Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Nejdřív detektor lži, pak dávky

Svět

  8:42
LONDÝN - „Když lidé vidí, že pro každého platí jiná pravidla, že jsou i tací, kteří beztrestně porušují zákony, přestávají věřit ve spravedlnost. Dbát na dodržování zákonů je důležité v každé době, dnes o to víc, že na nás na všechny dopadá ekonomická krize,“ komentuje oficiální prohlášení britské vlády navrhované změny v zákonech o vyplácení sociálních dávek.

Detektor lži foto: Lidovky.cz

Tou nejdůležitější novinkou je, že se každý žadatel bude muset napříště povinně podrobit výslechu na detektoru lži. Pokud se prokáže, že se dávek domohl podvodem, okamžitě o ně přijde, a ještě bude muset státu část z nich vrátit (návrh mluví o dávkách za čtyři týdny).

Tak docela nová věc to přece jen není. Detektor a pravidlo „jednou a dost“ už totiž loni úspěšně vyzkoušeli v Harrow na severozápadě Londýna. Za pouhé tři měsíce tam odhalili tolik podvodníků, že státu na výplatách sociálních dávek ušetřili kolem 300 tisíc liber.

Výsledek prý udělal na vládu premiéra Gordona Browna dojem - tak velké úspory nečekala. Dá se totéž předpokládat i na celonárodní úrovni? Statistici tvrdí, že ne. Podle průběžně vyhodnocovaných výsledků za letošní rok totiž počet případů zneužití systému sociálních dávek výrazně klesl, a je prý dokonce nejnižší za posledních deset let (ve srovnání s rokem 2001 klesl o plných 66 %).

Zavděčit se voličům
Vláda utratí za detektory víc, než by ušetřila na nevyplacených dávkách, namítají kritici. A označují navrhované změny v zákonech za snahu zabodovat u voličů.

Brownova vláda se netěší velké popularitě, a tak hledá způsob, jak se lidem zavděčit - po vzoru předchozího šéfa vlády Tonyho Blaira a jeho iniciativy nazvané Agenda Respekt, která měla řešit problém s rostoucím pouličním výtržnictvím. Ostatně i na to má Brownova vláda recept. V rámci navrhovaných změn v zákonech hodlá prosadit, aby se lidem dostalo víc informací o tom, jak byli potrestáni výtržníci nebo kriminálníci, kteří řádili přímo v jejich čtvrti. A nejen to. Lidé z takových čtvrtí by prý napříště měli mít šanci mluvit do toho, kde, jak a kolik hodin budou muset delikventi strávit veřejně prospěšnými pracemi.
Autor: