Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

'Nejhnusnější zrádci národa' dostali oprátku

Česko

  12:25aktualizováno  12:35
V květnu před 65 lety začal proces s vedením Vlajky. Fanatikové se chtěli stát partnerem nacistických okupantů. Neuspěli a skončili v Dachau. Po válce je coby zrádce čekala smrt.

Rozsudek nad vedoucími členy organizace "Vlajka". Zprava :vedoucí funkcionář Vlajky Jan Rys-Rozsévač, Jaroslav Čermák, Václav Aleš Cyphelly, Jiří Streibl, Jindřich Thun - Hohenstein,Josef Burda foto: ČTK

Všichni odsouzení se chovali klidně a nepronesli ani slova, stojí v protokolu o popravě tří předních vlajkařů. Vůdce Vlajky Jana Rysa-Rozsévače, velitele úderných Svatoplukových gard Jaroslava Čermáka a mecenáše hnutí Josefa Burdu pověsil kat za spolupráci s nacistickým Německem odpoledne 27. června 1946.

Uprchlý Otakar Polívka dostal provaz v nepřítomnosti, další tři vlajkaři – Jindřich Thun-Hohenstein, Aleš Cyphelly a Jindřich Streibl – zase mnohaleté tresty.

Líčení začalo 20. května před mimořádným Národním soudem v justičním paláci na pražském Karlově náměstí a trvalo celých 19 "soudních" dní. Veřejnost Vlajku chápala jako kolaboranty na druhou, kteří kritizovali protektorátní vládu za její umírněnost a vyzývali k těsnějšímu spojenectví s nacisty, tisk proto proces označoval za líčení s "nejhnusnějšími zrádci českého národa".

První stránky novin přesto Vlajka neplnila, když se krčila ve stínu dvou jiných procesů – s protektorátní vládou a K. H. Frankem.

Celý článek najdete v příloze Právo & Justice v pondělním vydání LN, které si můžete přečíst on-line.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!