Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Disidenta a lobbistu našli mrtvého. Nikdo ho z okna nestrčil, tvrdí policie

Česko

  7:00
PRAHA - Smrt lobbisty a bývalého disidenta Tomáše Dvořáka, který den před Štědrým dnem vypadl z okna malostranského bytu, zůstane zřejmě navždy nevysvětlena. Podle zjištění serveru Lidovky.cz policie případ odložila s tím, že pád z okna nikdo nezavinil.
Policie - ilustrační foto.

Policie - ilustrační foto. foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

„Případ byl odložený, protože se nepodařilo prokázat, že by na úmrtí tohoto muže měl vliv někdo jiný. Z toho důvodu bylo vyšetřování odloženo usnesením pod dozorem státního zastupitelství,“ řekl serveru Lidovky.cz pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Bližší informace ke smrti Dvořáka, který zemřel v devětačtyřiceti letech, nechtěl sdělit. 

O důvodech úmrtí jedné z postav předlistopadových nezávislých iniciativ tak lze pouze spekulovat. Nejčastěji se však v souvislosti s nevysvětleným úmrtím hovoří o nešťastné události. Tomu by mohlo nahrávat tvrzení přátel, podle nichž Dvořák v okně svého bytu, pod nímž byl nalezen mrtvý, rád sedával. 

Marvanová sebevraždu vylučuje

Někteří Dvořákovi blízcí si smrt vysvětlují spíše psychickými problémy po zjištění, že trpí nádorovým onemocněním. Možnost, že by si sáhl na život, však rázně odmítá jeho kamarádka a bývalá spolupracovnice Hana Marvanová, která společně s ním a dalšími za minulého režimu zakládala Nezávislé mírové sdružení svolávající manifestace a diskusní fóra. 

„Policie úmrtí dokonce nejdříve vyšetřovala jako sebevraždu, což jsem rozporovala s tím, že to považuji za úplný nesmysl. To skutečně ne. Byla jsem ráda, že od této verze upustili,“ řekla.

Vyšetřování Kovarčíkovy smrti

„Ještě nemáme oficiální výsledky znaleckých posudků. Žádné nové skutečnosti k případu nejsou,“ odpověděla o víkendu mluvčí pražské policie Iveta Martínková na dotaz serveru Lidovky.cz jak postoupilo vyšetřování náhlé smrti. Policie stále trvá na verzi, že Kovarčík zemřel pravděpodobně kvůli zdravotním komplikacím. 

Případem se sama zabývala. „Tomáš byl můj blízký kamarád, jeho smrt mě velice zasáhla. V takových případech je ale vyšetřování komplikované. Mohlo to být jakkoli. Stejně jako v případě smrti pana Kovarčíka v koupelně (Peter Kovarčík byl jeden z nejbližších přátel exprezidenta Václava Klause a vlivný byznysmen, zemřel údajně po uklouznutí v koupelně - pozn.red.). Taková náhoda se může stát, ale zrovna tak to náhoda být nemusí. Pokud nemáme informaci, že na místě mohl být i někdo další, nelze nic zjistit,“ dodala na závěr. 

Modrý dres vyměnil za oranžový

Dvořák byl známou pražskou zákulisní figurou, chartistou, privátním detektivem i politickým konzultantem pro ČSSD. V 80. letech založil s několika přáteli organizaci Mladé umění pro mír, byl též u vzniku Nezávislého mírového sdružení – iniciativy za demilitarizaci společnosti. V březnu 1989 dostal podmínečný trest za účast na demonstraci 21. srpna 1988. 

Jeho jméno je též známé ve spojitosti se sponzorskou aférou ODS, jejímž byl členem a pro kterou připravoval kampaň před volbami v roce 1996. Vedle toho proslul také v souvislosti s kauzou takzvaného Zemanova kufříku, kvůli níž policie vyšetřovala sérii výbuchů granátů u aut. Jeden z nich explodoval i u Dvořákova vozu, a to pouhý den předtím, než měl vypovídat ve sněmovně.

Poté, co Dvořák vyměnil modrý dres za oranžový, pracoval například v týmu tehdejšího ministra bez portfeje za ČSSD Jaroslava Baštu či jako politický poradce sociální demokracie. Coby majitel lobbistické agentury připravoval analytické materiály k politickým konkurentům partaje. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!