Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Nebudu už jen sedět a jíst dezert

Česko

  15:46
Vysvětluje pravnuk zakladatele Lidových novin Martin J. Stránský, proč se rozhodl kandidovat do Senátu.

Jsem produktem tradice a zkušenosti, říká o sobě Martin J. Stránský. foto: Lidové noviny

* LN Říkáte o sobě, že máte české srdce a americký mozek. Myslíte, že s americkým mozkem se dá dělat česká politika?
Myslím, že ano. Asi bych měl dodat, že jsem především Stránský, a to znamená, že jako dědeček a pradědeček dělám tři nebo čtyři věci najednou. Jsem přesvědčen, že právě to, že jsem se začal učit a vyrostl jsem v jiné zemi, která nebyla postižená komunistickou minulostí, a zároveň už tady žiju osmnáct let, je ta správná kombinace, abych nám pomohl dostat se do další fáze vývoje. Transformační období teď končí...

* LN Jaká fáze bude následovat?
Nazval bych to „fází do Evropy“. Češi potřebují klid. A hlavně přestat být nervózní. To nám umožní být dobří. Pro mě je dnešní politika postižena absencí jasných pravidel hry. A lidi i politici jsou nervózní z toho, co vidí a slyší. Je tu politická úroveň, která se nepříjemně sleduje. A projevuje se to i v mezilidských vztazích. Není naším zvykem veřejně se obejmout! Ale když nastane povodeň, jsme úžasný národ.

* LN Vy myslíte, že s tím dokážete něco udělat?
Ano. Myslím si, že znám českou povahu. Máme obrovské srdce, ale bojíme se ho otevřít. Může to znít jako klišé, ale něco na tom je, protože jinak jsme strašně chytří a schopní, dovedeme vyrábět a ekonomicky se o sebe postarat Jsem přesvědčen, že stejně jako za první republiky rychle dohoníme Rakousko. Za nějakých deset patnáct let na tom ekonomicky budeme lépe.

* LN Brzdí nás zamindrákovanost? Vy o Češích často říkáte, že jsou zamindrákovaní.
Určitě jsme zamindrákovaní. Ale důležitější pro mě je, jestli jsme v pohodě. A my nejsme v pohodě.

* LN Jak tady chcete zavádět to objímání? To myslím s nadsázkou.
Ano, samozřejmě to používám jako metaforu. Stačí být dobrým příkladem. Dobré zprávy a dobré věci jsou nakažlivé. Já nechci dělat politiku na základě toho, co si myslím já, ale chci ji dělat na základě toho, co slyším, že lidi chtějí.

* LN Něco jako Jiří Paroubek?
Tomu teď nerozumím.

* LN On se řídí průzkumy mínění.
Asi každá politická strana a každý předseda takové strany se musí řídit průzkumy veřejného mínění. A pokud v politice něco změním a potom poptávka po mých službách zanikne, okamžitě z politiky odejdu.

* LN Je pravda, že jste Paroubkovi dělal poradce?
Rozhodně jsem mu nedělal poradce oficiálně. Jednou jsem o něm napsal jeden článek do novin a jeho kancelář mě poté kontaktovala. Potom jsem s ním měl párkrát sezení. K jeho kreditu musím říct, že hned poprvé jsem mu řekl: „Pane premiére, já vám budu říkat jenom nepříjemné věci.“ A on uznal, že se potřebuje dozvídat, co si myslí lidé, kteří s ním nesouhlasí.

* LN Někteří vaši přátelé o vás říkají, že jste duší bohém. Přemýšlel jste o tom, jak se ta vaše bohémská duše bude cítit v politice?
Já nevím, jestli jsem bohém. Jsem romantik a idealista. Ale rád bych zdůraznil, že tohle chci spojit s naprostým pragmatismem, poněvadž člověk taky musí něco dořešit. To byla slabost polistopadových disidentů - měli idealismus, ale pragmatismus jim naprosto chyběl.

