Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Nechceme si hrát na Velkého bratra

Svět

  10:22
Bílí Jihoafričané opouštějí rodnou zemi a hledají štěstí jinde, přiznává bývalý jihoafrický prezident Frederik de Klerk, podle něhož je na vině to, jak je v praxi naplňován zákon, který měl po pádu apartheidu vyrovnat rozdíly mezi černými a bílými.

Frederik de Klerk foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

F.W. de Klerk

Frederik Willem de Klerk zastával úřad jihoafrického prezidenta v letech 1989 až 1994. Právě on ukončil apartheid, jinak rasovou segregační politiku, kvůli níž se Jižní Afrika ocitla na dlouhá léta v mezinárodní izolaci. Zrušil také zákaz činnosti, který byl uvalen na Africký národní kongres a nařídil z vězení propustit jeho lídra Nelsona Mandelu. Společně s ním převzal v roce 1993 Nobelovu cenu za mír. V roce 1997 se stáhl z politiky. De Klerk se narodil v Johannesburgu v rodině s politickou tradicí - jeho pradědeček byl senátorem stejně jako jeho otec, který to dotáhl dokonce až na šéfa horní komory parlamentu. Od roku 1969 zasedal v parlamentu, v roce 1978 se poprvé dostal i do vlády (vystřídal pak v různých vládách několik postů, včetně ministra pošt a telekomunikací nebo ministra školství). V únoru 1989 byl zvolen šéfem Národní strany a v září pak prezidentem. Vedle toho, že skoncoval s apartheidem, nařídil ukončit i jihoafrický nukleární program.

LN V poslední době se v Africe rozpoutal boj mezi Evropou, Amerikou, a hlavně pak Čínou - všichni prahnou po ropě, zemním plynu nebo minerálech. A všichni mají plno řečí o tom, jak Africe pomáhají - jak tam přispívají na nové školy a infrastrukturu. Je to podle vás ten správný způsob, jak pomoct Africe? Nebylo by lepší budovat tam průmysl, a tím dát místním lidem práci?

Nevidím nic špatného na tom, že se Evropa snaží zajistit přístup ke zdrojům nerostných surovin, které sama potřebuje. Fakt, že si konkuruje s Amerikou a s Čínou, je pro Afriku jen plus. Podle mého názoru ale může Afriku skutečně spasit jen zemědělství. Řada států totiž nemá ani ropu, ani plyn nebo nerostné suroviny, ale mají úrodnou půdu. Nejprve je však potřeba pomoct africkým zemědělcům, jinak se dnes neprosadí na trhu. Mám tím na mysli dotace. Evropští a američtí farmáři dostávají na dotacích pětkrát tolik, než kolik jde na pomoc Africe. Co se investic týče, určitě by se mělo v Africe i vyrábět. Číňané sice stavějí fabriky, ale přivádějí si s sebou své dělníky. To nic neřeší. Je jasné, že potřebují školený personál, ale mohou přece zaškolit i místní lidi.

LN Přejděme k lidským právům a k vašemu sousedovi, Zimbabwe. Přesto, že se lídr opozice Morgan Tsvangirai stal letos v únoru premiérem, faktickou moc v zemi dál drží diktátor Robert Mugabe. Nebo se situace v zemi mění aspoň trochu k lepšímu?

Podle mě zůstává velmi neuspokojivá. Je o něco lepší, než byla loni, ale pořád je alarmující. Očekávám, že nová jihoafrická vláda prezidenta (Jacoba) Zumy bude proti Mugabemu postupovat tvrději než ta dosavadní. Hlavně, že bude trvat na tom, aby se v zemi uskutečnily nové volby, jaksepatří monitorované, a to co možná nejrychleji. Podstata zimbabwského problému je totiž složitější. Řada lidí věří tomu, že daleko větší moc než Mugabe mají generálové jeho armády. Jen řádně zvolený nový prezident, kterého nebudou mít v kapse (jako Mugabeho - pozn. red.), by mohl situaci v zemi vrátit do normálu.

LN Říká se, že jediný, kdo může nějak zasáhnout do vývoje v zemi, je Jižní Afrika jako Mugabeho největší a de facto jediný obchodní partner.

Myslím, že po nás nelze chtít, abychom se chovali jako Velký bratr. Jižní Afrika nechce hrát roli, do které se stylizovaly Spojené státy za prezidenta Bushe. Jsme opatrní, když jde o jiné země a nikdy nejednáme sami, ale po dohodě s ostatními. Nechceme si hrát na Velkého bratra, který na každého ukazuje a říká mu, co má dělat.

Celý rozhovor si přečtěte v sobotním vydání deníku

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...