Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Milost pro vypáleného

Názory

  8:53
Otec popálené holčičky z Vítkova, na něhož kvůli tragédii přišla policie a on musel do vězení odsloužit zbytkový trest, byl včera propuštěn na svobodu.

Stav dvouleté Natálky je stále kritický. Příbuzná ukazuje fotografii holčičky, která při útoku utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Lékaři v ostravské fakultní nemocnici dál bojují o její život. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Prezident Klaus mu přerušil výkon trestu, což sice ještě není milost, ale velmi významné nakročení k ní. Touto cestou odpadla nutnost zkoumat podklady, jak se to u žádostí o milost jinak rutinně dělá. Kdo v takové strašné situaci milost rychle dá, dává dvakrát. Lidové noviny prezidentovo rozhodnutí vítají jako projev lidského soucitu.

U Vítkovských se společná domácnost, respektive rodina ocitla pod takovým útokem, že je nepochybně namístě bránit rodinu jako instituci a dát jejímu rychlému obnovení přednost před naplněním spravedlnosti v případech, které nejsou tak vážné. I po převozu popálené holčičky do nemocnice je potřeba starat se o její sourozence. Každopádně se včerejší skoro-milost řadí k těm Klausovým milostem, u nichž je humanitární zdůvodnění tak zřetelné, že může posloužit i společensky.

Prezidentské milosti lze pojímat v zásadě dvojím způsobem: jako akty čistého milosrdenství nebo jako nástroj k napravování upadlého soudního systému. K druhému pojetí svého času sklouzával Václav Havel. Koncipoval tak svou první, dosti velkorysou prezidentskou amnestii z ledna 1990. Havel se zkušeností vězně měl tendenci vidět v každém odsouzeném podle okolností buď vinnou, nebo nevinnou, ale vždycky oběť policejního či soudního systému. Jak šly roky, Havel ze svého pojetí opraváře ubíral a s milostmi nakládal čím dál střídměji, aby skončil zhruba tam, kde „skrblík“ Klaus začal.
 V tak otřesných případech, jakým byl žhářský útok na domek ve Vítkově, se ukazuje, proč je výhodné mít institut prezidentské milosti pokud možno nezdevalvovaný.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...