* LN Takže vy jste pragmatický romantik kandidující do Senátu?
Ano.

* LN Lékař, vydavatel, hudebník, podnikatel, moderátor... Co z toho omezíte, abyste stíhal být i senátorem?
Rád bych si co nejvíce ponechal medicínu. To je pro mě povolání. Neberu to jako profesi nebo práci.

* LN Ještě letos v lednu jste říkal, že ji upřednostňujete před vším.
Je důležité, abych zůstal lékařem. To neznamená, že budu ordinovat od rána do večera. Ale nějaký kontakt na té lidské „one to one“ úrovni z vás dělá lepšího politika.

* LN Bylo hlavním důvodem, že jdete do politiky, to, že jste to slíbil svému dědečkovi, když ležel na smrtelném loži?
Ani ne. Ale kdybych se nevrátil, negoval bych veškerou celoživotní práci mého otce a dědečka. Je to pro mě obrovská čest, že se mi tohle všechno podařilo obnovit. Kdybych se zítra dozvěděl, že třeba zemřu, zemřel bych jako spokojený člověk. A mám obrovské štěstí, že tohle v jedenapadesáti letech můžu říct. Mám tři nádherné děti, podařilo se mi uzavřít určité kruhy, poznat určité věci a pomoci pacientům a zůstávám zdravý. Když tohle může někdo říct, tak je absolutní povinnost zeptat se: „A co dál s tím?“

* LN Hledáte nové výzvy?
Ano. Já zkrátka nebudu sedět a až do konce života jíst dezert. Cítím povinnost vracet. Navíc jsem v Senátu pár let jako člen jedné komise a v ní sedí Martin Mejstřík, se kterým se znám a tykáme si...

* LN A teď proti sobě budete kandidovat.
Ano. Vážím si ho, ale když vám pátý senátor řekne: „Prosím vás, proč do toho nejdete vy?“Pak za mnou přišla ODS z Prahy 1, abych za ně kandidoval. A tak jsem si řekl: „Hergot, asi na tom něco je. Podporu mám.“ A když pak získáte podporu Václava Havla, Jana Švejnara a dalších, zjistíte, že ve vás skutečně vidí něco, co tu chybí. Já nejsem produktem nějaké strany. Jsem produktem tradice a zkušenosti.

* LN Proč jste se rozhodl kandidovat zrovna za Věci veřejné? Protože tato strana je v Praze 1 silná? Nebo proto, že kdybyste kandidoval za ODS, těžko byste měl podporu Václava Havla?
Poté, co jsem měl rozhovory s ODS na Praze 1, ostatní části ODS měly na moji kandidaturu velice odlišné názory. Tak jsem začal sondovat i jiné strany. Všude jsem se setkal s vřelým přijetím. Všechny diskuse byly věcné. A moje cesta přirozeně vedla taky k Věcem veřejným. S těmi jsem se shodl nejvíce. Mezitím ty ostatní strany měly svůj filtrující proces a skončilo to tak, že jsem jednoho dne cítil v kostech, že Věci veřejné budou správná volba.

* LN Na čem postavíte svou kampaň? Využijete i to, že když se stanete senátorem, budete čtvrtá generace vaší rodiny v politice?
To může něco znamenat v otázce image. Ale prakticky to neznamená nic. Moje kampaň je postavena na praktických bodech. První věc je justiční systém. Reformovat ho považuji za nejdůležitější. To, co se děje teď, hlavně kolem aféry Čunka, je skandální. To se nesmí dít.

* LN To kritizujete i na žurnalistice. Tedy že není propojena s justičním systémem, a když novináři něco objeví, nemá to velmi často žádné praktické důsledky.
Přesně tak. Když investigativní novinář něco odkryje, nesmí to skončit na mrtvém bodě! Justice musí být pružnější. Chtěl bych tu založit soudy na jednostupňové stání, jako jsou jinde ve světě.

