Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Malíř Šíma je pohřben do neoznačeného hrobu!

Názory

  18:28
Ad LN 8. 10.: Kupkův obraz zlomil rekord
Nejprve budu parafrázovat. Ukažte mi, jak pečujete o místa posledního odpočinku vašich (nejenom) slavných rodáků, a já vám řeknu, jak kultivovaná a kulturní je vaše společnost.
Jako soukromý badatel v oblasti hřbitovního umění jsem nedávno opět navštívil některé významné pařížské hřbitovy, včetně Cimetiere des Batignolles, kde je vedle A. Bretona, B. Péreta nebo P. Verlaina pohřbena i čelná představitelka evropského surrealismu, česká malířka Toyen. Její zjevně neudržovaný hrob, včetně těžko čitelného jména, jako by předznamenal něco daleko ostudnějšího,. čeho jsem se stal očitým svědkem o několik dní později. Po příjezdu na Cimetiere de Thiais jsem zjistil, že tělesné pozůstatky dalšího významného malíře a ilustrátora českého původu Josefa Šímy (francouzský státní příslušník od roku 1926) jsou uloženy do neoznačeného hrobu.
Ještě v roce 1999, během mé předcházející návštěvy tohoto rozlehlého hřbitova na jižním okraji Paříže, jsem jeho náhrobek – prostou stélu s vyraženým jménem ŠÍMA – vyfotografoval. Dle sdělení pracovnic správy tohoto hřbitova byl nejpozději v roce 2005 zlikvidován. Domnívám se, že bez ohledu na možný nezájem ze strany Šímových příbuzných je povinností příslušných institucí našeho státu (ministerstvo kultury v součinnosti s velvyslanectvím ČR ve Francii?) zjednat co nejrychleji nápravu, tedy zajistit vytvoření repliky původního Šímova náhrobku a její opětovné umístění na tomto hřbitově, včetně dodání uměleckého curricula vitae Šímy i Toyen správám obou hřbitovů, tak aby jejich jména byla konečně zařazena do seznamu význačných osobností na těchto hřbitovech pohřbených. Netřeba zdůrazňovat, že v případě opravdového zájmu rád poskytnu detailní informace a budu nápomocen zjednání nápravy.
P. S. Může mi někdo sdělit, kde se nacházejí ostatky F. Kupky?
Autor: