Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Letounu s premiérem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo

Vladimír Putin

  15:54aktualizováno  18:03
MOSKVA - Vládnímu letounu s premiérem Petrem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo. Airbus A319 druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Závada se na stroji objevila zhruba v polovině letu nad územím Běloruska.

Předseda vlády Petr Nečas. foto: ČTK

Piloti výrazně snížili letovou hladinu a uvažovalo se i o nouzovém přistání. Nakonec stroj ve snížené výšce dokončil celý let a bezpečně přistál v Moskvě.

"Praskla vrchní vnější krycí vrstva předního skla, bezpečnost cestujících nebyla ohrožena," popsala LN závadu Jana Růžičková, mluvčí generálního štábu. Technici teď vyhodnocují, jakým způsobem se bude závada řešit. Nečas ocenil práci pilotů a posádky vládního speciálu.

Nečas ocenil práci pilotů a posádky

"Rád bych ocenil skvělou práci pilotů a celé posádky. Zachovali se přesně tak, jak měli, instruovali nás na případné nouzové přistání, klesli do bezpečné letové hladiny a zajistili bezproblémové přistání,“ uvedl podle mluvčí vlády Jana Hrubeše Nečas. 

Předseda vlády práci celé posádky ocenil i v telefonickém rozhovoru s ministrem obrany Vlastimilem Pickem. Podle sdělení Generálního štábu Armády České republiky se posádka zachovala správně. V tuto chvíli technici zjišťují, jak je možné závadu odstranit, aby mohlo být letadlo použito na další cestu.

Cesty se účastní i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a desítky podnikatelů. Ti se však do Ruska vydali v jiném letadle. Zatím není rozhodnuto, jakým letounem se delegace vrátí do České republiky. Možností je vyslání náhradního letounu nebo také návrat delegace v jediném stroji, který by však musel početnou delegaci odvézt nadvakrát.

Setkání s Putinem

Nečas v Rusku stráví čtyři dny. V pondělí se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a s předsedou vlády Dmitrijem Medveděvem, v dalších dnech mimo jiné s gubernátory Sverdlovské a Leningradské oblasti.

Drobné technické závady u českých vládních letounů nebyly ničím neobvyklým hlavně v dobách staré vládní letky, například u ruských strojů Tupolev Tu-154 nebo Antonov An-24. Poměrně časté problémy však mívá také kanadský Challenger CL-601. Dvojice nových letounů Airbus A-319CJ byla do vládní letky zařazena v roce v 2007.

Poruchy letadel přepravujících ústavní činitele nejsou ojedinělé

  • 19. ledna 2003 - Letadlo Tu-154 s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem před nájezdem na ranvej v kosovské Prištině sjelo z rozjezdové dráhy. Do Kuvajtu, kam měl ministr namířeno, doletěl v náhradním letadle se zpožděním.
  • 25. března 2004 - Letoun Challenger s prezidentem Václavem Klausem na palubě měl poruchu kvůli špatnému připojení předního podvozku k tahači.
  • 29. listopadu 2004 - Armádnímu letounu Challenger prasklo čelní sklo. Ministr zahraničí Cyril Svoboda kvůli tomu nedoletěl na Blízký východ, jeho speciál se musel vrátit do Prahy.
  • 13. března 2005 - Kvůli závadě se muselo vrátit letadlo Tu-154, v němž ministr obrany Karel Kühnl cestoval do Izraele. Závada nebyla vážná a ministr odcestoval se zpožděním.
  • 7. dubna 2005 - Armádní Challenger, s nímž cestoval prezident Klaus do Říma na pohřeb papeže Jana Pavla II., musel zhruba hodinu po startu přistát v Mnichově kvůli prasklině v čelním skle. Z Prahy pak do Německa zamířil náhradní stroj Tu-154.
  • 10. června 2005 - Ministr zahraničí Cyril Svoboda musel posunout svůj odlet z Černé Hory, protože jeho letoun An-26 měl poruchu bezpečnostní kontrolky.
  • 6. července 2005 - Letadlo s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou, kterým letěl do Jižní Ameriky, muselo nouzově přistát v Mauritánii. Stroj Tu-154 měl závadu na jednom z hydraulických systémů. Následující den opravené letadlo s ministrem odlétlo.
  • 18. března 2006 - Kanadský letoun Challenger, kterým měla odletět senátní delegace v čele s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou do Asie, měl problémy s napájecím agregátem. Senátoři nakonec odletěli náhradním letounem Tu-154.
  • 15. února 2007 - Prezident Václav Klaus, který byl na státní návštěvě Japonska, musel posunout plánovanou cestu do Hirošimy kvůli problému letounu typu Tu-154 M se zdrojem elektřiny.
  • 10. dubna 2008 - Letoun Challenger, který měl dopravit předsedu Senátu Přemysla Sobotku do Paříže, musel nouzově přistát kvůli problému na automatickém pilotu.
  • 22. dubna 2009 - Letadlu vládní letky, na jehož palubě směřoval vicepremiér v demisi Martin Bursík na zasedání zemí G8 v italských Syrakusách, prasklo čelní sklo. Letoun typu Challenger se proto musel vrátit do Prahy.
  • 7. října 2009 - Český premiér Jan Fischer kvůli závadě na vládním letadle neodletěl do Bruselu. Příčinou závady na vládním airbusu byla závada na servořízení výškového kormidla.
  • 5. září 2010 - Letoun Jak-40, kterým měl odcestovat šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg do Paříže, měl závadu na čidle námrazy stroje a odlet se tak asi o hodinu opozdil.
  • 23. února 2011 - Vojenský letoun Challenger Cl-601, který se vracel s delegací ministerstva obrany vedenou náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem z Abú Zabí, kvůli závadě přistávacích klapek nouzově přistál na Ruzyni místo ve Kbelích.
  • 24. ledna 2012 - Letadlo s ministrem obrany Alexandrem Vondrou cestou do Washingtonu neplánovaně přistálo v americkém státě Maine, protože muselo dočerpat palivo. Příčinou byl údajně silný protivítr během letu.
  • 26. května 2013 - Vládnímu letounu s premiérem Petrem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo. Airbus A319 druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě.
Autoři: ,