Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Kaplický není Letná

Česko

Návrh nové budovy Národní knihovny na pražské Letné způsobil svou první mediální bouři letos na jaře. V letních měsících se o děravém pahorku Jana Kaplického mluvilo již mnohem méně, a když, tak povětšinou jako o hotové věci. Před necelými dvěma týdny se však rozpoutalo nové pozdvižení. Rozruch vyvolalo vyjádření některých pražských zastupitelů, že Kaplického knihovna by na Letné stát neměla. Pro ty, kteří situaci kolem projektu cíleně nesledovali, přišlo toto vyhlášení jako blesk z čistého nebe. Z řad zastánců stavby se takřka okamžitě ozvala podezíravá slova o politických piklích, nařčení ze závisti a zapšklosti, výkřiky o mezinárodní ostudě, sám architekt přirovnal své odpůrce k bolševikům, zazněly spekulace o „skutečném důvodu“ tohoto odmítnutí.

Mnoho důvodů proti „chobotnici“

V halasu takřka hysterickém ovšem lehce zanikla tichá fakta. Námitky proti Kaplického projektu nejsou nikterak nové, jen neměly moc místa ve sdělovacích prostředcích. Ani odmítavé postoje zastupitelů nevznikly ze dne na den, nýbrž vytvářely se v průběhu měsíců. Nesmyslné je hledat jeden „skutečný“ důvod odporu - problémů kolem knihovny je od počátku celá řada a v uplynulých měsících se nahromadily ještě další. Drobné potíže s územním plánem, jimiž pražský primátor vysvětluje postoj zastupitelů, jsou jenom špičkou ledovce, jehož mohutná masa je skryta pod běžnou hladinou pozornosti médií.

Vynecháme-li kontroverzní otázku estetického hodnocení, můžeme na prvním místě jmenovat zpočátku zcela opomíjené urbanistické námitky, které však postupem času podpořilo vícero odborníků - Kaplického návrh jen sotva vyjadřuje to, co by měla sdělovat budova knihovny v kontextu města, a je hrubě necitlivý ke svému architektonickému i přírodnímu okolí.

Velmi nejistá je cena realizace projektu, to je u stavby za veřejné peníze problém nadmíru závažný. Jsou tu nesrovnalosti v samotném zpracování a prezentaci projektu, na některé už na jaře poukázal architekt Radek Martišek. Zapomenout nesmíme ani na onu zpackanou soutěž, jejíž chyby nakonec ve svém stanovisku z 21. září přiznala i Mezinárodní unie architektů, možná i tento verdikt dodal některým zastupitelům odvahu vystoupit proti Kaplického návrhu.

Zkrátka, je mnoho důvodů, proč by na Letné neměla stát Kaplického knihovna. To ovšem neznamená, že by na Letné neměla stát žádná knihovna nebo že Kaplického projekt musíme nutně uskutečnit jinde. Jsou to oddělené otázky a není prvořadé rozhodnout, zda a kam postavit Kaplického, nýbrž ujasnit si, co vlastně chceme s pražskou Letnou. Ta je v rámci velkoměsta příliš cenným územím, než aby byla využita bez řádné urbanistické studie. Teprve z ní může vyplynout, že možná nějaká knihovna na Letnou skutečně patří.

Pochopením, že Kaplického stavba na Letné být nemá, tedy teprve začíná skutečná práce. Jinak se nám snadno může stát, že budeme mít odlehlou knihovnu na kraji města, do níž sotva někdo zavítá, a pro Letnou nám zastupitelé přiklepnou třeba lukrativní hotel, proti němuž by zelený chrchel byl chrámem Matky Boží.

***

Prvořadé není rozhodnout, zda a kam postavit Kaplického, nýbrž ujasnit si, co vlastně chceme s pražskou Letnou. Ta je v rámci velkoměsta cenným územím.

O autorovi| Milan M. Horák, kněz Obce křesťanů, informatik

Autor: