Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Miliony z EU za hlouposti

Česko

  12:35
PRAHA - Co všechno jsme si pořídili za evropské peníze? Třeba příručku, která pracovníkům obcí pro případ schůzky s nezaměstnaným mimo jiné radí: „Je třeba vhodně připravit pracoviště, které nebude klienta rušit (jsoucí televize, rozhlas, nevhodná výzdoba, neustálé odbíhání...)."

Některé vleky a sjezdovky se staví i ve výšce 400 metrů. foto: Lidové noviny

Nebo že osoby se sluchovým postižením mohou pracovat třeba v administrativě, zatímco ti s postiženým zrakem moohou tkát či masírovat. Sestavilo ji sdružení Orfeus a spolu se třemi konferencemi a několika workshopy vyšla na 12 milionů korun.

Nebo studii, jejímž poslestvím je: seniorům prospívá, když za nimi jejich blízcí chodí na návštěvy do domova důchodců. Ta vyšla na zhruba 8 milionů korun.

Sjezdovka a vlek téměř na každém kopci
Téměř v žádném městě nechybí informační centrum. A na kdekterém kopci vyrostl vlek a sjezdovka. Někdejší ministr odpovědný za čerpání evropských peněz Radko Martínek (ČSSD) přiznává, že nízko položené sjezdovky jsou českou specialitou. Za evropské peníze jich vyrostlo hned několik. Zatímco Rakušané respektují, že pod 1 600 metrů jsou problémy se sněhem, my sjezdovky stavíme klidně ve výšce kolem 400 metrů. Kromě nedostatku sněhové nadílky obcím ale hrozí ještě vážnější nebezpečí. „Když nesplní počet rekreantů, který v projektu uvedly, mohou peníze vracet,“ říká Martínek.

To všechno jsou příklady toho, jak „účelně“ se v Česku nakládá s penězi z evropských dotací. V prvním programovém období 2004 až 2006 mělo Česko k dispozici 60 miliard z evropských fondů. Příkaz dne zněl tehdy jasně: čerpat. „Když jsem byl na ministerstvu, nebyly projekty,“ vzpomíná Martínek. „Naším hlavním cílem bylo neztratit peníze. To se povedlo, z velké části peníze vyčerpáme. Ale zda přináší efekty, zda někomu pomohly, tím si mnohdy nejsem jist.“

Čas zúčtování
Po příjemném období otevření finančních kohoutků teď navíc přichází účtování. Některým příjemcům hrozí, že budou dotace vracet. „Může jít až o dvacet procent příjemců,“ říká bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj (už v Topolánkově vládě) Daniel Toušek.

Auditoři nebudou posuzovat ani tak smysluplnost projektu jako to, zda funguje za podmínek, ke kterým se zavázal. „Byli jsme příliš papežští, zbytečně jsme si sami dali přísné podmínky,“ lituje Toušek. Příkladem je třeba právě závazek provozovatele vleku, že přiláká konkrétní počet rekreantů.

Potíže může mít i stát
Potíže se plněním toho, k čemu se zavázal, může mít podle někdejšího náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Touška také stát. „Zavázali jsme se například s pomocí evropských peněz zvýšit podíl malých a středních podniků na hrubém domácím produktu,“ říká. „Ale HDP dál roste především díky těm velkým.“

Dalším příkladem je nesplněný závazek zvýšit příliv soukromých peněz do školství a rozvoje lidských zdrojů vůbec. Problém může představovat také nehospodárné vynakládání peněz. Za evropské peníze vznikly kilometry dálnic a silnic. Přitom je známý fakt, že dálnice stavíme dráž než v zahraničí. Podle Touška nyní záleží na auditorech, jak se k těmto faktům při svých kontrolách postaví.

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...