Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

KLDR nezačne, ale válka hrozí. Stačí selhání nervů, varuje vojenský analytik

USA

  7:30
PRAHA/PCHJONGJANG - Přestože KLDR nemá šanci v ozbrojeném konfliktu zvítězit, podle vojenského analytika je pravděpodobnost vypuknutí války nejvyšší za poslední měsíce. "Situace je natolik napjatá, že někomu můžou selhat nervy a vystřelí. Civilní ztráty by mohly jít do milionů," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Lukáš Visingr.

Tanky Pokpoong-ho kombinující ruské a čínské prvky.

Lidovky.cz: Severokorejská armáda bývá často zdrojem úsměvných reakcí. Je její výzbroj skutečně tak zastaralá?
 Z velké části jsou to skutečně staré sovětské a čínské zbraně nebo jejich kopie. Na druhou stranu, některé dělostřelecké a námořní systémy a raketový arzenál jsou na poměrně dobré úrovni a mají domácí, tedy severokorejský původ. KLDR je na tom sice ekonomicky naprosto katastrofálně, ale do vývoje zbraní investuje spoustu peněz a v některých oblastech dosáhla celkem zajímavých úspěchů.

Lidovky.cz: A co raketa Musudan, kterou teď režim hrozí? 
Musudan neboli BM-25 je raketa středního doletu, která byla pravděpodobně odvozena ze staré sovětské ponorkové střely. Severokorejci mají okolo sedmi typů balistických raket, Musudan by měla být druhý až třetí nejvýkonnější typ. Dostřel má podle odhadů 2500 až 4000 kilometrů, ale neví se to přesně. Mluvit s jistotou o severokorejských raketách v podstatě nelze.

Poloostrov plný zbraní

Lidovky.cz: A o čem v tak izolované zemi s jistotou mluvit lze?
Například o samohybných houfnicích Koksan s dostřelem zřejmě více než 60 kilometrů. Soul je od demilitarizované zóny vzdálen jenom 50 km, tyto houfnice a další dělostřelecké zbraně by tedy mohly město bez problémů zasáhnout. Dále jsou to rychlé námořní čluny a miniponorky, které jsou ideální pro operace u členitého pobřeží poloostrova. V tomto ohledu KLDR úzce spolupracuje s Íránem. Předávají Íránu zbraňové technologie výměnou za ropu.

Lidovky.cz: Jak pravděpodobné je, že KLDR své výhrůžky naplní a zaútočí?
Pravděpodobnost, že konflikt propukne, je možná největší za poslední dobu. KLDR válku vyhrát nemůže, a proto se hodně mluví o tom, že do ozbrojeného konfliktu nikdy nepůjde. Na druhou stranu, to samé se kdysi říkalo i o Hitlerovi. Tato kalkulace je tedy dost ošemetná. Nemyslím si, že by KLDR chtěla válku záměrně začít, ale ozbrojený konflikt může vzniknout i nechtěně. Situace je totiž natolik napjatá a vyhrocená, že někomu můžou prostě selhat nervy a vystřelí, druhá strana to špatně pochopí, bude následovat nějaká odpověď, další reakce, až z toho bude plnohodnotná válka. KLDR nebude mít co ztratit a poslední odpovědí bude plný útok, i když Severokorejci budou vědět, že to je to poslední, co udělají. Nabízí se to, co řekl Joseph Goebbels v dubnu 1945: "Odejdeme, ale pořádně za sebou práskneme dveřmi!"

Lidovky.cz: Jaký by byl dopad takového útoku?
KLDR má nepochybně k dispozici stovky balistických raket krátkého dosahu (do 1000 km), a přestože pro ně nemá jaderné hlavice, tak jistě vlastní i arzenál chemických a biologických zbraní, nehledě k tomu, že i konvenční hlavice pro rakety dokážou napáchat velké škody. Každopádně lze předpokládat, že kdyby došlo na nejhorší, tak KLDR by začala střílet vším, co má, do všech stran, tedy nejen na Jižní Koreu, ale určitě i na Japonsko a dost možná také na Čínu a Rusko. Civilní ztráty by pak mohly jít do milionů.

Lidovky.cz: Můžete popsat, jak by probíhala severokorejská invaze?
Doktrína severokorejské armády je odvozená od sovětské doktríny tzv. hloubkové operace. Můžeme si to představit na tom, jak Sověti útočili u Stalingradu nebo na Berlín, to znamená na začátku zničující dělostřelecká příprava a potom masivní nástup tanků a mechanizované pěchoty, která prolomí nepřátelské linie a postupuje do hloubky. Invaze by byla asi podpořena nějakými výsadky ze vzduchu a moře a aktivací spících agentů v Jižní Koreji.

České svědectví z Jižní Koreje

Lidovky.cz: Zdá se, že Jižní Korea to ale vůbec nebere v potaz?
Samozřejmě jsou si toho vědomi, jenže kdyby to měli domýšlet skutečně do důsledků, tak by se z toho možná zbláznili. KLDR má kapacity na to, aby během několika dnů srovnala Soul se zemí, navíc má zásoby chemických a biologických zbraní na takové úrovni, že by každého Jihokorejce mohla zabít tisíckrát. Není prostě možné chránit či zachránit celou populaci.

Lidovky.cz: Takže spoléhají na to, že ke konfliktu nedojde?
Ano, případně doufají, že ty ztráty budou co možná nejmenší. Také je tu scénář preventivního úderu. Realisticky si dovedu představit, že kdyby to došlo na ostří nože, Jižní Korea společně s USA a možná i Japonskem udeří první a pokusí se vojenské kapacity KLDR nějak neutralizovat.

Lidovky.cz: O co Pchjongjang stupňujícími se výhrůžkami usiluje?
Těžko říct. Různé podobné incidenty a provokace se občas děly i dřív, ale nikdy s takovou intenzitou. Je možné, že jde zase jen o snahu vynutit si ústupky při vyjednáváních, ale také je možné, že tentokrát to má hlubší kořeny a že jde o mocenský boj v KLDR. Objevují se názory, že mladý Kim Čong-un nemá úplně pevnou pozici a podporu severokorejské armády, takže se teď snaží vystupovat tvrdě, aby dokázal, že si zaslouží pozici vůdce země.