Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Nezapomeňte na letní čas. Bude o hodinu víc

Česko

  18:00
PRAHA - Až se v neděli ráno probudíte, bude už o hodinu více. Vrací se letní čas.

Pozor, v neděli přichází letní čas! foto: Shutterstock

V celé Evropě se ručičky hodin ve 02:00 posouvají dopředu na 03:00. Leckdo tak bude ráno vstávat ještě za tmy, protože se bude o hodinu později rozednívat. Večer bude ale naopak déle světlo.

Letní čas zavedli za války

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války. Trvale se uchytil až po ropné a energetické krizi v roce 1979. Evropě se přizpůsobil po vstupu republiky do Evropské unie.

Zpět k astronomickému času se Evropa opět vrátí v neděli 30. října ve stejnou hodinu.

Zrušte letní čas

Přestože odborníci tvrdí, že původní důvod jeho zavedení, šetření energií, je jen zanedbatelné, jeho odpůrcům, kteří poukazují naopak na jeho záporné stránky, se jeho zrušení nedaří prosadit.

Aby jejich názory zazněly, uspořádá senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) v polovině května slyšení na půdě horní parlamentní komory.

"Svou účast již přislíbila řada odborníků a uznávaných kapacit. Mezi jinými například fyzioložka a biochemička Helena Illnerová, která se ve svém referátu zaměří na škody, které způsobuje časový posun v biorytmu člověka," informoval mluvčí lidovců Martin Horálek.

Pozor na zpožděné vlaky

Změna na letní čas zpozdí v noci ze soboty na neděli o hodinu 15 nočních dálkových spojů Českých drah. Regionální vlaky úprava času neovlivní, na zpožděné rychlíky totiž v neděli čekat nebudou.

Zpoždění naberou dvojice rychlíků Chopin mezi Vídní a Varšavou, Excelsior mezi Chebem a Košicemi a Šírava mezi Prahou a Humenným. S hodinovým zpožděním proti jízdnímu řádu pojedou i tři dvojice vlaků EuroNight, a to Slovakia mezi Prahou a Košicemi, Phoenix mezi Prahou a Amsterdamem a Metropol mezi Berlínem a Budapeští přes Prahu. Z Bohumína vyjedou o 60 minut později rychlíky Silesia do Krakova a Vltava do Moskvy. Do Prahy přijede o hodinu později EuroNight Canopus z Curychu.

Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd obrátí svou pozornost k časovým posunům v dějinné perspektivě. Profesní pohled lékařky přinese do diskuse poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová.

Úspory? To už neplatí

"Většině lidí, které znám, je přechod na letní čas nepříjemný. Žádných energetických úspor už dnes díky posunu času nedosáhneme, naopak způsobujeme energetikům ještě problémy. Postrádám tak jakýkoliv racionální důvod k tomu, proč se poslední neděli v březnu máme pravidelně připravit o hodinu života. Podle mě je to přežitek, který již do naší doby zkrátka nepatří," myslí si Šilar.

Štafetu odpůrců přebral po zesnulém nejznámějším českým bojovníkovi proti letnímu času Stanislavu Peckovi. Pekař ze Sobětuch na Chrudimsku se zrušení letního času marně domáhal u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Předloni v létě ale zemřel.

Jeho bojovou zástavu zvedl také brněnský profesor robotiky a moravský patriot Zdeněk Kolíbal. Po pádu komunismu prý považoval za samozřejmé, že přestane "každoroční manipulace s životem lidí", za kterou považuje zavádění sedmiměsíčního letního času.

Autoři: ,