Vysvětluje pravnuk zakladatele Lidových novin Martin J. Stránský, proč se rozhodl kandidovat do Senátu.
Určitě. Já v Senátu nebudu jen šířit dobrou náladu.

* LN Co jako lékař říkáte reformě zdravotnictví?
Je příkladem nezkušenosti. Principiálně je dobře míněna, ale politicky je to nešťastné. Ano, jako Češi vedeme ve světě v návštěvnosti lékaře. Julínek ale vymyslel náplast, která nezastaví krvácení.

* LN Ale návštěvnost poklesla.
Návštěvnost poklesla, ale mělo se přesně zjistit, kdo navštěvuje lékaře sedmnáctkrát, kdo vůbec a kdo ho navštěvuje pětatřicetkrát do roka. A měli jsme se zaměřit na tu třetí skupinu lidí. Mně chybí ta základní fakta, na základě kterých bych pak mohl inteligentně rozhodovat o tom, jak ten problém řešit. Ale tady pořád střílíme od boku!

* LN Oslovil jste ministra Julínka?
Já se s ním znám, mluvili jsme o privatizaci nemocnic, o kauze Diag Human a o dalších věcech. Ministr Julínek rozumí různým ekonomickým tlakům, ale způsob komunikace ve zdravotnictví je nešťastný.

* LN Vrátila bych se k vaší rodině. Na svých webových stránkách píšete o svém pradědečkovi, dědečkovi, otci. Ani slovo o matce, babičce...Řekněte mi něco o ženách v rodině Stránských.
Ženy u nás byly větší Stránští, než byli ti muži. Ženy v naší rodině byly v intelektuálním smyslu hodně androgenní. Skutečně se velice agresivně zastávaly nás mužů a všech tradic, které s rodinou souvisely. A byly věrné manželky, což nebylo zrovna jednoduché. Ten ministr cestoval, za první republiky rodina žila v Brně a ministr byl v Praze... Ženy v naší rodině byly intelektuálně strašně silné osobnosti.

* LN Tak to by si zasloužily, abyste se o nich na svých „webovkách“ taky zmínil... Řekněte mi něco konkrétního o některé z nich.
Asi bych mluvil o své babičce. Dá se říct, že ona mého dědečka orientovala. Nemluvím o pamětní neschopnosti. Ona byla hluboce věřící a konzervativní. Tím, že dědeček trošku řádil a ona mu přesto zůstala věrná, se pro něj stala nejen tou nejbližší osobou v životě, ale i vzorem. Myslím, že za každým dobrým politikem stojí dobrá manželka, která je kolikrát lepší než on sám.Pravnuk zakladatele Lidových novin Martin J. Stránský.

* LN Jak to máte vy?
V tomhle mám taky štěstí. Jsem sice rozvedený - a nikdo by se tím neměl chlubit, nicméně z padesáti procent dnes rozvedeni jsme -, ale mám výborné vztahy s bývalou manželkou. Když jsem v Americe, kde moje děti žijí, vídáme se každý den. A děti jsou u mě v Praze každé prázdniny, mluví česky, mají dvojí občanství...

* LN Kolik jim je?
Mám šestnáctiletá dvojčata a třetímu synovi je čtrnáct. Všichni tři synové mají vztah k České republice. Do školy chodí v Americe, jinak by klidně mohli žít tady, protože to tu mají strašně rádi. A pak mám partnerku, která je mi teď asi největší oporou.

* LN Co říkají vaše děti na to, že chcete do politiky?
Jsou z toho nadšeny.

* LN A proč? Proč se čtrnáctiletý kluk raduje, že tatínek chce jít do politiky?
Za prvé v Americe ta politika není vnímána tak jako tady. Za druhé ti dva šestnáctiletí kluci se tím trošku vytahují. A za třetí oni skutečně vnímají tu rodinnou tradici a myslím, že k ní taky chtějí přispívat.

