Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Lidé nevěří malým stranám, nepomůže jim ani slučování

Zprávy z EU

  7:36
PRAHA - Kdyby do Evropského parlamentu kandidovaly euroskeptické strany Suverenita, Libertas.cz a Sdružení svobodných občanů jako jeden subjekt, uspěly by. Teď už mají podle výzkumů smůlu.

Jana Bobošíková před ND foto: Stanislav PeškaČTK

Menší strany, které  při volbách do europarlamentu nedosáhly na poslanecká křesla, nyní horečně jednají o možném spojení. Jejich cíl je jasný: pokusit se uspět jako jeden politický subjekt v nadcházejících volbách do sněmovny.

Jednání ale zatím váznou. A navíc jim podle exkluzivního výzkumu agentury Median pro LN nevěří více než polovina dotázaných. Na první pohled největší potenciál shodnout se na jednotné politické kandidátce mají euroskeptické strany.

V nedávných eurovolbách byla nejúspěšnější z nich Suverenita Jany Bobošíkové, které do pětiprocentní hranice chybělo pouze tři čtvrtě procenta. Právě její vedení „prodělalo námluvy“ s lídrem Sdružením svobodných občanů (SSO) Petrem Machem. Ze zamýšleného spojení ale prozatím sešlo.

„Nepřijal jsem nabídku opustit Svobodné, abych reprezentoval populistickou politiku paní Bobošíkové na její kandidátce,“ uvedl Petr Mach v prohlášení a dodal, že spojením by jeho strana SSO ztratila svou identitu.

Machova strana ale přesto o spojení s některým dalším subjektem uvažuje. „V tuto chvíli jednají svobodní se stranou Věci veřejné, která má s nimi nejbližší program, včetně požadavku na referendum o euru a Lisabonské smlouvě,“ uvedla včera jejich mluvčí Kateřina Bouda Kašparová.

Výzkum Medianu pro LN však ukazuje, že podobné ambice pravděpodobně u voličů neuspějí. Pracovníci Medianu se dotazovali konkrétně na spojení Suverenity, SSO a dalších euroskeptiků – Libertas.cz, v jejichž čele stojí bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný a dlouholetý poslanec ODS Vlastimil Tlustý. „Pokud by se spojily malé pravicové strany Suverenita Jany Bobošíkové, SSO Petra Macha a Libertas Vlastimila Tlustého, měly by podle vás šanci uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny?“ zněla přesná otázka, na kterou odpovědělo 506 respondentů.

Více než padesát tři procent dotázaných odpovědělo na tuto otázku záporně. Pouze osm procent míní, že spojení těchto tří stran by bylo jednoznačně úspěšné. Nejméně takovému spojení věří mladí lidé ve věku 18 až 34 let.

Zmíněné osobnosti, které strany zastupují, mají kouzlo spíše v menších obcích. Dokazuje to fakt, že tam více než 43 procent dotázaných věří v jejich úspěch. Ve větších městech s počtem obyvatel nad 20 tisíc ale důvěra v úspěch sloučené pravicové alternativy značně klesá. Nevěří tomu dokonce skoro 60 procent lidí.
Přesto ale vznikají nové podobné subjekty. O víkendu se zrodila další pravicová strana Občané.cz. Na jejím víkendovém ustavujícím sněmu v pražské O2 areně se do čela tohoto uskupení postavil bývalý tajemník Václava Klause a někdejší volební manažer ODS Petr Hájek. Jako volební tahák strana slibuje podporu fotbalového trenéra Ivana Haška.

Boj o Cibulku: Chce ho Železný i Dělnická strana

Malé strany, které nedosáhly pětiprocentní hranice pro vstup do europarlamentu, přemýšlejí o slučování. Žádaným zbožím se stává i Pravý Blok (PB) a jeho předseda Petr Cibulka, kterého v minulosti nejvíce proslavilo především zveřejnění seznamu agentů a spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti po roce 1989.
O svéráznou postavu české politické scény, která současný režim nazývá „totalitní kriminální fízlokracií“ a odmítá se bavit se „zaprodanými médii“, je nebývalý zájem. Volebních úspěchů jeho Pravého bloku, který již v několika volbách v řadě obdržel přes dvacet tisíc hlasů, si nelze nevšimnout.

Podle elektronické korespondence o jednání s tímto politickým aktivistou a bývalým disidentem stál například Vladimír Železný z Libertas.cz. Poté, co ale Cibulka vyjádřil spokojenost se ziskem jednoho procenta hlasů, ze schůzky se Železným sešlo. „Budete-li trvale spokojen s jedním procentem a nechcete být v parlamentu, potom opravdu nemá význam se scházet. Pokud však máte jiné plány, bylo by užitečné sednout si a popovídat,“ napsala Cibulkovi Železného asistentka Edita Gargelová.

Zájem o hledání shodných názorů vyjádřili i představitelé Dělnické strany (DS), kterou se před nedávnem kvůli napojení na ultrapravicové extremisty neúspěšně pokoušelo zrušit ministerstvo vnitra. „Sionofašistická média mluví o DS v hanlivém duchu. Je opravdu potřeba se spojit pro parlamentní volby. Myslím, že jste inteligentní člověk a možná se k té spolupráci DS a PB přikloníte,“ napsal Cibulkovi Roman Neudeker z DS.


Autor: