Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Masakr ve Srebrenici se dostal před tribunál

Svět

  23:06
HAAG - V Haagu dnes u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) začal jeden z nejdůležitějších procesů v historii soudu. Pět bývalých důstojníků armády bosenských Srbů čelí obvinění z genocidy, které se měli dopustit v bosenské Srebrenici, kde přišlo při masakru o život zhruba 8000 bosenských Muslimů.

Masový hrob, ve kterém byly nalezeny ostatky lidí, zavražděných ve Srebrenici. foto: AFP

Vedle pětice důstojníků čelí další dva méně závažným obviněním. Všichni obvinění vinu popírají.

Hlavní předpokládaní viníci masakru však před soudem chybějí. Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič a někdejší bosenskosrbský prezident Radovan Karadžič jsou od roku 1995 stále na útěku, přestože mezinárodní společenství vyvíjí velký tlak na jejich dopadení.

"Bohužel, dva muži, kteří by dnes měli sedět v této místnosti, jsou stále na svobodě. Mluvím samozřejmě o Ratku Mladičovi a Radovanu Karadžičovi," řekla v zahajovacím projevu hlavní žalobkyně ICTY Carla Del Ponteová. Podle ní je naprosto neomluvitelné, že Srbsko Mladiče dosud nezatklo a nepředalo do Haagu. Vyjádřila nicméně naději, že Mladič i pět dalších obžalovaných z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti jednoho dne před soudem stane.

Žádné malé ryby
Del Ponteová zároveň upozornila, že navzdory Mladičově absenci stojí před soudem hlavní viníci vraždění ve Srebrenici. Obvinění Vinko Pandurevič, Ljubiša Beara, Vujadin Popovič, Drago Nikolič, Radivoje Miletič, Milan Gvero a Ljubomir Borovčanin podle ní nejsou žádné "malé ryby" a Del Ponteová vyjádřila přesvědčení, že bez spravedlivého trestu nevyváznou. Zatím není jasné, jak dlouho proces potrvá, fungování ICTY by však mělo skončit v roce 2010.

"Je těžké, ne-li nemožné, představit si hrůzy, které potkaly obyvatele Srebrenice," uvedla Del Ponteová na začátku procesu, jehož přípravy trvaly více než rok. "Bezbranní muži a chlapci stanuli před popravčí četou, byli pohřbeni v masových hrobech a znovu pak vykopáni a pohřbeni na jiném místě, aby se svět nikdy nedozvěděl úplnou pravdu," dodala.

Ve Srebrenici chráněné jednotkami OSN hledaly statisíce civilistů z řad bosenských Muslimů útočiště před předchozími srbskými ofenzivami. Bosenskosrbské jednotky do oblasti vpadly v červenci 1995; srbští vojáci později oddělili muže a chlapce od žen, povraždili je a těla naházeli do masových hrobů. Exhumaci asi 1000 těl z největšího masového hrobu odborníci dokončili teprve minulý týden.

Evropská unie přerušila letos začátkem května asociační rozhovory s tehdejším Srbskem a Černou Horou (SČH), protože Bělehrad propásl lhůtu k Mladičově zadržení. Komisař pro rozšíření Olli Rehn prohlásil, že EU se k tomuto kroku rozhodla po konzultaci s Del Ponteovou. Hlavní žalobkyně ICTY tehdy uvedla, že Srbové měli možnost Mladiče dopadnout, přinejmenším na konci ledna. Vláda však údajně nechtěla, aby byl generál zatčen, ale chtěla mu umožnit, aby se dobrovolně vzdal. Všeobecně se soudí, že Mladič se dosud skrývá na území Srbska.

Autor: