Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mučení je podle ochránců práv celosvětově stále větší problém

Svět

  6:30
LONDÝN - Mučení je podle mezinárodní organizace Amnesty International (AI) celosvětově stále větší problém. Organizace kritizuje nedodržování úmluvy proti mučení i 30 let po jejím přijetí. Mučení nebo jiný druh špatného zacházení AI v uplynulých pěti letech zaznamenala v 141 zemích světa, a to na všech kontinentech. O Česku se materiál nezmiňuje.
Dítě zločinec

Dítě zločinec foto: Shutterstock

Amnesty International dnes vydala aktuální globální zprávu o mučení, v níž zároveň bilancuje uplynulých 30 let existence Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání. Tu Valné shromáždění OSN přijalo 10. prosince 1984.

Státy mučení buď zakazují, nebo ho usnadňují

AI obviňuje vlády světa z nedodržování závazku skoncovat s trýzněním. "Vlády na celém světě mají vůči mučení dvojaký postoj. Na jedné straně ho zakazují zákonem, ale v praxi ho usnadňují," řekl generální tajemník AI Salil Shetty.

"Týrání nejenže existuje a daří se mu. V mnoha částech světa dokonce vzkvétá. Protože další vlády se snaží mučení ospravedlňovat ve jménu národní bezpečnosti. Trvalý pokrok, jehož bylo v této oblasti v uplynulých 30 letech dosaženo, je tak narušován," konstatoval Shetty.

ČTĚTE TAKÉ:

Od roku 1984 úmluvu proti mučení ratifikovalo 155 států, z nichž 142 Amnesty International sleduje. Dodnes je podle ní v nejméně 79 zemích mučení stále problémem. V některých státech je mučení běžné a systematické. V jiných AI zaznamenala jen izolované a výjimečné případy. Dalších 40 zemí se k úmluvě proti mučení nepřipojilo, ačkoli i na ně se vztahuje celosvětový zákaz mučení.

Mezinárodní organizace provedla průzkum mezi 21.000 lidmi z 21 zemí všech kontinentů. Strach z mučení prý existuje v každé ze zkoumaných zemí a 44 procent dotázaných uvedlo, že by se obávalo mučení, pokud by se dostalo ve své zemi do vězení. Dvaaosmdesát procent respondentů se vyslovilo pro přísné zákony na ochranu proti mučení. Více než třetina lidí (36 procent) však také uvedla, že mučení může být ospravedlnitelné, pokud to slouží k ochraně obyvatelstva.

Nejhorší jsou Mexiko, Filipíny, Maroko, NIgérie a Uzbekistán

Výsledky globálního průzkumu označila ředitelka agentury GlobeScan Caroline Holmeová za "velmi znepokojující". Celkově je však podle ní patrná široká podpora veřejnosti krokům k předcházení mučení.

Země, které berou závazky vyplývající z úmluvy proti mučení vážně, podle AI provedly příslušná opatření, jako jsou přijímání zákonů potírajících týrání, zpřístupňování věznic nezávislým pozorovatelům a nahrávání výslechů vězňů na video.

Organizace vlády vyzvala k přijímání dalších opatření na předcházení a trestání mučení. Jde například o provádění lékařských prohlídek, nezávislé vyšetřování obvinění z trýznění, trestání viníků a odškodňování obětí.

AI zdůraznila, že se její boj proti mučení zvlášť zaměří na pětici zemí, v nichž jde o rozšířený problém. Jde o Mexiko, Filipíny, Maroko, Nigérii a Uzbekistán.

"Před 30 lety Amnesty vedla kampaň za celosvětové závazky k boji proti mučení, což vyústilo v Úmluvu proti mučení OSN. Od té doby bylo dosaženo velkého pokroku, ale je skličující, že dnes stále potřebujeme celosvětovou kampaň usilující o to, aby tyto sliby byly plněny," uzavřel Shetty.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!