Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lidé se vracejí zpět do Prahy

Česko

  8:20
PRAHA - Bydlet v hlavním městě je v kurzu. Nejen že se sem stěhují lidé z jiných krajů, ale během posledních dvou let se do Prahy vracejí i ti, kteří se odtud před několika lety odstěhovali do satelitních měst v okolí metropole. To je jen jeden z trendů, který vyplývá z nové cenové mapy města, vydané na Nový rok magistrátem.

Čím je tento příliv obyvatelstva způsoben? Podle mluvčí developerské firmy Finep Pavly Temrové je důvod poměrně prostý. „Lidé, kteří se na venkov ve velkém stěhovali, tam šli s iluzí, že se brzy se svou vesnicí sžijí. Čekali, že uprostřed krásné přírody najdou obchody a služby, na které byli zvyklí v Praze. To se však nestalo a lidé musejí za nákupy a všemi svými koníčky dojíždět do metropole. Návrat do Prahy je pak logickým vyústěním této situace,“ říká Temrová.


Kvůli tomuto pokračujícímu stěhování zpět do města rostou ceny pozemků na okrajích metropole. Děje se tak například v Písnici, Zličíně, Dubči, Suchdole a Újezdě nad Lesy. Podle města ale pozemky vhodné a určené pro výstavbu bytů pomalu docházejí. Ne že by byla Praha tak malá, ale s novými bytovými domy nepočítá současný územní plán.

„Dokud nebude provedena rozsáhlejší aktualizace územního plánu, která by mohla uvolnit další pozemky pro výstavbu domů, situace se výrazně nezmění,“ hledí do budoucna první náměstek primátora Rudolf Blažek. Jinak řečeno, v novém územním plánu, který se nyní připravuje a hotov má být nejpozději do roku 2010, by mělo být věnováno výstavbě nových domů více parcel. Většinou na úkor zemědělských ploch.

S tím ale nesouhlasí architektka Kateřina Szentésiová z Útvaru rozvoje hlavního města. „Z našeho hlediska není přesné říkat, že stavebních parcel je nedostatek. Je jich dost. Každý by ale radši levně koupil pole a nechal si ho přeměnit v drahou stavební parcelu,“ říká Szentésiová. Podle ní nejsou řeči o nedostatku parcel na místě a jsou spíše výsledkem developerské lobby.

„Již vyzobané jsou totiž ideální stavební parcely. Ať už jde o Prahu 13, Kolovraty či Dolní Chabry. Nyní jsou k dispozici parcely trochu problematické. Buď je vlastní několik majitelů, nebo je v jejich blízkosti naplánována důležitá stavba, na kterou musí nové domy počkat. A do těchto míst se investorům nechce,“ vysvětluje architektka. Takovou problematickou lokalitou pro developery je například Suchdol. Tam se nemohou začít stavět rodinné domy, dokud tu nevyroste dálniční okruh. Veškerá infrastruktura plánovaného sídliště totiž budoucí silnici kříží.

Developeři by tak měli podle Szentésiové stavět hlavně na volných parcelách uvnitř města. A to především v takzvaných brownfieldech. Tedy v opuštěných průmyslových zónách, jako jsou Vysočany, Bubny či bývalé nádražní prostory Žižkova a Smíchova.

Autoři: ,