Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

KSČM blokuje pojistný strop

Česko

  8:45
PRAHA - Zavedení stropu pro placení sociálního a zdravotního pojištění je v ohrožení. Kvůli spolupráci sociálních demokratů a komunistů totiž v této otázce vznikl zmatek.

Zdeněk Škromach s premiérem Paroubkem foto: Michal KrumphanzlČTK

Proto není jasné, v jaké formě a zda vůbec strop pro sociální a zdravotní pojištění projde.

Podle vládního návrhu mělo být zavedení stropu součástí zákona, který má změnit systém nemocenské. Kabinet počítal s tím, že by byl od roku 2007 strop stanoven na výši pětinásobku, později čtyřa trojnásobku průměrného platu.

Jenže minulý týden se do věci vložili komunisté. Ti se ve sněmovním výboru pro sociální politiku a zdravotnictví spojili se sociálními demokraty. Zákon o nemocenské podpořili, ale zavedení stropu pro sociální a zdravotní pojištění společnými silami zamítli, na což v pátek upozornil anglicky psaný e-mailový bulletin Final Word.

„Jsme pro zrušení jakéhokoli stropu. Nevidíme důvod, proč ti, kteří si to mohou dovolit, by měli být zvýhodňováni,“ vysvětlil místopředseda výboru Miroslav Opálka (KSČM).

Ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach zase označil za „nešťastné“, že je stanovení stropu přidáno k zákonu o nemocenské. Podle něj navíc na jednání výboru (kde je 11 vládních a 10 opozičních poslanců) nebyli všichni zákonodárci koalice. Chyběli dva lidovci a Petr Kott za US-DEU podle svých slov nevěděl, že se o návrhu hlasuje.

Kdyby ČSSD neudělala ústupek komunistům, neschválil by výbor návrh zákona o nemocenské jako celek. Škromachovo tvrzení včera podpořil i premiér Jiří Paroubek.

„Bohužel stanovisko výboru je klíčové. Někteří koaliční poslanci nebyli přítomni, proto jsme museli najít podporu jinde i za cenu ústupku,“ řekl LN premiér a dodal, že zavedení stropu přidají „do některého zdravotnického“ návrhu zákona ještě v tomto volebním období, aby strop mohl začít platit v roce 2007. „ Žádné zpoždění nebude,“ tvrdí Paroubek.

Jenže taková varianta se nelíbí komunistům. Podle informací LN se totiž s ČSSD dohodli, že zavedení stropu nebude v tomto volebním období schváleno vůbec. „Slyším to prvně. Dáme si na to pozor. Pokud by se mělo zastropování odhlasovat s jiným zákonem, budeme hlasovat proti zákonu o nemocenské,“ sdělil komunista Opálka.

Aby nejasností nebylo málo, šéf lidovců Miroslav Kalousek zase prohlásil, že na výboru šlo jen o „provozní havárii“, ale že se sněmovna doporučením výboru nemusí řídit. Dodal, že „zastropování je součástí koaliční dohody“, a lidovci tak budou trvat na tom, aby bylo součástí zákona o nemocenské.

Autor: