické tábory navzájem obviňovaly z manipulace, nátlaku a korupce. Někteří politici tvrdí, že je to pro ně další důvod upravit do příští volby ústavu tak, aby již v roce 2013 rozhodovali o hlavě státu občané, nikoli parlament. Takové sliby už ale zněly i před pěti lety, a systém volby se nezměnil.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.