Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Konžští povstalci se začali stahovat

Svět

  19:20
KANYABAYONGA - Povstalci ve východním Kongu se v úterý začali stahovat ze svých pozic. Ještě minulý týden zde bojovali se konžskou armádou. OSN doufá, že by v neklidné oblasti mohlo nastat příměří.

Boje v Kongu se znovu rozhořely v srpnu letošního roku. foto: ČTK

"Rebelové se stahují od úterního večera. Ustupují na třech frontách," sdělil mluvčí mírových sil OSN Jean-Paul Dietrich. Počet stahujících se vojáků odhadoval na stovky. "Je to pozitivní vývoj," dodal.

Povstalci si však zachovali své strategické postavení u města Goma, správního střediska východokonžské provincie Severní Kivu. Vůdce rebelů Laurent Nkunda prohlásil, že ve východním Kongu podpoří mírový proces a hodlá o něm jednat s konžským prezidentem Josephem Kabilou. Ten však zatím nepotvrdil, zda na rozhovory s vůdcem povstalců přistoupí.

Dietrich uvedl, že zástupci OSN v Kongu budou jednat s rebely a s vládou o vytvoření takzvaných mírových zón, které by měly oddělit obě znepřátelené strany. Zatím není jasné, kdy by k jednání mělo dojít.

České ministerstvo zahraničí oznámilo, že schválilo poskytnutí humanitární pomoci Kongu ve výši 2,1 milionu korun. Do země by měla putovat prostřednictvím Dětského fondu OSN (UNICEF).

Humanitární pracovníci poskytují potravinovou a lékařskou pomoc více než 200.000 uprchlíkům, těžko se však dostávají do zalesněných a kopcovitých oblastí, kde na pomoc čekají tisíce dalších lidí. Mnohé humanitární organizace apelují na OSN, aby posílila mírové jednotky v zemi. Rada bezpečnosti by měla tento týden hlasovat o posílení mírového kontingentu OSN v Kongu o 3000 mužů.

Zástupci Evropské unie vyzvali k zamezení nelegální těžby minerálů, která umožňuje ozbrojencům v Kongu financovat své boje. Mají obavy, aby současné střety nepřerostly ve stejně rozsáhlý konflikt, který Kongo zasáhl v letech 1998 až 2003. Zapojilo se do něj šest armád afrických zemí a podle některých zdrojů zemřelo na pět milionů lidí.

Autoři: ,