* LN Takže už vědí, co je čeká?
Už vědí, co je čeká, a když jsou tady, víc se zajímají o všechno, co dělám. Když tady byli minule, tedy v březnu na jarních prázdninách, požádali mě, aby mohli sedět v rohu a sledovat všechny firemní schůzky. Aby se víc dozvěděli o tom, co se tu děje. Sami od sebe!

* LN Duch Stránských v rodině vládne.
Heleďte se, genetika je mocná čarodějka. Funguje to. Ať si každý čtenář uvědomí, že i jeho rodina má určitý charakter, a to je jedna z krásných věcí na životě, že pocity a filozofie se geneticky předávají.

* LN Před časem jste řekl: „Nevidím na české politické scéně politickou stranu, které by nešlo o vlastní prospěch.“ Věci veřejné z tohoto mustru vypadávají?
Pokud jsem to řekl, měl jsem říct „o vlastní politický prospěch“. Věci veřejné jsou malá komunální strana, a když se podíváte na jejich webovky, první, co nabízí, je řešení různých problémů zdarma. Máte-li právnický problém, najdete tam telefonní číslo na advokáta, který řeší třeba otázky týkající se nájmů. Je to ryze praktická strana a to se mi na nich strašně líbí. Já chci dělat hlavně komunální politiku. Musí to jít zespoda nahoru. Přece jen to budou občané Prahy 1, kteří mě zvolí. A je já musím obsluhovat!

* LN Proč jste tedy radši nešel nejdříve do komunální politiky?
Šlo o čistě praktické otázky. Nejdříve jsem potřeboval dát do pořádku svůj dům, chtěl jsem založit všechny své aktivity a neměl jsem čas zabývat se něčím jiným. A zrovna když se mi časově ulevilo, přišla nabídka na kandidaturu do Senátu. A já ji vnímám jako nabídku komunální politiky! Já přece budu reprezentovat sto deset tisíc lidí v Praze! Budu jejich zaměstnancem! Nebudu zaměstnancem někoho z Brna! I když v určitém smyslu budu, poněvadž i jejich daňové příspěvky budou platit moji mzdu. Zkrátka budu pracovat pro všechny.

* LN Vzal jste si pro blížící se kampaň do Senátu nějakou zkušenost ze své neúspěšné kandidatury na prezidenta ČLK?
To byla dobrá zkušenost, poněvadž jsem v kampani Českou republiku procestoval celou, a to dvakrát. Takže jsem poznal Čechy jako lidi a ČR jako zem. Rozhodně nejsem pragocentrista, uvědomuju si, že Česká republika je stejně jako za první republiky venkov.

* LN Prohlásil jste, že politici u nás pořád ještě nechápou, že přízeň lidí si získají, když na ně budou hodní. Takže vy budete ten, kdo na nás bude hodný?
Já budu ten, kdo bude říkat věci tak, jak jsou. Víte, já si pamatuju, že moji rodiče mě často trestali, máma jednou nebo dvakrát vyndala měchačku a vzala mě pořádně přes zadek. A já jsem jí to nikdy nezazlíval. Říkala mi pravdu a myslela to dobře. Když politik zapírá, kličkuje a odmítá odpovídat novináři - to mě štve! Strašně mě štve, když politik, včetně premiéra, řekne: „Já vám na to neodpovím.“ Proboha, vždyť my je platíme za to, aby oni nám odpovídali! V jiné zemi by do hodiny takový politik zametal chodník! To je nehoráznost! Politici nemají právo tuhle větu vůbec vyslovit!

* LN To jsem zvědavá, jestli ji za dva roky nebudete říkat taky.
Pokud ji vyslovím jednou, tak tady a teď vám říkám, že odstoupím na místě.

* LN A mimochodem, budete ve své kampani vystupovat na mítincích se svou kapelou G8? 
Já to udělám ještě drastičtěji. Budeme dělat normální koncert, aby se lidi pobavili, a někdo z nás jen tak mimochodem řekne: „Tamten blázen vzadu, co tam tak rapuje, chce do Senátu.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!