Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Kraje bojují s EU o čističky

Svět

  7:45
BRUSEL - Čeští regionální lídři se obávají ztráty unijních dotací a chtějí se kvůli tomu obrátit na politické špičky země. Na včerejším setkání v Bruselu se hejtmani dohodli, že o pomoc ve sporu s Bruselem, v němž běží o stovky milionů korun, požádají i prezidenta Václava Klause.

Voda foto: Reprofoto

„Čas nás neúprosně tlačí, a protože premiér teď nemá tak silný mandát, měl by se do toho vložit prezident. Požádáme ho,“ řekl za ostatní hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

Problém s čerpáním unijních dotací tentokrát není na domácí straně, ale v Bruselu. Evropská komise zadržuje necelé dvě miliardy korun na výstavbu čističek odpadních vod v Čechách a pokud je neuvolní do konce roku, peníze propadnou. Hejtmani proto varují, že když se věc nevyřeší, doplatí na to nejvíc lidé: zvýší se poplatky za vodu.

Komisi vadí smlouvy, které mezi sebou už dříve uzavřely města a obce na jedné straně a soukromé vodohospodářské firmy na straně druhé. Právě ty mají čističky postavit a právě do jejich kas by měly bruselské miliony připlout. Komise má ale za to, že smluvní podmínky nejsou ve většině případů standardní: uzavíraly se často začátkem 90. let a podle Bruselu negarantují, že firma dotace skutečně použije tak, jak má.

„Nechceme z peněz evropských daňových poplatníků zvyšovat zisk soukromého českého podniku. Nemáme dostatečné záruky, že se dotace proinvestují v souladu s pravidly,“ je častý názor v komisním oddělení pro regionální rozvoj.

Češi se ale brání, že Brusel do dneška jasně nepopsal, co konkrétně mu vadí a jaká pravidla by se tu porušila. „Komise nám neřekla, co se musí ve smlouvách změnit a my tím pádem nevíme, co je špatně. V tom tkví celý problém,“ tvrdí náměstek středočeského hejtmana pro otázky životního prostředí Vilém Žák. „Bokem se dozvídáme, že to může být třeba fakt, že většina smluv se uzavírala na dvacet i více let dopředu, zatímco ve starých členských státech je běžná poloviční doba. Tak to ale proběhlo v souladu s českým právem a žádná evropská norma nenařizuje opak.

Navíc opakuju: nevíme, jestli právě tohle je problém anebo zda jde o něco jiného,“ dodává Žák. Středočeskému kraji takto podle něj visí ve vzduchu investice do kanalizací v Kladně a Mělníku za stovky milionů korun. „Pokud se nedohodneme, odnese to spotřebitel. Čističky odpadních vod musí být podle podmínek v přístupové smlouvě v každé obci nad 2000 obyvatel a nejpozději v roce 2010. Firmy a obce tedy musí tak jako tak investovat. A když to nezaplatí unie, zaplatí to lidé na ceně vodného a stočného,“ dodává k tomu hejtman Zahradník.

Do sporu se aktivně vložil ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič a věří, že série schůzek v listopadu věc vyřeší. „Když bude dobrá vůle jak na straně Evropské komise, tak obcí a firem, dohodneme se,“ řekl nedávno v Bruselu. Lobbovat za Česko se nyní chystají i evropští poslanci: zástupci ODS sehnali mezi svými kolegy dostatek podpisů a chtějí kvůli tomu na příští schůzi unijního sněmu interpelovat komisi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!