Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Na Depeche Mode i Rammstein přijďte s předstihem. Kvůli bezpečnostním opatřením

Česko

  5:00
PRAHA - Po událostech v Manchesteru, kde v pondělí teroristický útok po vystoupení zpěvačky Ariany Grande zabil 22 lidí, budou koncerty kapely Depeche Mode i Rammstein v Praze provázet zvýšená bezpečnostní opatření. „Policie je ve větším počtu přítomna v místech s větší koncentrací lidí,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že se to týká právě i velkých kulturních akcí. Pořadatelé akcí pak doporučují přijít s předstihem kvůli prohlídkám zavazadel.

Fanoušci kapely Depeche Mode v pražské O2 aréně. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Na fotbalovém stadionu ve vršovickém Edenu, který pojme až 20 tisíc návštěvníků, má ve středu vystoupit slavná skupina Depeche Mode. Na stejném místě pro fanoušky v neděli a v pondělí zahraje také německá skupina Rammstein.

Delší fronty

Příznivce kapel ovšem čekají nepříjemné fronty. V místě konání akcí lze totiž očekávat zvýšená bezpečnostní opatření. Důvodem je mimo jiné pondělní incident v Manchesteru, který tamní policie prošetřuje jako teroristický útok. Podle ní ho spáchal zřejmě jeden člověk, který odpálil improvizované výbušné zařízení. K útoku se přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát.

V Česku nicméně už od loňského 22. března platí 1. stupeň ohrožení terorismem, tedy potřeba zvýšené bdělosti. Policie je proto ve větším počtu přítomna v místech s větší koncentrací lidí.

„Po útoku v Manchesteru však bude z preventivních důvodů vidět v ulicích více než v minulých dnech. To se týká i významných kulturních a společenských akcí, které nás v nejbližší době čekají. Vyšší ochrana ‚měkkých cílů‘ je naše priorita a s pořadateli veřejných akcí proto pravidelně komunikujeme,“ uvedl ministr Chovanec pár hodin poté, co se zpráva o tragické události v Manchesteru objevila v médiích.

Agentura Live Nation, která pořádá koncert Depeche Mode a Rammstein, ovšem na dotaz serveru Lidovky.cz k bezpečnostním opatřením neodpověděla.

Bezpečnostní rámy, prohlídka zavazadel,...

Další velké pražské koncertní místo, O2 arena, má prý vysoké bezpečnostní standardy. „Pravidlem pro každou konanou akci je důsledná osobní kontrola návštěvníků, monitorovaný průchod bezpečnostním rámem a prohlídka příručních zavazadel. Větší zavazadla, stejně jako řada osobních předmětů je v O2 areně zakázána,“ uvedl mluvčí areny Radek Stavěl.

„Domníváme se, že tyto standardy se postupně stanou normou pro všechny světové arény,“ dodal vzápětí. Podle svědectví Nikoly Trochtové ale byla bezpečnostní prohlídka před koncertem zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru nulová. „Neprocházeli jsme žádnými rámy. Zajímalo je jen, abychom s sebou neměli svou vodu. Tašky skoro vůbec nekontrovali, ani se do nich nedívali.“ Výpověď Češky následně potvrdil i britský deník Daily Mail.

Provozovatelé pražské O2 areny se ale chlubí tím, že kontroly v koncertní i sportovní hale po předloňských teroristických útocích v Evropě ještě více zpřísnili. Postup prý ladí s policií.

„Z těchto standardů pochopitelně nebudeme slevovat ani u nadcházejících akcí. I touto cestou opět vyzýváme návštěvníky O2 areny, aby chodili na akce s dostatečným předstihem, a nemuseli tak stát na poslední chvíli dlouhé fronty před vchody, kde se provádějí prohlídky,“ dodal mluvčí Stavěl.

Policejní prezidium nicméně po útoku v Manchesteru připustilo, že se bezpečnostní opatření ještě mohou změnit. V současné chvíli vyhodnocují rizika. „Policie České republiky v současné chvíli stále průběžně získává informace cestou mezinárodní spolupráce o situaci a výbuchu v Manchesteru. Do současné chvíle nedisponujeme žádnou informací, která by vedla k ohrožení našeho státu. V případě jakýchkoliv nových informací či změn, jsme připraveni stanovit adekvátní bezpečnostní opatření,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Policie na místě neštěstí
Manchesterská policie po bombovém útoku.

Z koncepce, kterou letos 19. dubna schválila vláda, vyplývá, že místa s vysokou koncentrací lidí budou více chráněna před teroristickými útoky. Do roku 2020 počítá například s informační kampaní a vzdělávacími kurzy a rozesíláním varování prostřednictvím elektronických komunikací. Podle koncepce je třeba se věnovat preventivním opatřením, přestože se teroristické útoky Česku vyhýbají.

Prvosledové hlídky

Není to ale jen terorismus, který zajímá tuzemskou policii. Strategii změnila už po tragédii v Uherském Brodu, kde psychicky nemocný Zdeněk K. vtrhl do restaurace Družba a zabil osm lidí. V Česku krátce nato začaly pod pořádkovou policií působit takzvané prvosledové hlídky.

Ty musí v průměru do deseti minut přijet na místo, kde dochází k bezprostřednímu ohrožení, ať už kvůli střelci či jinak nebezpečnému pachateli. Podle informací, z nichž policie vycházela, totiž bývá největší riziko na místě činu během prvních pěti minut od zahájení útoku.

Do desáté minuty pak podle policejního zjištění ještě pachatel na místě většinou řeší nastalou situaci. Teprve poté se stáhne a hledá úkryt.

Prvosledové hlídky jsou vybaveny samopaly, neprůstřelnými vestami i balistickými štíty a hlídají pořádek dvacet čtyři hodin denně, přičemž v autě bývají dva nejčastěji speciálně vycvičení policisté. Pokud někde zaútočí nebezpečný pachatel, na místo vyrazí nejbližší prvosledová hlídka a za ní hned druhá nejbližší jako záloha. V Česku policie zřídila 120 těchto speciálně vycvičených a vyzbrojených dvojic.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...