Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo kultury má nelegální software

Česko

  17:52
PRAHA - Téměř dvě třetiny softwaru, který ministerstvo používá, jsou údajně nelegální. Do agendy úřadu přitom spadá ochrana autorských práv a boj proti pirátství. Inovaci informačního systému v době svého úřadování podle svých slov zajišťoval exministr Jandák.

Martin Štěpánek. foto: Fluger René ČTK

Ministerstvo kultury má samostatný odbor autorských práv a je zodpovědné za vládní strategii boje proti nelegálnímu softwaru. Teď se však ukázalo, že samo může porušovat autorská práva nelegálním užíváním programu Windows.

Ministerstvo kultury ještě nemá k dispozici výsledky auditu, který mimo jiné prověřuje software, s nímž se v úřadu pracuje. Nemůže proto ještě říci, zda vedení ministerstva podá podnět k prošetření případného přečinu či trestného činu za zneužívání ilegálního softwaru. Sdělil to ředitel sekretariátu ministra Martin Kupka.

Audit se děje v součinnosti s firmou Microsoft, jejíž nelegální produkty jsou údajně na ministerstvu používány. Ministerstvo kultury je přitom úřad, do jehož působení spadá ochrana autorských práv a který má bojovat proti pirátství v této oblasti. Na tuto agendu má samostatný odbor a je zodpovědné za vládní strategii boje proti nelegálnímu softwaru.

Ministerstvo se nemůže samo pokutovat
"Pakliže k tomu bude důvod, tak se potrestáme, ale potrestáme samozřejmě i ty, kteří tento zmatek způsobili," řekl ministr kultury Martin Štěpánek Českému rozhlasu. Dodal, že má na mysli svého předchůdce ve funkci ministra Vítězslava Jandáka. Ten po odchodu z úřadu uváděl, že se díky jeho "razantnímu vstupu do řešení problematiky IT podařilo výrazně inovovat stávající informační systém".

Uvedl, že zatímco do té doby roční rozpočet na IT po odečtení nákladů na telefony činil dva miliony korun, jemu se podařilo najít přes 9,5 milionu korun na informační technologie, a "tím vytvořit předpoklady pro vyřešení těch nejrizikovějších problémů". Podle zdrojů z ministerstva citovaných serverem ale žádné peníze uvolněny nebyly. Zpráva Jandáka je stále k dispozici na internetové stránce ministerstva kultury.

Užívání ilegálního softwaru může podle ředitele odboru autorského práva Pavla Zemana naplňovat skutkovou podstatu přečinu proti autorskému zákonu. "Pokud to
spáchá právnická osoba, jde o správní delikt. V novelizovaném znění autorského zákona existuje sankce, která má horní hranici 150.000 korun. Nemá dolní hranici, takže také sankce nemusí být žádná," uvedl.

Úřady projednávají porušení autorského zákona, pokud k tomu mají podnět; pokuta je pak jejich příjmem. Ministerstvo se nemůže sebepokutovat, dodal Zeman.

Ministr kultury Štěpánek slibuje, že dá úřad do pořádku i evidenci softwaru na svých pracovištích. Podle auditu je totiž neprůkazná. "Evidence softwaru se bude muset dát do pořádku. Audit máme k dispozici pár dnů, studujeme jej a pokusíme se co nejrychleji zjednat nápravu," řekl. Do té doby ale poběží počítače díky nelegálnímu softwaru.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...