Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lepší náměstí, pokus číslo 2

Česko

  9:04
BRNO - Brňané budou svědky dalšího pokusu přeměnit náměstí Svobody v zajímavé a příjemné centrum města. Stane se tak pouhé dva roky po rekonstrukci prostranství za 180 milionů korun. Cenu dalších úprav jedné z nyní nejšedivějších ploch Brna magistrátní úředníci odhadují na pět milionů korun.

Šedivý buzerplac. I tak někteří obyvatelé Brna označují náměstí Svobody. To se má dva roky po rekonstrukci začít vylepšovat. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Jisté je jedno: nevrátí se slavný hříbek s veřejnými toaletami, zůstane i šedivá dlažba. Se zpožděním budou dělníci plnit alespoň tu část původního projektu, která počítala s vydlážděním plochy zbořeného kostela svatého Mikuláše jinou barvou. Vedení města to ale nechá udělat rafinovaně, dlažba se nebude vytrhávat, ale žulové desky pokryje speciální nátěr ve výrazně tmavší barvě. Je to levnější než předláždění - ale barvu bude potřeba každé tři až čtyři roky obnovovat.

Šanci zřejmě nedostane ani sochař Otmar Oliva, který původně Brnu nabízel jako připomínku kostela kovovou desku s výtvarnými motivy metropole, biskupství i svatého Mikuláše. Místo toho ho v roce 2006 úředníci nechali vyrobit jen prostou desku s nápisem. Tím ale plánované změny nekončí. Zeleň Nynějších dvanáct stromů doplní další řada ve směru od Běhounské k Masarykově ulici. Na sezonu se opět vrátí i květináče s letničkami zavěšenými na sloupech veřejného osvětlení. „Doufám, že se zeleň objeví i na restauračních zahrádkách,“ prohlásil v anketě LN Brňan Václav Souhrada.

Mobiliář
Přibýt by měly další odpadkové koše, několik laviček a jako další výtvarný prvek právě hodiny z černé žuly. Vždy hodinu před polednem a výjimečně zřejmě také večer by z nich měly vypadávat kuličky jako netradiční suvenýr. Autoři hodin, sochař Oldřich Rujbr a Petr Kameník, se inspirovali pověstí, podle níž švédského generála Torstensona mohla zabít jen skleněná kulka. „Zvonění v jedenáct patří katedrále na Petrově, hledali jsme něco civilnějšího,“ řekl již dříve Rujbr. Prapory Vloni dostalo náměstí prapory připomínající návštěvu středoevropských prezidentů. Měly by vlát znovu, i když budou jiné.

Telefonní budky
Nejlevnější reklama společnosti Telefonica, jak někteří lidé přezdívají skupině telefonních budek na náměstí, zřejmě také změní svou podobu. Jejich využití je minimální, potvrzují lidé z okolních domů. Definitivní rozhodnutí ale nepadlo.

Co se nadále nezmění?
Projekt zatím nepočítá s úpravami vyústění kolektorů, které se staly výlepovou plochou. Nezmění se ani například veřejné osvětlení, zatím představitelé radnice nerozhodli ani o tom, že by nasvítili sochu Panny Marie jako ochránkyně města. Nezmění se ani dopravní režim na náměstí, na které stále vjíždějí desítky aut, a některá z nich na něm dokonce večer parkují. Dopravní podnik dosud nestanovil, zda i letos bude přes náměstí jezdit historická tramvajová linka, naopak už oznámil, že po dobu výluky na Husově přes ně povede několik pravidelných linek - a to zřejmě po dobu jednoho roku.

Termín
Všechny změny by se podle brněnského primátora Romana Onderky měly stihnout ještě letos. Obtížné bude ale vše naplánovat v souladu s dalšími úpravami v centru, aby se celé Brno nezměnilo opět ve staveniště. Na druhé straně nechce změny město ani uspěchat, aby opět nesplakalo nad výdělkem a za pár měsíců nebo let se nemuselo změněné zase měnit. I proto Onderka připouští, že nebudou-li nakonec oživené náměstí Svobody obdivovat turisté letos na podzim, nejpozději příští rok na jaře se mohou těšit.