Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Libyjští vzbouřenci zajali Kaddáfího generála

Svět

  21:40aktualizováno  20. září 7:15
TRIPOLIS - Libyjští povstalci dobyli letiště a pevnost v pouštním městě Sabhá na jihu Libye, které je považováno za jednu ze tří posledních bašt svrženého vůdce Muammara Kaddáfího. Jak informovala agentura Reuters, rebelové zároveň popřeli informaci Kaddáfího mluvčího Músy Ibráhíma o zajetí 17 žoldáků, včetně francouzských a britských technických expertů v Baní Valídu, o jehož dobytí povstalci usilují.

Libyjští rebelové foto: Reuters

Významný generál sil bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího byl v pondělí odpoledne zatčen na jihu Libye. S odvoláním na představitele vzbouřenců to dnes uvedla agentura AFP.

Šéf zpravodajských služeb Kaddáfího režimu v oblasti Kufrá byl zatčen kolem 17:00 nedaleko města Sabhá, sdělil představitel vzbouřeneckých jednotek v Benghází, kde sídlí politické vedení povstalců.

Zajatí žoldáci

Ibráhím o zajetí informoval v neděli v syrské televizi Ar-Raj, ale jeho tvrzení podle agentury Reuters nebylo možné ihned ověřit. "V Baní Valídu byla dopadena skupina 17 žoldáků. Jsou to techničtí experti," uvedl.

"Většina z nich jsou Francouzi, jeden je z asijské země..., dva jsou Angličané a jeden je z Kataru," řekl Ibráhím. Poznamenal, že dotyční se později objeví v televizi, další podrobnosti nesdělil. Povstalci uvedli, že nejsou zadrženi žádní britští ani francouzští občané.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé prohlásil, že Francie nemá v Libyi žádné žoldáky. Britská diplomacie sdělila, že o zprávách v médiích ví, nemůže je ale nijak doložit. Severoatlantická aliance, jejíž letouny od jara útočí na pozice Kaddáfího věrných, konstatovala, že v Libyi nemá žádné vojáky. Podle Reuters ale mezinárodní spojenci v minulosti nasadili zvláštní síly a v médiích se objevily zprávy, že soukromé bezpečnostní firmy pomáhaly povstaleckým jednotkám při výcviku nebo s organizačními záležitostmi.

Sabhá

Sabhá

Ibráhím také poznamenal, že Kaddáfího oddíly v posledních dnech vytlačily Kaddáfího odpůrce za města Baní Valíd a Syrta. Obě tato místa zůstávají spolu s městem Sabhá posledními baštami jednotek věrných Kaddáfímu.

V Sabhá, které má strategickou polohu na cestě směřující do sousedního Nigeru, kam v nedávné době prchali Kaddáfího blízcí, se dnes povstalcům podařilo dostat pod kontrolu část města. Jak konstatuje Reuters, jakýkoli postup v tomto městě, které je stále využíváno jako vojenská základna, je významnou psychologickou podporou pro povstalecký tábor, jehož síly relativně neúspěšně bojují o dalšíh dvě Kaddáfího bašty, Syrtu a Baní Valíd.

ČTĚTE TAKÉ

Jak dnes informovali povstalci, v neděli si boje v Syrtě vyžádaly život 20 rebelů, dalších 31 bylo raněno. V pouštním Baní Valídu mají podle CNN povstalci pod kontrolou již 80 procent města, nadále však čelí silnému protiútoku Kaddáfího sil.

Terčem palby z protiletadlových zbraní se nad Libyí podle dnešního sdělení tureckých ozbrojených sil stal turecký vojenský nákladní letoun, poté co shodil potravinovou pomoc Libyjcům. Podle turecké armády stroj vystoupal na vyšší letovou hladinu a oblast opustil.

Státní turecká agentura uvedla, že dvě turecká nákladní letadla odstartovala z východolibyjského Benghází a dopravila 14 tun pomoci do oblasti na jihu země a jižně od Syrty. Vyšetřování střelby pokračuje.

Nezávislá vyšetřovací komise OSN pro Libyi dnes vyzvala Přechodnou národní radu, aby přijala okamžitá opatření k zabezpečení oficiálních dokumentů a elektronických archivů bývalého režimu. Jejich ztráta nebo zničení by mohly znamenat ztrátu důkazů nezbytných pro budoucí vyšetřování případu porušování lidských práv.

Povstalci dnes v návaznosti na opakované konstatování o porušování práv žoldnéřů přislíbili dobré zacházení s africkými bojovníky, kteří v konfliktu stáli na Kaddáfího straně. Zároveň se zavázali k vyšetření všech eventuálních případů porušování lidských práv na povstalecké straně.

Autoři: ,