Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Medveděv hrozí raketami

Svět

  10:57aktualizováno  20:43
MOSKVA - Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svém prvním vystoupení v parlamentu pohrozil, že jeho země přijme rázná odvetná opatření, pokud Česko a Polsko na svém území povolí vznik základen americké protiraketové obrany. Podle něj by Moskva v takovém případě rozmístila své rakety v kaliningradské enklávě, která leží mezi Polskem a Litvou.

Medvedev foto: AFP

Prezident také překvapivě navrhl prodloužit funkční období hlavy státu z nynějších čtyř na šest let.

"Abychom účinně čelili novým prvkům globálního systému protiraketové obrany, který urputně a neustále Evropě vnucuje nynější americká administrativa, ... přijal jsem rozhodnutí zdržet se záměru rozpustit raketovou divizi se třemi pluky. Nic se rozpouštět nebude. Pro neutralizaci, v případě nezbytnosti, protiraketového systému bude v Kaliningradské oblasti rozmístěn raketový systém Iskander," řekl Medveděv.

"Medvědí služba Rusku"
Z prezidentova vystoupení nebylo jasné, zda k ohlášenému kroku Rusko přistoupí neprodleně, anebo až v případě vybudování evropských základen. Medveděv zároveň nespecifikoval, kolik raket Moskva zamýšlí rozmístit. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg slova o rozmístění raket v oblasti Kaliningradu vzápětí označil za nešťastná. "Těch výroků bylo v poslední době několik z nejrůznějších stran. Já to nepovažuji za vhodný tón," řekl šéf české diplomacie a doplnil, že slova šéfa Kremlu považuje za "medvědí službu Rusku".
 
Rusko proti stavbě radaru v ČR a sila s antiraketami v Polsku, které mají být součástí amerického systému protiraketové obrany v Evropě, vystupuje dlouhodobě. Moskva totiž prvky protiraketové obrany pokládá za ohrožení vlastní národní bezpečnosti. "Neustále Rusku vysvětlujeme, že to je projekt, který není namířený proti němu...," řekl v Bruselučeský velvyslanec při NATO Štefan Füle. "Jde o zcela zbytečné strašení," doplnil.

"Špatný signál ve špatnou dobu"
Podle polského premiéra Donalda Tuska, který dnes se svými kolegy ze zemí visegrádské skupiny (V4) a pobaltských států jednal ve Varšavě, není třeba brát Medveděvova slova příliš vážně. "Podobným prohlášením bych nepřisuzoval přílišnou váhu... je třeba považovat takové deklarace za nový politický a ne vojenský projev," uvedl polský premiér. Kriticky Medveděvův projev glosoval i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, podle nějž jde o "špatný signál ve špatnou dobu".

Pentagon ujistil, že přes ruské hrozby hodlá v budování protiraketového systému v Evropě pokračovat. "Nic z dnešních nových zpráv nemění náš postoj, tedy že v této otázce budeme dále spolupracovat s našimi partnery," řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Bryan Whitman.

Před poslance a senátory Medveděv předstoupil poprvé, už po půlroce ve funkci, a hovořil celkem 1,5 hodiny. Nový prezident se soustředil na srpnovou válku s Gruzií o Jižní Osetii, následky světové finanční krize a situaci v Rusku. Velmi překvapivě přitom zmínil návrh, aby se funkční období hlavy státu z nynějších čtyř let prodloužil na šest let. Současně by se podle něj měl mandát poslanců dolní komory parlamentu, Státní dumy, prodloužit na pět let - tedy o rok. Návrh přitom odůvodnil potřebou čelit
výzvám, před nimiž země stojí.

Podle šéfky právního odboru Kremlu Larissy Bryčevové by se však prodloužení funkčního období hlavy státu z nynějších čtyř na šest let netýkalo nynějšího Medveděvova mandátu. "Pokud jde o mandát prezidenta Ruské federace a Státní dumy, žádné změny ohledně jejich funkčního období se nevztahují na současného prezidenta a současnou Státní dumu," citují ruské tiskové agentury Bryčevovou.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...