Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Největší hackerská kauza, zní z USA. Gang ukradl stovky milionů dolarů

Svět

  18:44
WASHINGTON - Prokuratura amerického státu New Jersey obvinila pětici cizinců ze zřízení rozsáhlé hackerské sítě, s jejíž pomocí připravili své oběti o stovky milionů dolarů. Obviněnými jsou čtyři Rusové a jeden Ukrajinec. K penězům se dostali přes krádeže kódů z kreditních karet, kterých získali nejméně 160 milionů.

Platba platební kartou foto: Shutterstock

Podle agentury AP jde o největší hackerskou kauzu, jakou kdy americké soudy projednávaly. Mezi oběťmi jsou podle prokuratury například americké společnosti Nasdaq, Visa, CPenney nebo 7-Eleven, francouzský obchodní řetězec Carrefour, belgická banka Dexia a dalších, celkem asi dvanáct velkých nadnárodních firem.

ČTĚTE TAKÉ:

Obvinění se nezákonnou činností podle vyšetřovatelů zabývali sedm let. Kódy z kreditních karet gang podle policie získal průnikem do počítačových sítí postižených firem. Získané kódy pak prodával přes prostředníky do celého světa. S pomocí odcizených kódů zloději účty vybírali.

Podle agentury Reuters byli obviněni Rusové Vladimir Drinkman, Alexandr Kalinin, Roman Kotov a Dmitrij Smilaněc a Ukrajinec Mychajlo Rytikov. Z dostupných informací vyplývá, že nikdo z nich dosud nebyl zadržen. Jeden z obviněných podle žalobců pobývá v Nizozemsku, další by se měl před americkým soudem objevit příští týden. Kde se nacházejí tři zbývající muži, není jasné.

Drinkmana a Kalinina obžalovací spis označuje za "protřelé" hackery, kteří se specializují na pronikání do počítačových sítí nadnárodních společností, finančních institucí a firem realizujících síťové platby. Specializací obviněného Kotova je údajně získávání dat z "nabouraných" sítí. Rytikov obstarával anonymní webové adresy, z nichž hackeři své útoky prováděli, a Smilaněc ukradené kódy bankovních karet prodával.

Kreditní karta - ilustrační foto

Pětice je obžalována ze spiknutí za účelem internetové loupeže. Čtyři Rusy navíc soud obvinil z neoprávněného pronikání do počítačových sítí.

Překupníci, kteří od gangu získaná data kupovali, přeprodávali údaje o platebních kartách zájemcům přes internetové sítě nebo přímo. Cena bezpečnostního kódu z jedné americké karty byla stanovena na deset dolarů (200 korun), v případě kanadské karty 15 dolarů (300 korun) a evropské až 50 dolarů (1000 korun).

Skupina hackerů ukradená data ukládala na serverech po celém světě, například v amerických státech New Jersey, Pensylvánie, Kalifornie nebo Illinois, ale i v Lotyšsku, Nizozemsku, na Bahamách, na Ukrajině, v Panamě nebo v Německu. Překupníci získané kódy vkládali do paměti nových platebních karet. Uložené peníze pak zloději s pomocí těchto karet vybírali z bankomatů nebo je utráceli za zboží.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...