Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nejbohatší rodina světa? Putinovi 'chataři'

Vladimír Putin

  8:30
Vladimir Putin dokázal během deseti let vybudovat podnikatelské impérium stmelené přátelskými a rodinnými pouty.

Ruský premiér Vladimír Putin. foto: Reuters

Za nejbohatšího muže planety byl letos na jaře časopisem Forbes vyhlášen mexický magnát Carlos Slim Helu (přesněji Helu & rodina). Nyní se ale musí žebříček boháčů přepsat. Zatímco majetek Mexičanovy rodiny se odhaduje na 74 miliard dolarů, ovládá podle britského listu The Sunday Times ruská korporace "Vladimir Putin & rodina“ plných 130 miliard. V tomto případě ovšem nejde o skutečnou rodinu, ale o skupinu příbuzných a kamarádů ruského premiéra a podle všeho budoucího prezidenta.

PODÍVEJTE SE:

Uvedená výše majetku nemusí působit až tak impozantně vzhledem k tomu, že tržní hodnota ruského plynařského giganta Gazprom se odhaduje na cca 150 miliard dolarů a v případě největších světových korporací na dvojnásobek i více. Ve skutečnosti to ale má Putin zařízeno lépe než hlavy těchto obřích firem. Jeho impérium totiž nepatří ani státu, ani mu do jeho správy nemohou mluvit nepředvídatelní akcionáři. Lidé z jeho holdingu totiž dobře vědí, že k majetku si přišli jen díky úzkým osobním vazbám na hlavního bosse, a nebudou tak riskovat sebemenší porušení loajality vůči němu.

Podle britských i ruských novinářů tvoří jádro tak zvaného Putinova klanu nikoliv jeho příbuzní, ale přátelé z petěrburského klubu juda a tamního družstva chatařů Ozero. Patří sem například bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi, s nimiž se nejmocnější muž Ruska (a údajně druhý nejvlivnější muž světa) potýkal na tatami ještě v dětství. Na bratry je navázán i další judista a nyní zdatný podnikatel Alexandr Karmanov. Spoluzakladatelem judistického klubu Javara-Něva je i finančník Gennadij Tymčenko. Vysoce výnosné aktivity těchto judistů sahají od finančnictví přes stavebnictví, výrobu a dopravu válcovaných trub až po výrobu alkoholu. 

"Chataři“, či přesněji sousedé Putinovy petěrburské rezidence, mají dokonce více majetku než sportovci. Jde především o Jurije Kovalčuka a Nikolaje Šamalova, kteří kontrolují finanční skupinu kolem banky Rossija (mimo jiné pojišťovnu Sogaz). Tento finanční ústav zaznamenal raketový vzlet právě v období první a druhé prezidentské vlády Vladimira Putina a podle opozičního politika Borise Němcova vytuneloval asi 60 miliard dolarů ze státního Gazpromu. Vladimir Jakunin, další soused z družstva Ozero, dnes řídí ruské dráhy, zatímco družstevník Arkadij Fursenko slouží státu coby ministr školství a vědy.

Jak se rodila rodina

Právě na lidi okolo "družstevní“ banky následně Putin napojil i své přímé příbuzné. Patří k nim syn jeho bratrance Igora Michail Putin a syn jeho sestřenice Michail Šelomov. Sám bratranec Igor Putin je pak neuvěřitelně úspěšný ve všem, co podniká. Ať již je to výroba vrtacích souprav pro ropná pole či finančnictví. Stranou poněkud komplikovaného schématu vzájemných vazeb nezůstala ani Putinova žena Ljudmila. Podle listu Novaja Gazeta působila v její organizaci "Centrum rozvoje ruského jazyka“ celá řada vlivných podnikatelů i manželek dalších štik ruského byznysu včetně zástupců vojensko-průmyslového komplexu. 

Někdejší ekonomický poradce prezidenta Vladimira Putina Andrej Illarionov v rozhovoru pro říjnové vydání ruského listu The New Times vzpomíná, že Putin začal budovat své podnikatelské impérium již pár měsíců po prvním nástupu na prezidentský post v roce 2000 a že jeho zcela první akcí bylo zřízení konsorcia pro výrobu alkoholických nápojů. Lidé, kteří měli tvořit základní ekonomickou strategii státu, přitom prý o jeho plánech neměli tušení.

"S jednou skupinou – Kudrinem (ministr financí), Grefem (ministr ekonomiky) a se mnou – projednával obecně ekonomické otázky, s pomocí druhé zaváděl kontrolu nad majetky a finančními toky,“ tvrdí Illarionov, který se již dříve pro neshody s putinovskou linií vzdal svých funkcí.

Ruský miliardář Roman Abramovič, majitel Chelsea.

Proces budování základů Putinova podnikatelského impéria, které The New Times pokřtili na "Korporaci Rusko“, trval asi tři až čtyři roky. Za tu dobu se Putinovi podařilo odstavit na druhou kolej příslušníky předchozího klanu – tak zvané Jelcinovy rodiny (pojmenované podle prvního ruského prezidenta Borise Jelcina). K jejím nejvlivnějším představitelům patřili šéf prezidentské administrativy Alexandr Vološin, premiér Michail Kasjanov a šéf státní energetiky Anatolij Čubajs. Na vysoké posty do státních úřadů nastupovali lidé z tajných služeb, jimž Putin důvěřoval.

Paralelně s mocensko-politickým bojem nasadil Putin uzdu dalším mocným oligarchům a na ty, kteří se nepodrobili, dopadl trest. Buď vyhnanství (tiskový magnát Boris Berezovskij) nebo uvěznění (ropný magnát Michail Chodorkovskij). Jiné, kteří se podřídili novému pánu, čekala zajištěná budoucnost (Roman Abramovič). Soud Berezovského s Abramovičem, který v těchto dnech probíhá za velkého zájmu médií v Londýně, sice poodkrývá některé pikantnosti této vzrušené fáze personálních čistek, nicméně plnou pravdu o mocenských mechanismech, jichž Putin tehdy využíval, se svět dozví jen sotva. Podle The Sunday Times se nyní Putin rozhodl kandidovat na prezidentský post již potřetí především kvůli tomu, aby i nadále chránil zájmy své "rodiny“. Jeho výhledy do budoucna jsou opravdu zářné. Jeho klan mu zajišťuje nejen dostatek financí, ale i kontrolu nad řadou významných celostátních médií včetně elektronických.

Z pozice faktické hlavy státní moci, kterou je nepřetržitě již jedenáct let (jeho premiérský úřad byl jen taktickým úkrokem), navíc kromě svých "osobních“ 130 miliard účinně kontroluje i stovky miliard dolarů státních firem. Těžko si představit sílu, která by tomuto konglomerátu moci a peněz mohla v dohledné budoucnosti v Rusku čelit. I tak je s podivem, že fakta o Putinových metodách nechávají podle všeho naprostou většinu ruských občanů v klidu. Za všechny to vyjádřil politolog Leonid Radzichovskij, podle kterého je v ruských podmínkách nemožné "představit si takového podivína, který disponuje ohromnou mocí, a přitom nemá ani sobě blízké byznysmeny, ani sobě blízké firmy“.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...