Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kšefty se vstupem do Česka. Žádosti o víza má v rukou zprostředkovatelská mafie

Česko

  5:00
PRAHA - Mladý Ukrajinec Oleg si po absolvování vysoké školy a několikaleté praxi našel práci v Česku. Vycestoval do Prahy na turistické vízum na pohovor a zbývalo mu již jen podepsat kontrakt.
Víza - ilustrační snímek

Víza - ilustrační snímek foto: Shutterstock

Jenže už týdny řeší něco zcela jiného – nedaří se mu zapsat do přetíženého elektronického systému visapoint.eu, v němž se výhradně zpracovávají žádosti cizinců o dlouhodobé pobyty v České republice.

„Teď, když mám hotové všechny dokumenty, se nemohu zapsat na schůzku ve visapointu. Vypadá to, že budu muset zaplatit 800 eur (témeř 22 tisíc korun) zprostředkovatelské mafii,“ sdělil LN Oleg, jehož celou identitu redakce zná, ale nebude ji z bezpečnostních důvodů zveřejňovat.

Na systému visapoint jsou závislí nejen uchazeči z Ukrajiny, ale i z Vietnamu či Mongolska. Celkem ho využívá dvaatřicet zastupitelských úřadů.

Potřební Ukrajinci

Podle nedávno zveřejněných údajů Českého statistického úřadu přitom zdejším zaměstnavatelům schází téměř 140 tisíc lidí a poohlížejí se po zahraniční pracovní síle. V kurzu jsou zejména právě Ukrajinci.

Skutečnost, že se do standardního systému nelze přihlásit, umožňuje rozkvět souběžného systému, který je paradoxně vcelku úspěšný.

„Když zaplatíte, dostanete se do pořadníku,“ přiznává Bohdan Rajčinec z neziskové organizace Ukrajinská iniciativa. Na takové případy naráží denně.

Podobně hovoří i zástupci z řad podnikatelů. „Mafie s vízy funguje nerušeně čtyřiadvacet hodin denně. Prodávají to za veliké peníze,“ řekl LN František Teplý, ředitel společnosti Alphacon, která zajišťovala zaměstnance z Mongolska například pro firmu Johnson Controls.

Ministerstvo: Nic se neděje

Ministerstvo zahraničních věcí se však tváří, jako kdyby černý trh neexistoval. „Obejít elektronickou frontu generovanou systémem visapoint nebylo a není možné. Navzdory pokusům o prolomení systém nebyl nikdy úspěšně napaden ze strany hackerů,“ napsala LN Irena Valentová z tiskového odboru státního úřadu.

Jenže tomu neodpovídají poznatky Bezpečnostní informační služby.

Civilní kontrarozvědka totiž ve své výroční zprávě v roce 2015 uvedla, že se na podvodech se zápisy dokonce podílel jeden za zaměstnanců českého zastupitelského úřadu v cizině. A zjištění si zpravodajci nenechali pro sebe.

Autor: